Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na bramborové pekáče či lokše. Rady a oblíbené recepty
Zdroj: Top recepty

Řekne se "obyčejné“ brambory, ale naše babičky z nich uměly vykouzlit tolik dobrůtek. Jednou z nich jsou bramborové pekáče. Pekly se na plátech kamen a mazaly povidlím, marmeládou nebo třeba dušenými hruškami. Někdo by dal přednost slané náplni (třeba špenátové), jiný je zase raději prázdné - bez náplně. Kamna, na kterých by se daly pekáče péct, už má dnes málokdo, přesto si můžeme na této specialitě pochutnat.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bramborové placky

Lokše, přesňáky, patenty, to vše jsou názvy pro oblíbené jídlo našich babiček. Dělají se z vařených brambor, buď studených nebo teplých, přidává se k nim mouka, osolí se, a pečou na plotně nebo na suché pánvi. Mastí se máslem nebo sádlem, potírají se povidly a sypou mákem. Ve slané verzi se hodí k pečené huse nebo kachně.

Co potřebujeme na bramborové pekáče

Na 1 kg brambor budeme potřebovat 1 lžičku soli a 35 dkg hladké mouky.

Jak upečeme lokše

  • Večer uvaříme brambory ve slupce, do rána nám pěkně vychladnou.
  • Brambory oloupeme a jemně nastrouháme. Nemixujeme. Jde to dobře obyčejným struhadlem nebo mačkadlem na brambory.
  • Přidáme sůl a mouku. Vypracujeme hladké těsto.
  • Těsto rozdělíme na kousky. Z 1 kg brambor upečeme přibližně 26 pekáčů, proto kousků bude 26.
  • Připravené kousky těsta rozválíme na hladké mouce. Pekáče bývají tenké, vzhledem připomínají palačinky.
  • Pekáče pečeme buď nasucho na pánvi, nebo přímo na plotýnce. A pokud máme kamna, samozřejmě je pečeme na kamnech.
  • Když se na nich začnou tvořit puchýře, otočíme je a upečeme z druhé strany.
  • Hned po upečení je potíráme olejem nebo rozpuštěným máslem a rovnáme na sebe na talíř.
  • Nejlepší je, když pekáče pečou dva lidé, jeden připravuje placky a druhý je peče.

Pekáče či lokše - tentokrát naslano

Ať už pekáče nebo lokše, jedná se o krajové speciality, které se připravují v různých rodinách mírně odlišnými způsoby.

Další varianty, jak připravovat pekáče

Další zajímavé recepty na bramborové placky podle rodinných receptů našich čtenářů:

Co ještě připravit z brambor

Komentáře

Tonja

11. 8. 2024 18:38

Lokše, přesňáky, patenty či jen placky - s těmito názvy jsem se už potkal, ale název pekáče tady čtu poprvé. Z kterého kraje pochází?

citronek

11. 8. 2024 17:20

Souhlasím s Josefem. Vdala jsem se na Moravu k Břeclavi. Jednou dojdu z práce a v kuchyni samá vyválená placka(i na gauči) a pak to začalo: manželova mamka přiložila do kamen a už se placky sázely jedna za druhou. Já jsem mastila sádlem, dcera sypala mákem a synátor mazal povidla a balil. A jó bylo jich třeba i 200. To byly časy. Já je zkoušela jednou, v kuchyni černo tak jsem je víc nedělala. Ale dala bych si!!!

JosefZeravicky

11. 8. 2024 09:55

DOBRÝ DEN. U nás v městečku Žeravice jsme jich doma dělávali ve velkém, neb to bya naše velká poc houtka. Měli jsme rozděleny práce, tak, že taťka uvařil pařák brambor nden předem, potom oloupal a jako vychladlé pomlel na masovém mlýnku. A na druhý den jsme se sjeli celá velká rodina 10 dospělých a plno dětí. Potom se na třech stolech hnětly brambory se solí a hladkou moukou, až bylo patřičně připravené. To schválila maminka. Potom se z části bochánků udělal delší had a obě sestry předvalovaly placky na valácích asi do tlouštˇky 3 mm a předávali mamince, která je odborně vyválela na tloušťku připomínající hedvábíčko. Potom mi je položila na roztopená kamna, kde jsem jako hlavní pecař dohlížel jak budou se na nich vytvářet malé hrbolky, což byl základ toho, že je už z jedné strany lehce do zlavova opečené. Nato jsem latu obrátil a dopekl na kamnech. Správně vytopené kamna mněl na starosti taťk, který jen připravoval takové polínka dřeva, aby byla teplota akorát. Jak byla lata opečená po obou stranách jsem jej pomocí speciálnho nože (delší a široký) do velkého hrnce, kde na spodu byla utěrka . Děti měli na starosti pokličku z hrnce oddělat, když jsem tam latu dával a pak zase přikryt. Na kamnech jsem mněl takto rozoečených vždy 4 laty, tak že to šlo ráz na ráz. Asi po každých asi 8 latách jsem stožek lat obrátil, aby ty nové byly dole a tak prohřívaly ty dole. Samozřejmně mouka na kamnech se pořádně opalovala a v kuchyni bylo mnohdy jako v malé mlze. To zase řešil taťka otevírání dveří a oken podle potřeby. ( laty sme dělávali většinou v zimně) Až byly všechny laty upečené , bývalo jich tak kolem 300-400, začal další koncert p potírání horkým sádlem samozřejmně mastílkem. A až jich bylo na na stožku kolem 20, potom se posýpaly mletým mákem s cukrem. ( mletým a nebo pomletým krystlovým). Potom kombinace řídkých povidel a mákem a nebo jen s povidlama a poté jsme je dělávali i s ,,kuřincama ,, . Ty se dělaly z rozvařených povidel a v nich rozmíchaný tvaroch, což připomínalo ty kuřince. První latu dostal taťka a potom my ostatní. Při tom všem nám hrál z magneťáku a nebo gramodesek taťka oblíbené skladby na přání. Byla to práce i zábava na celý den . Až bylo vše hotovo, byli jsme krásně voňaví, tak jsme si balili laty do mikro sá4ků a vezli si je večer domů. Tam jsme si je dali do mRazáku a podle chuti je pojídali jako opRavdové ,,mňamisko,, ,,toš teda tak,,

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli