Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hledáte nenáročnou rostlinu do zahrady, která by nezabrala mnoho místa a navíc byla užitečná? Co třeba vyzkoušet netřesk. Méně náročnou rostlinu bychom těžko hledali, ať už na péči, tak i na prostor. Navíc má léčivé vlastnosti, podobné jako v květináčích pěstované aloe.

Stačí nahlédnout do zahradnictví a zjistíme, že sazenic netřesků se dá koupit celá řada. Bylo jich vyšlechtěno značné množství, stejně jako mnoha jiných rostlin. Když je chceme pěstovat pro okrasné účely, bude nejlepší vysadit kombinaci více odrůd. Ale pokud nám jde o léčivé vlastnosti netřesku, zaměříme se na ten "nejobyčejnější", na netřesk střešní, který občas potkáme i ve volné přírodě.

Netřesk - nenáročný a dekorativní

Netřesk je vytrvalá nízká rostlinka, kterou poznáme podle růžice dužnatých listů. Barva listů je zelená, ale jejich konečky jsou načervenalé. V létě z některých starších růžic vyrůstají lodyhy s něžnými květy, často jemně narůžovělé barvy. Rostlina po odkvětu odumírá. Netřesk lze potkat i ve volné přírodě, daří se mu na skalnatém suchém povrchu s písčitou zeminou.

Netřesk je skvělou rostlinkou pro ty, kdo mají na zahradu jen málo času. Vlastně k jeho pěstování ani zahradu nepotřebujeme, stačí květináč a dekorativní rostlinu mít třeba na terase či balkóně. Čím méně péče netřesku věnujeme, tím bude spokojenější.

  • Vyhovuje mu suché stanoviště a stačí mu pouze minimální množství zeminy. V takových podmínkách se mu bude dařit lépe než na záhonu.
  • Netřesk je typickou skalkovou rostlinou, stačí mu horší podmínky a kamenité stanoviště. Můžeme ho dát např. na velký pěkný kámen s malou prohlubní, kterou vyplníme trochou zeminy. Zalévání není potřeba, vystačí s tím, co dostane při deštích.
  • Můžeme ho pěstovat na různých suchých zídkách a skalkách, dobře poroste v okrasných korytech a nádobách. Pěstování netřesku je nejen skoro bezpracné, ale i zábavné. 
  • Okrasné odrůdy jsou velmi pěkné, liší se velikostí a zbarvením. Některé vypadají jako potažené bílou pavučinkou. 
  • Netřesk lze pěstovat i doma v květináči, potřebuje slunečné stanoviště a pouze minimální zálivku. Pokud ho ale můžeme mít venku, je to pohodlnější a pro léčivé lístky si kdykoliv zajdeme.
  • Nenáročné netřesky se často pěstují i jako výzdoba hrobů. Rozrůstají se poměrně pomalu, vytváří souvislou pokrývku povrchu a neuchytí se mezi nimi skoro žádný plevel. Pro tyto účely se používá většinou více odrůd společně.

Jak rozmnožit netřesk

V průběhu léta od starších rostlin vyrůstají šlahouny s novými rostlinkami. Větší z nich (nejlépe s již narostlými kořínky) můžeme oddělit a vysadit na nová místa. Jednoduše je položíme na malé množství zeminy a trochu přitlačíme. Pak už se o rostlinky starat nemusíme, brzy se samy přichytí.

Léčivé vlastnosti netřesku 

Tuhé "tlusté" listy netřesku střešního v sobě mají ceněnou chladivou šťávu, která se vyznačuje léčivými účinky, podobně jako šťáva oblíbené Aloe vera. Působí protizánětlivě a dezinfekčně.

  • Listy netřesku lze rozlomit a šťávou potřít např. popálené místo na kůži nebo drobná zranění.
  • Šťáva je účinná při bodnutí hmyzem, na kuří oka a bradavice.
  • Použití je snadné, na postižené místo přiložíme rozkrojený list, a to jeho vnitřní stranou.
  • Lidové léčitelství čerstvou šťávu netřesku doporučuje k hojení ušních zánětů, používá se několik kapek.
  • Netřesk se může užívat i vnitřně, nedoporučuje se ale malým dětem a těhotným ženám. Mladé lístky se přidávají do salátů.

A krátké shrnutí? Netřesk je skvělou rostlinkou domácí přírodní lékárny, kterou se rozhodně vyplatí pěstovat. Její účinky určitě často oceníte a přitom s ní budete mít jen minimum práce.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více