Staročeská sakrajda: Perníkový závin voní po povidlech a oříšcích a nakrájený se dá využít i jako výborné cukroví
24. 11. 2022 Vaření
V některých rodinách se na Vánoce peče jen vánočka, v dalších k ní přidávají ještě štólu a někde ještě dělají štrúdl. Pokud vás už ten klasický nebaví, zkuste sakrajdu. K vánočním svátkům se hodí dokonale. Místo listového těsta se na ni používá perníkové a jablečnou náplň v ní nahrazují povidla a oříšky.
Habešan, oukotě nebo trnky brnky?
Sakrajda je tradiční staročeská pochoutka původem z Krkonoš a Podkrkonoší, postupně se ale rozšířila i do dalších krajů. Na čas se na ni tak trochu pozapomnělo, dnes se opět vrací na výsluní a nabízejí ji i některé perníkové obchody. Možná ji znáte pod názvy habešan, oukotě či trnky brnky, vždy jde ale o stále stejný závin ze speciálního perníkového těsta, do kterého se místo ovocné náplně dávají povidla a oříšky. Díky tomu se závin tak báječně hodí k vánočním svátkům. Původně se ovšem pekl během celého roku jako moučník na různé slavnostní příležitosti, třeba na poutě a posvícení.
Mohlo by vás zajímat
Závin plný povidel
Tento perníkový závin je výborným dezertem, do něhož využijete domácí povidla. Použít do něj ale případně můžete i ta z obchodu. Chuť povidel se hlavně báječně snoubí s chutí perníkového koření a tuto kombinaci ještě podpoří vlašské ořechy, které dodají závinu křupavost. Sakrajda se peče buď jako klasický velký závin, pokud si ale vytvoříte menší záviny a ty pak nakrájíte na malé kousky, vznikne vám zajímavé vánoční cukroví, jehož příprava je snadná a rychlá a jednoduše jím doplníte mísy s cukrovím. Sakrajdu nevíc nemusíte nechávat odležet jako běžné perníčky, pokud ji ale upečete už teď a zabalená v alobalu a uložená někde v chladu vám vydrží i pár týdnů.
Mohlo by vás zajímat
Zdravější sakrajda třeba s žitnou moukou
Sakrajda kromě výborné chuti vyniká i tím, že jde o trochu zdravější verzi tradičního štrúdlu. Kromě běžné pšeničné hladké mouky se do těsta často přidává i mouka žitná nebo celozrnná špaldová. Těsto se pak sladí jako klasické perníčkové medem a pokud použijete domácí nedoslazovaná povidla, můžete si na sakrajdě pochutnávat téměř bez výčitek. Pokud byste doma zrovna neměli švestková povidla, bez obav je nahraďte hruškovými nebo jablečnými. V kombinaci s perníkovým kořením jsou stejně tak dobré. S povidly ovšem nešetřete, dodávají moučníku na vláčnosti a šťavnatosti.
Recept na sakrajdu se švestkovými povidly
Místo vlašských ořechů se dají do sakrajdy použít i ty lískové nebo mandle. Náplň můžete navíc vylepšit přidáním trochy rumu do povidel nebo jí zdravěji dosladit datlemi či rozinkami. A jak takovou skarajdu připravíte? Zkuste to třeba podle následujícího receptu.
Budete potřebovat: 300 g špaldové hladké mouky, 100 g mletého třtinového cukru, 50 g másla, 2 lžíce medu, 2 vejce, 1 lžičku perníkové koření, 1 lžičku mleté cejlonské skořice. 1/2 lžičky jedlé sody. Na náplň si připravte: 100 g vlašských ořechů, 100 g měkkých datlí nebo rozinek, 50 g mandlí a podle chuti švestkový džem (cca 200 g) + 1 vejce na potření závinu.
Postup: Máslo a vejce vyndejte dopředu z lednici, aby měly stejnou pokojovou teplotu. Všechny ingredience na těsto smíchejte v kompaktní a pružné těsto - nejlépe pomocí kuchyňského robotu. Pokud se těsto trochu lepí, přidejte trochu více mouky. Těsto zabalte do potravinářské fólie a dejte na 4-24 hodin do chladničky. Po vyndání z lednice je nechte chvíli prohřát. Předehřejte troubu na 170 °C na spodní i horní ohřev. Mezitím si připravte náplň. Ořechy, mandle, datle či rozinky vložte do kuchyňského robotu a rozmixujte je na mírně lepivou hmotu.
Těsto rozdělte na polovinu. Pomoučněte vál, položte na něj polovinu těsta, přikryjte ho potravinovou fólií a tence rozválejte. Během válení se ujistěte, že se těsto nelepí, zvedněte ho a dvakrát nebo třikrát podsypejte moukou. Na těsto rozetřete v silné vrstvě povidla. Stranu, kterou budete rolovat jako první, potřete ještě o trochu víc, bude to v řezu vypadat hezky. Pak vše hustě posypte ořechovou náplní. Těsto opatrně srolujte, aby měly záviny pěkný zakulacený tvar. Stejným způsobem vytvořte druhý závin. Můžete si ale vytvořit i několik menších závinů. Oba pak potřete rozšlehaným vajíčkem, na 4 místech propíchněte špejlí nebo jehlou a pečte 15-20 minut dozlatova. Pak je nechte vychladnout a nakrájejte na úzké řezy.
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Domácí perníkové koření provoní celou kuchyň. Základem při jeho výrobě je skořice. Co dalšího potřebujete?
Jak udělat domácí perníkový sirup? Stačí vám koření, cukr a pár běžných surovin!
Putování za perníčky. Vydejte se za vůní perníkového koření do všech koutů naší vlasti!
Přečtěte si Zobrazit více
Steak z hlávkového zelí: Zdravá zelenina chutná nejen vegetariánům
Vyhlášená perníkářka Eva peče podle 100 let starého receptu, který se dědí z generace na generaci. Tyhle perníčky pak chce každý!
Melania Trumpová se v jídle hlídá. Celý den má na talíři jen zeleninu a ovoce, nesnáší sushi, ale neodolá smaženému kuřeti