Den kaviáru
Národní den
Kaviár patří mezi nejdražší pochoutky světa. Bývá považován za symbol luxusu a často se objevuje ve spojení se šampaňským. Den kaviáru slavíme 18. července. A pokud si ten pravý nemůžete dovolit, můžete si dopřát alespoň ten falešný.
Tradičně byl za pravý kaviár považován jen kaviár z divoce žijících jeseterovitých ryb – konkrétně z vyzy velké (belugy), z jesetera ruského (ossetry) a jesetera hvězdnatého (sevrugy). V současné době se však pravý kaviár získává i z jiných druhů jeseterů, např. jesetera amurského nebo sibiřského jesetera (baerii). Kdo by si chtěl dopřát ten opravdu nejdražší kaviár na světě, pak by měl sáhnout po kaviáru z Belugy neboli vyzy velké. Jde o největší sladkovodní rybu – může dosahovat délky až 8,5 metru. Beluga je také označení pro speciální druh černé čočky, její zrníčka jsou totiž také malá a kulatá stejně jako zmiňovaný kaviár.
Mohlo by vás zajímat
Jak poznat pravý kaviár
Pravý kaviár jsou kuličky černé barvy, které mají asi 3 až 3,5 mm. Tyto kuličky se krásně třpytí, mají tenkou pevnou slupku, na dotyk jsou pružné a pyšní se plnou bohatou čerstvou chutí a krémovou texturou. Kaviár z jesetera ossetra je trochu menší. Kaviár sevruga je nejmenší a nejjemnější. Jikry se získávají z ryb těsně před třením. Zpočátku jsou zrnka kaviáru bílá, posléze tmavnou došeda až dočerna. Čím je kaviár tmavší, tím je slanější a zhoršuje se jeho kvalita.
Oblíbené jsou třeba jednohubky s lososem a kaviárem. Na party se hodí připravit vejce s kaviárem. Hosty tím určitě zaujmete.
Související články
Související recepty
Kdo by neměl promeškat Den kaviáru?
Dejte jim vědět
V následujících letech tento den připadá na
Následující významné dny
Přečtěte si Zobrazit více
Vánoční trhy v Praze na Míráku lákají na pečená jablka v čokoládě, cukroví i andělské langoše za 140 Kč
Cukrář Josef Maršálek radí, jak zajistit, aby buchty nebyly vysušené. Klíčem k úspěchu je hlavně neuspěchat přípravu
Kaviár pro chudé: Slavná texaská specialita voní koriandrem a kaviár jen připomíná. Jak ji připravit?