Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vše o bylinkách, koření apd

Ta kalisie mne zaujala, porozhlédnu se po ní

Irena Gottfriedová

17. 4. 2016 18:51

Sháním sazenici kalisie voňavé .Nevíte,kde získat sazenice _

:-O Tak o čínské pažitce jsem ještě neslyšela, ale dala bych si,vypadá nádherně.
Medvědí česnek - o tom už jsem slyšela, ale nemám, aspoň zatím.
Normální česnek také miluji, topinky, na maso, do polévky, do br.kaše a moc ráda ho mám na chlebu - chléb pomáznout máslem nebo taveňákem a na něj několik stroužků česneku nakrájených na plátečky. K topince ještě česnek přikusuji. Ale pak abych seděla doma - táhne to na kilometr daleko.

Nadjo:yes: používáme ke všemu, snad do buchet nedávám, ale jinak ještě medvědí přidávám tam, kde vařím;-), jako dnes jsem ho "narvala" do kuřecích závitků a ještě nahoru a bylo to:-p,no, česnek je opravdu léčitel:yes::-!, říká naše mamča a že ta už pamatuje;-):-D:-K

http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Allium...
Pažitka nemá chybu, pěstuju tedy i tu naši klasickou...
Jinak medvědí česnek - sazenice mi dala spousedka, tak doufám, že mám po problému :-p:-p:yes:

Když tady o česneku - miluji ho, cpala bych ho nejraději i do koláčů :-D
Konečně jsem sehnala sazeničky medvědího česneku :-*a také jsem narazila na toto, tak snad se mi povede vypěstovat na balkoně v truhlíku ;-) - má to mít také chuť česneku a nemá být cítit v puse :-)

Česnek – přírodní léčivý zázrak
Duben 2010 - (ukázka z knížky BYLINKY REVUE, strana 18) - http://www.mojebylinky.cz/
obsahuje látky, které více než pozitivně působí na oběhovou soustavu a cévy. Je to přírodní antibiotikum,často dokonce lepší,než to chemicky vyrobené.
V čem tkví jeho zázračná síla? Ve svých složkách obsahuje síru. Pokud stroužek česneku rozmačkáte nebo rozžvýkáte, změní se jedna z jeho složek na alicin,který je odpovědný nejen za typický zápach,ale i za léčivé účinky. Ovšem pozor – pokud česnek tepelně upravíte,pak tím potlačíte tvorbu alicinu a zničíte tím i řadu léčivých látek.
První pomoc z přírody
Česnek je považován za skvělý lék na snižování cholesterolu. Pokud máte vysokou hladinu, pak byste denně měli sníst alespoň jeden stroužek. Chce to sice čas, ale uvidíte, že hodnoty na cholesterol se vám opět začnou navracet k normě. Mimo to česnek redukuje krevní srážlivost a snižuje krevní tlak. Pokud trpíte sníženou imunitou a jste často nemocní, pak by vám jistě udělaly dobře třeba i potravní doplňky s česnekem. Jeho pravidelné užívání může už brzy „opravit“ imunitní systém. Většinou stačí brát pouze jednu tobolku denně. Česnek má i protiinfekční a dezinfekční účinky. Tady je brán skutečně jako antibiotikum a jeho pozitiva jsou prokázána mnoha studiemi. Pamatujte si, že pokud se vám stane drobný úraz a nemáte po ruce žádnou dezinfekci, pak tuhle pozici může klidně zastat právě česnek. Stejně tak dobře působí i při plísňových infekcích. A z čerstvých průzkumů také vyplývá, že konzumovaný preventivně může zabránit i některým druhům rakoviny.
Pokud však máte problém se žaludkem a trávením,plynatostí či průjmem,pak vám dobře neudělá. Zabránit tomu ale můžete užíváním potravních doplňků,které se rozpouštějí až ve střevě.
Kde všude česnek pomáhá
Antibiotika – že klasická antibiotika ničí střevní flóru, je věc známá. Také proto je po jejich doužívání doporučeno jíst zakysané mléčné výrobky nebo užívat probiotika. Vyhnout se tomu můžeme tím, že už během užívání antibiotik budeme jíst stroužek česneku denně.
Akné – nejen mladí v pubertě, ale i lidé středního věku s mastnou pletí trpí mnohdy na nevzhledné pupínky v obličeji. Aplikujte proto česnek přímo na vřídek. A poud nejdřív pupínky zasypete práškovým cukrem a pak zakapete výluhem z česneku, akné bude mizet téměř zázračně.
Bodnutí hmyzem – postižené místo potřete rozkrojeným stroužkem česneku. Úleva se dostaví okamžitě.
Kouření – česnek obsahuje složku, která působí jako antioxidant. Tím potlačuje některé nepříznivé účinky kouření.
Kojení – prokázalo se, že děti pijí mateřské mléko s podstatně větší chutí, pokud maminka požila česnek. Ovšem pozor – v tomto případě jezte česnek opatrně – kvůli možnému nadýmání miminka.

spagetka - dobře že zmiňuješ špargl, neboli chřest. Já ho mám ráda syrový. Lidé ho mívají na zahrádce jako dekorativní rostlinu asparágus a také tak ho používají - jen do kytic. Já ho objevila kdysi u přítele a protože má jen 1 trs, tak nepoužíváme pazoušky (jen když se náhodně ulomí), ale postupně otrhávám ještě měkké větvičky z rostoucí rostliny. Sice z nich neudělám žádný pokrm, ale jen jimi zdobím ostatní jídla, dávám do polévky místo pažitky a jím je syrové, tak jak je utrhnu.
Pro inspiraci přidávám výtah z různých článků na netu.

Že chřest je zdravý,o tom asi nikdo nepochybuje. Protože začíná jeho krátká sezona (nejlepší je samozřejmě čerstvý),mrkněte sem na odkaz, abyste věděli, jak moc každému pomůže. http://www.chrest.cz/elixir-mladi.html

hafikov - omlouvám se, tvého dotazu jsem si nevšimla. Příště mi radši písni do vzkazů, tady to zapadne. Napíšu ti to i do vzkazů

Na čistě jen čaj z pampelišek - 3 plné hrsti květů pampelišky a kůru z 1 citronu (omytého) dáme do litru právě vroucí vody a necháme mírně properlit 15 min. Vypneme a ještě 5 min necháme stát. Přidáme citronovou šŤávu a případně med. Dáse pít dlouhodobě

Špagetko a na ten čaj jaký poměr pampelišek.Kolik toho smim (šálků)vypít denně?Děkuji

hafikov - já mám na očistnou kůru čaj z pampelišek a pak 6týdenní kůra - denně sníst hrst mladých pampeliškových listů pokapaných citronem. Nejen na jaře ale i na podzim.
Je to ohromně dobré nejen na pročištění organismu, ale zejména pro revmatiky a pro ty, co mají problémy se žlučníkem. Ona vůbecpodporuje játra,žlučník, čistí krev....

Prosím o radu.Jednou v zimě jsem zaslechla o očistné kůře z celé pampelišky(kořen,list i květ).Bohužel blbost funguje a tak si nepamatuji postup.Vím jen že výluh se měl vypít a ostatní sníst.Děkuji za radu.Mělo se to podle paní v TV dělat maximálně 10 dní.

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek