Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kedlubny, zvláště ty křehké a mladé, po oloupání krájíme na plátky a jíme jen tak, zasyrova. Někdy se nám ale této výtečné zeleniny urodí až dost nebo máme příležitost k výhodnému nákupu. Kedlubnové zelí je jednou z možností, jak kedlubny zpracovat.

Kedlubnové zelí připravujeme z chutných a nedřevnatých větších kedluben. Zvlášť pokud na zahradě pěstujeme kedlubny gigant, určitě je kromě přímého konzumu využijeme i k dušení a k přípravě báječného kedlubnového zelí. Co se týče chuti, tak proti "klasickému" zelí ze zelných hlávek nemá žádné nedostatky. Naopak je mírně sladší a také děti si na něm rády pochutnají. 

Jak připravit kedlubnové zelí

Postup přípravy je zcela jednoduchý.
  1. Kedlubny oloupeme a zbavíme všech dřevnatých částí, ty by ani v zelí nebyly chutné. 
  2. Pak je nastrouháme nahrubo - při příliš jemném strouhání by uvařené zelí bylo kašovité. Strouháme buď na obyčejném nebo elektrickém struhadle.
  3. Nastrouhané kedlubny dáme do hrnce, ochutíme je kmínem a zalijeme trochou vody. Osolit je můžeme hned na začátku nebo až na konci vaření.
  4. Kedlubny vaříme dostatečně dlouho, aby byly téměř měkké.
  5. Zvlášť si připravíme jíšku - nejprve orestujeme na tuku nakrájenou cibulku, přisypeme hladkou mouku a usmažíme za stálého míchání do světla.
  6. Pokud jsou kedlubny příliš vodnaté, část vývaru slijeme a kedlubnové "zelí" zahustíme jíškou. Přebytečný vývar se může hodit na pozdější naředění, ale uplatní se i v polévkách - lze ho zmrazit pro pozdější využití.
  7. Zelí s jíškou povaříme až do změknutí kedluben.
  8. Na dochucení použijeme cukr (nebo jiné sladidlo), případně ocet podle chuti.
  9. Tip: Pokud máte kedluben opravdu hodně a potřebujete je zpracovat, můžete si je nastrouhat do zásoby a uložit po částech do mrazničky. Kedlubnové zelí příště bude záležitostí chvilky.
Kedlubnové zelí se v naší kuchyni uplatní obdobně jako zelí klasické. Výborné je s houskovým knedlíkem a pečeným masem. Vegetariáni k němu jistě ocení sojové nudličky nebo kostky na cibulce a kmíně.

 

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli