Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

V zimě dáváme přednost hřejivým a sytým pokrmům, přesto po vánočních svátcích toužíme spíše po odlehčené stravě. Saláty si proto můžeme připravit i s teplou zeleninou a luštěninami. Poradíme, co se dává do salátů a jak připravit chutnou zálivku.

Leden bývá vždy ve znamení odlehčené stravy, a to nejčastěji v podobě salátů. Obohatit je můžeme často o sezónní potraviny, které se dají tepelně upravit, salát se pak stane sytějším. Naše desatero vám poradí, z jakých surovin si můžete zimní saláty připravit.

1

Jaké druhy salátů využíváme?

Na běžný zeleninový salát vybíráme převážně listovou zeleninu, a to hlávkový salát, ledový salát, lehce pikantní rukolu, polníček a není výjimkou také čínské zelí. Tato zelenina je velmi chutná, dá salátům pěknou barvu a svěžest.

2

Jakou další zeleninu přidáváme?

Do zeleninového salátu můžeme nakrájet ostatní zeleninu, a to rajčata, okurky, papriku, ředkvičky, kedluben, mrkev, vše podle sezónnosti potravin. Zeleninu si můžeme také ozdobně vykrájet pomocí vykrajovátek nebo škrabkou na pásky.

3

Jakou teplou zeleninu přidáváme?

V zimním salátu chutná báječně pečená či restovaná zelenina, kterou stačí ochutit solí a bylinkami. Výborná je dýně, batáty, řepa, cibule, ale i cuketa, lilek, žampiony či papriky. Připravit je můžeme jednoduše v troubě nebo je orestujeme na pánvi.

4

Jaké zálivky využíváme do salátů?

Dobře chuťově vyvážená zálivka by se měla skládat z několika základních složek, a to je olej, sůl, dále kyselá složka ( citrónová/ limetová šťáva), sladká složka (med, sirup, cukr) a emulgující složka - běžně jí bývá hořčice nebo také med. Nejčastěji připravujeme tyto zálivky: medovo - hořčičnou, jogurtovo - bylinkovou, caesar zálivku s ančovičkami nebo velmi oblíbený a rychlý na přípravu vinaigrette.

5

Jaké luštěniny využíváme do salátů?

Vynikajícím doplňkem v zimních salátech jsou luštěniny, které nám salát obohatí o důležité bílkoviny a vlákninu. Nejčastěji využíváme různé druhy čočky - červená, zelená, dále jsou skvělou salátovou variantou fazole a méně známá cizrna.

6

Jak obiloviny využíváme do salátů?

Obiloviny jsou báječným doplňkem pro zimní saláty díky své výživové hodnotě a také pro svoji jednoduchou tepelnou úpravu. Obiloviny dopředu uvaříme a necháme vychladnout. Nejčastěji využíváme jáhly, pohanku, kuskus, bulgur, méně známý čirok a také quinou.

7

Jaké těstoviny využíváme do salátů?

Těstovinový salát je jedním z nejvíce oblíbených a připravit jej můžeme z různých druhů těstovin - ideální jsou vrtulky, na kterých se dobře uchytí dresink či zálivka. Salát promícháváme s dresinkem z majonézyjogurtovým dresinkem nebo s klasickou salátovou zálivkou vinaigrette (olej, citrusová šťáva, med, sůl, pepř).

8

Jaké sýry přidáváme do salátů?

Hlavní součástí salátů bývá často sýr, neboť tímto spojením proměníme obyčejnou misku salátu v něco výjimečného. Nejčastěji sáhneme po balkánském sýru, mozzarelle, parmezánu, kozím sýru nebo po méně známém sýru haloumi.

9

Jaké maso a ryby využíváme do salátů?

Každý salát bychom měli doplnit důležitou bílkovinou, proto většinou sáhneme po kuřecím mase, které je chuťově neutrální a lehké. K salátům se také báječně hodí ryby, a to zejména losos, treska, tuňák, nebo také z mořských plodů krevety.

10

Jaká semínka využíváme do salátů?

Semínka nám nabízí velké benefity, obsahují totiž velké množství vlákniny, vitamínů a minerálů, navíc nám báječně saláty dochutí. Do salátů si můžeme přidat semínka sezamová, dýňová, slunečnicová, lněná, či méně známá semínka chia.

Pojďte si vyzkoušet také tento báječný a jednoduchý těstovinový salát podle videoreceptu, který se hodí na lehkou večeři nebo jako svačina do práce. Přejeme dobrou chuť.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více

Naposledy jste si prohlédli