Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vše o bylinkách, koření apd

Nadja - ano na jarní pročištění používám do směsi i takhle brzké oddenky (pokud mi ovšem nezbyly sušené z minulého roku, což se mi, bohužel nedaří). Stejně to není na dlouhodobé pití, takže tak na 14 dní a pak sbírám a suším na další sezonu v létě.

spagetka - nechci napadat Tvoje zkušenosti a zvyky, jen jsem chtěla upozornit na názory odborníků. Ale my to nevyřešíme, jak to je správně.
:-S Jen mě ještě zarazila Tvoje věta "Na jaře jako čistička našeho těla je skvělá". Ty používáš jarní světle hnědé lodyhy? Já jen letní zelené.

Nadja - beru ale prostě mám jiné zkušenosti a převzaté znalosti a zkrátka to dělám jinak a stojím si za tím ;-), máš ale taky právo na svůj názor :-K:yes:

spagetka - Není to můj názor, že se přeslička má vařit, ale převzatý z různých rad léčitelů. Teprve varem se z ní uvolní léčivé látky.
Užívala jsem jeden urologický čaj na pročištění ledvin s obsahem přesličky a směs se nejdříve spařila, čaj se slil, znovu se směs zalila vodou a pak se vařila právě kvůli přesličce.

Na následující adrese je uvedeno:
http://botanika.wendys.cz/kytky/K622.php
Přeslička rolní se podává nejčastěji ve formě odvaru (4 čajové lžičky drogy na 1/4 vody, vaří se 10 až 15 minut).

Nadja - s tou přesličkou nesouhlasím, promiň, i tu jen zalévám vroucí vodou, taky už se objevuje. Je skvělá na čištění organismu a předevčím močopudná. Na jaře jako čistička našeho těla skvělá

Vařit se má také přeslička.

Jani, bylinky nikdy nevař, jen spař (jedině u některých kořenů, ale o tom později)

spagetko, já si už dělám čaj z bylinek - šalvěj- ve skleníku se mě z něj udělala "džungle", ale je psáno, že se má zalít jen horkou vodou, ne vařící, pak necham ustát a šoupnu si tam lžičku medu, další bylinky zatím nemám, musím nasbírat:-O;-):-D, jinak děkuji za rady na bylinky, protože, pokud má někdo zkušenosti a poradí, jak a co:-?, tak to třeba někomu pomůže, ne:-D:-K:-K Podběl ještě u nás nekvete:-O, ale jak klučina vyleze, tak na něj vlítnu:-! Díky za rady:-!:yes::-K

Podběl
Tahle strašně užitečná rostlinka je už v plném proudu, takže doporučuju, abyste si ji co nejdříve nasbírali a usušili (samozřejmě v čistém prostředí!)
Obvykle to je 1.bylinka, kterou v nové sezoně začínám nový sběr.
Sbírám plně rozkvetlé květy i s kouskem natě. Je nenahraditelný při jakémkoli kašli, astmatu, bronchitidách, problémech s dýchacím ústrojím (ve spojení s plicníkem), zánětu průdušek, chrapotu.
Vrací i chuť k jídlu, čistí organismus. Listy podbělu se využijí na špatně se hojící rány, křečové žíly, revmatismus a dnu.
Na kašel, zahleněnené průdučky a plíce používám:
list a květ podbělu, květ plicníku. květ divizny, list jitrocele - vše po 5 dílech. 3 lžííce do půllitru vody právě vroucí a nechám asi 20 min. louhovat. Pokud sladím, tak pouze medem. Tato dávka by se měla vypít během 1 dne.

Odkaz na podběl: http://www.leros.cz/byliny/podbel-lekarsky/

Violka vonná a trojbarevná
Začíná bylinková sezona - včera jsem nasbírala podběl a už se pomalinku klube i violka (možná znáte jako fialku)
Viola odorata - violka vonná - znáte určitě její tmavé květy a nádhernou vůni, jinak čím jsou květy tmavší, tím také víc voní a tím je i léčivější. Existuje i violka trojbarevná, která je také léčivá, ne ale v takové míře.
Sbíráme jen květ, kořenem bychom zničili naleziště.
Léčí astma, rozpouští hleny a zklidňuje kašel, pomáhá při chrapotu a ve směsi s podbělem je na jakýkoli druh kašle nebo problémy s dýchacími orgány přímo nenahraditelný.
Dál čistí violka krev a pomáhá při kožních exémech (i když a kožní problémy je lepší právě violka trojbarevná). Pak ještě zklidnuje revmatické bolesti, dnu a záněty a namožení svalů.
Jen se musí dávat bacha na předávkování, ve velkém množství vyvolává zvracení. (ale opravdu velké množství)
Já mám na kašel tuhle směs: violku vonnou - 5 dílů, dobromysl, podběl, fenykl a sléz po 3 dílech. 2 lžíce směsi zaleju litrem právě vařící vody a nechám 20 min.louhovat. Po přecezení osladím medem a dávka by se měla vypít během dne.
Odkaz viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Violka_vonn%C3%A1
a ještě na violku trojbarevnou: http://www.leros.cz/byliny/violka-trojbarevna/
;-)

;-) SEITAN
http://www.bioklub.cz/zdrava-vyziva/ochutnejte-pse...

Tome, doufám, že Ti nebude vadit, že jsem dala Tvůj odkaz i sem - lépe se snad najde.

Asafoetida = koření Čertovo lejno,
použito u receptu Placky Paratha plněné čočkou: http://www.toprecepty.cz/recept/11643-placky-parat...
-----------------------------------
http://www.cajovydum.cz/peruanskebyliny/eshop/54-1...
Sypká kořenící směs. Používá se ve velmi malém množství. Pomáhá při trávicích potížích a nadýmání. Stimuluje mozkovou činnost a působí též jako afrodisiakum.
Složení: asafoetida, rýžová moučka, arabská guma, kurkuma, pšeničná moučka
Původ: Indie ...... Obsah: 50g ......... cena 49 Kč
--------------------------------------
http://www.bharat.cz/?id=5
Aromatická pryskyřice kořene Ferula asafoetiada, hořké chuti.
Používá se při přípravě luštěninových i zeleninových jídel i slaných specialit. Má velice zlváštní chuť - nahrazuje při vaření cibuli a česnek. Používá se ve skutečně malém množství.
cena za 100 g : 90.00 CZK
---------------------------------------
http://www.balarama.cz/shop/index.php?act=viewProd...
Asafoetída (Hing) 100g ......cena: 70Kč
Asafoetída (Hing) 50g ......cena: 40Kč
----------------------------------------

michsamant

29. 3. 2010 20:40

Kurkuma voni ako horcica.

KURKUMA
http://www.rojikovokoreni.cz/koreni/kurkuma-32
Kurkuma je známá také jako indický šafrán, obsahuje žluté barvivo kurkumin a také proto ji přidáváme jak do sladkých či slaných pokrmů (rýže,polévky,brambory, těstoviny, omáčky, míchaná vejce, pečiva, těsta ,ryby).
Kurkuma pomáhá trávení, je doporučovaná při nemocech žaludku a žlučníku, velmi prospěšná je i diabetikům, vyrábí se z ní léky.
Dá se použít i jako barvivo k obarvování látek a dřeva. 100 g za 45 Kč

http://www.vylecit.cz/916/kajensky-pepr-kurkuma-a-...
Kurkuma zmírňuje záněty a je silným antioxidantem. Obsahuje vitamíny A a C a železo. Zajímavá látka kurkumin, kterou kurkuma obsahuje, vyniká protirakovinnými a antibakteriálními účinky. Snižuje také hladinu cholesterolu v krvi, chrání před zhoršováním paměti a srdečními záchvaty.

http://www.novyvek.cz/index.php?sekce=maminka&pg=c...
Kurkuma chutná slabě palčivě, voní podobně jako zázvor, ale její aroma je silnější.

Jani Pá, lilek je velmi teplomilná rostlina, určitě ve skleníku. Já, dokud jsem ho vloni měla za oknem (koupila jsem 1 sazenici v Lidlu), byl pěkný, nasadil plody, ale ve skleníku stejně nějak nešel, měla jsem dva malé plody (a to jsem květy i štětečkem opylovala). Ale já nejsem měřítko...nejsem moc dobrá zahradnice :-8

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek