Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčatům se na našich zahradách dobře daří a přináší bohatou úrodu. To však za předpokladu, že jim poskytneme odpovídající péči. Rostliny potřebují slunečné a vzdušné stanoviště, ať už na záhonech nebo v krytých prostorách. Důležitá je dostatečná zálivka a pravidelné vyštipování tyčkových odrůd.

Tyčkové odrůdy vytváří mohutné rostliny, které by bez vyštipování sice bohatě narůstaly a kvetly, ale málo plodily. Porost by byl zahuštěný a náchylný k houbovým chorobám. Keříčková a divoká rajčata sice vyštipovat nemusíme, ale tyto typy rajčat nemají takovou oblibu. Při vyštipování tyčkových rajčat musíme správně poznat hlavní výhon a všechny boční výhony, které vyrůstají v paždí listů, vyštipovat (tzn. odstraňovat). Někdy se pěstují rajčata i na dva nebo tři výhony, ale obvykle je nejvýhodnější mít jeden silný a plodný výhon.

Časté chyby při zaštipování tyčkových rajčat

U vyštipování jde o to, abychom rostlinám ukázali, na co se mají soustředit a do čeho mají směřovat svůj potenciál a sílu. Poradíme, jaké jsou časté chyby při vyštipování. Většinu z nich snadno napravíme.

  1. Žádné vyštipování výhonů: Největší chybou je, když nevyštipujeme vůbec. Může se to stát nejen nezkušeným začátečníkům, ale každému, kdo má na zahradu nedostatek času. Rostliny vytvoří džungli, ale málo použitelných plodů. 
  2. Vyštipování jen zřídka: Vyštipovat výhony je potřeba pravidelně, dokud jsou malé, ideálně jednou za týden. Pokud necháme výhony přerůst, je pak jejich odstranění náročné a snadno můžeme poškodit celé rostliny.
  3. Pozdní začátek vyštipování: Možná se může zdát, že rostlinky jsou ještě maličké a zatím vyštipování nepotřebují, ale obvykle s vyštipováním začínáme hned po výsadbě a přitom hlavní výhon upevňujeme k opoře. Když se nedopatřením stane, že hlavní výhon zlomíme, vypěstujeme si ho znovu z některého bočního výhonu.
  4. Neopatrné vyštipování: Vedlejší výhonky je potřeba odstraňovat opatrně, zvlášť pokud jsou již větší, aby nedošlo ke zlomení celé rostliny.
  5. Vyštipování nožem nebo nůžkami: Vyštipování jde nejlépe jen prsty. Malé výhonky snadno vylomíme. Při použití nůžek nebo nože můžeme rostlině vytvořit větší zranění.
  6. Vyštipování bez opakované kontroly: Výhonky vyráží znovu a znovu i na místech, kde jsme je už odstranili, proto je potřeba na stejném místě vyštipovat opakovaně.
  7. Zanedbaná výška rostlin: Koncem léta je potřeba zaštípnout i hlavní výhon, aby dozrála rajčata, na která už je nasazeno, a nedorůstala stále nová a nová maličká rajčátka, která již nestihnout dozrát.

Tip: Ještě by se vám hodily nějaké další sazenice rajčat? Není nic snazšího než první silnější výhony, které vylomíme, zasadit do země a zavlažovat. Výhon brzy pustí kořínky a vytvoří silnou sazenici.

Rajčata dovedou báječně rozšířit náš repertoár vaření. Jednou z možností je výborné lečo, které si můžeme dokonce zavařit na zimu nebo zmrazit. Následující video poradí s postupem:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více

Naposledy jste si prohlédli