Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nemovitost

bystrouska: Pomoc je lehká, daruj za života a hotovo. Když někomu nic dát nechceš, nedáš, ovšem při dědictví dostane alespoň polovinu z toho, co mu ze zákona náleží.

Karla:Rozdíl je třeba v tom, že děti z 1. manželství se s rodičem nestýkají a nemají o něj žádný zájem, i když zájem ze strany rodiče byl. Tak proč by měli dědit? A o tomto zákoně jsem skutečně slyšela.

bystrouska: Tady nejsi v Americe. Jaký je rozdíl mezi dítětem z prvního a třeba třetího manželství, když je tvoje:-?:-?

Myslela jsem si ,že od letošní ledna platí nový zákon, kdy si majitel nemovitosti(nebo části nemovitosti) určí v závěti universálního dědice a tím jsou ostatní neopomenutelní dědici ze zákona(např.děti z 1.manželství) mimo hru. Pokud by tento zákon platil stačilo by sepsat u notáře závěť a je hotovo.

Coleta:ne to bylo trochu jinak, ale souhlas, to už by bylo na právnickou poradnu;-);-), takže Irenka je v obraze a myslím si, že nejlepší bude ústní probrání s manželem a právníkem ;-);-)

Ke spagetce. Ono existují ještě tzv. dobré mravy, což mohlo mít vliv na jednání dětí.

Spagetko v případě manžela si myslím, že v případě, kdy dědil manžel a děti, že se jednalo o pozůstalost po bývalé manželce, která nebyl v rámci SJM vypořádána. Tam se uplatńují dobré mravy atd. Ale to je na rozsáhlejší info než toto.

To co jsem napsala je obecná platná právní úprava.;-)

Irenko, bylo by nejĺepší poradit se v místě bydliště s právníkem, protože každý má své zkušnosti a vím, že existuje i tzv.obcházení zákona, které přitom není v rozporu (to není nesmysl, to je fakt)takže doporučuju, domluvit se s manželem a určitě najdete řešení. Manžel vyděděn nebyl, přesto v rozporu se tákony ho vlastní děti napadly, že jeho vlastní domek po smrti jeho maminky patří jen jim a že táta tam nemá co dělat. Upozorňuju, že před tím byly vztahy naprosto vpořádku, jenže je pravda, že manžel se prostě soudit nechtěl, ani dělat u dědického řízení výstupy......Proto je nutné to vyřešit za vašeho života.
Navíc, co platilo loni, neplatí dnes, takže jen právník vám dá fundovanou radu.Já už se svým bytem mám taky jasno.
Bohužel u mých rodičů to bude taky dost zajímavé,neb tam to naši odmítají jakkoli řešit a i když tam bydlí má dcera a stará se o babičku s dědou, bratři už teď mi dávají najevo, že pokud chci, aby holce barák zůstal, musela bych je vyplatit...
Darem se hzzaztím naši nerozhoupaLI...

Ještě doplňuji svou odpověď (odešla mi klávesnice)

Jak uváděla špagetka, nelze v závěti jakkoliv omezovat dědice s nakládáním s majetkem, takový úkon by byl neplatný.

K té závěti viz. nadja. Závěť by byůla vodná, pokud by chtěl odkázat nemovitost např. jen jednomu z dětí. jinak nastupuje tzv. dědění ze zákona viz. rodělení do dědických skupin, kde děti a manželka dědí první. Takže dle mne trochu nadbytečné řešení. Jinak děti zletilé musí "dostat" alespoň polovinu svého zákonného podílu. V případě,že je dítě zůstavitele "vyděděno", (to lze pouze v omezených případech dle zákona) nastupuje do jeho dědického podílu jeho dítě, tedy vnuk zůstavitele.

Irrena: Irenko, možná byste mohli uvažovat i o závěti, kterou by manžel napsal. Musí být celá napsána vlastní rukou s datem a podpisem.
Může být také sepsána notářem (platí se).
Může a nemusí být uložena u notáře (platí se), ale můžeš ji klidně mít doma.
Pokud je závětí více, platí ta nejnovější.
Nevím, jak je to s dětmi - kolik jim musí minimálně zůstat z celkového majetku. A pokud by měl i jiné než společné děti, tak ty dědí také.
Nevýhodou či výhodou závěti je, že se může kdykoliv změnit, aniž by o tom věděl ten, kdo má tu předchozí závěť.

Děvčata děkuji vám všem mnohokrát:yes::yes:
Coletko hlavně tobě za tak objemnou odpověď;-)

Irenko,

možnosti řešení je více. Dle mého názoru můžete provést rozšíření společného jmění manželů o tuto nemovitost. Problém v rámci vlastnických vztahů v manželství je v tom, že manžel za dobu manželství může nabývat věci do SJM, výlučného vlastnictví či spoluvlastnictví s rozdílným právním režimem. SJM ve své podstatě znamená majtek a závazky nabyté jedním či oběma za trvání manželství mimo zákonných výjimek, např. dědění, osobní dary, atd.

Rozšíření SJM vidím jako vhodné řešení Na základě notářského zápisu by jste se s manželem dohodli na tom, že SJM rozšiřujete o tuto nemovitost. Notářský zápis však není levná záležitost.

Pokud by ti manžel na základě darovací smlouvy daroval nemovitost, resp. její ideální část např. id. 1/2 v případě úmrtí manžela by tomu bylo tak, že by se rozděloval jenom podíl po manželovi, tj. ta půlka na tři díly s tím že tvá půlka by stála mimo. Jinak k dědění obecně lze říci, že v rámci I. dědické skupiny může manželka dědit pouze v případě, že s ní dědí i děti zůstavitele, jinak dědí sama ve druhé dědické skupině. K darovací smlouvě pouze toliko, že jste osvobozeni od daně darovací, neboť jste v 1. příbuzenském poměru podle zákona o dani darovací.

V případě, že rozšíříte společné jmění manželů, bude dům v SJM, bez určení podílu Vás dvou. V případě dělení je to tak, že polovina nemovitosti připadne tobě a o druhou polovinu se podělíte vy tři, v případě, že máš děti.(Píšu to zjednodušeně)

K radě uváděné špagentkou: Chápu, co tím chtělůa říct, nicméně v tomto je to nelogické. Špagetka měla na mysli zřízení věcného břemena. nevím, proč by jsi měla na nemovitosti zřizovat věcné břemeno, když jsi spolumajitelka. Věcné břemeno by mělo smysl zřídit pokud by jsi se rozhodla svůj podíl po smrti manžela či již před jeho smrtí (v případě, že by jsi měla podíl na domě či bystě dům darovali dětem, byl by v SJM) s tím, že vlastníky by byly děti. V tomto případě ano.

Dále ještě ke špagetčině odpovědi v tom, že by

Já se domnívám, že polovinu majetku získá partner-ka a druhá polovina se rozdělí mezi děti. Ale třeba ti někdo poradí, kdo se v této oblasti orientuje lépe:-)

Irenko, tak tento problém je bohužel v naší rodině.. Ano zdědíš podíl jakož i děti v 1.dědické skupině, ale bylo by rozumnější nechat se zapsat jako splumajitelka a pozor - oba s právem na dožití. t.zn., že děti by s bytem mohly disponovat až po vašem úmrtí.
Já vím, že si jsi jistá, že by to děti neudělaly... to si byl bohužel manžel jistý taky a byly s jeho rodným domem problémy.
Takže každopádně závěť s právem dožití a aby bez vašeho souhlasu s bytem nikdo manipulovat nemohl a nech se zapsat i jako spolumajjitelka. Na příbuzné se radši nespoléhej, bohužel má tpká zkušenost....Vyřiďte si to prostě s manželem spolu. Spoléhat se na to, že děti mají svůj majetek a že....no už to zažít nechci

Irri já myslím,že budeš dědit ty i Vaše děti;-)

Mám takový problém, který mi nevadil 44 let:-D:-DManžel koupil před svatbou dům a je zapsán na katatsru jako majitel, já ne.Čím víc se blíži odchod z tohoto světa mě to straší v hlavě.Co kdyby manžel umřel, zdědím dům já, samozřejmě podíl, když máme děti, nebo nedostanu nic:-?:-?:-?Bylo by lepší dodatečně se nechat zapsat jako spolumajitelka na základě darovací smlouvy mezi manžely????Co myslíte?Dokážete mi někdo odpovědět?

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek