Den vaflí
Národní den
Vafle si dopřáváme k snídani či jako odpolední dezert – jejich příprava není složitá a chuť je skvělá. Nejlépe chutnají čerstvé. Díky typické mřížce jsou neskutečně křehké a cukr v těstě jim po upečení dodává karamelovou chuť a vůni. Den vaflí si můžete užít každoročně 24. srpna.
Vafle jsou křehkou alternativou lívanců a v současné době jsou populární v mnoha koutech světa. ni. Receptů na ně existuje nepřeberné množství, můžeme je připravit jak ve sladké, tak ve slané variantě třeba se sýrem. Obzvláště vyhledávané jsou ty pravé belgické z kynutého těsta. Snad jedinou nevýhodou vaflí je skutečnost, že na ně potřebujete tzv. vaflovač - tedy speciální přístroj s plotýnkami, jimiž vytvoříte mřížku. Pokud nechceme doma skladovat další zařízení, postačí však též silikonová forma na vafle, pomocí které tuto dobrotu upečeme v troubě.
Jak na domácí vafle
Na vafle si vyhotovíme těsto, které nalijeme do středu rozehřátého vaflovače, který poté uzavřeme. Za pár minut máme krásně do zlatova upečené vafle. Než začneme péct vafle je dobré vaflovač lehce vymazat, aby se v něm vafle nepřichytávaly. Když máte vafle hotové, nechte je ještě chvíli na mřížce, aby se odpařila nadbytečná vlhkost. Podávají se s různými krémy, pomazánkami i ovocem. Vyzkoušet můžete třeba francouzské vafle, které jsou kypré díky kypřícímu prášku. Další možností jsou banánové vafle, při jejichž přípravě do těsta dáváme rozmačkaný banán, olej a mletou skořici. Příkladem vaflí upečených naslano jsou olivové vafle.