Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Okurky jsou oblíbenou zeleninou našich zahrad. V teplejších oblastech je pěstujeme na volných záhonech, v chladnějších ve sklenících nebo fóliovnících. Při dobré péči bohatě plodí a přebytek plodů dokonce zavařujeme na zimu.

Na zahradách pěstujeme buď menší nakládačky nebo větší salátovky. Oblíbené jsou také hadovky. Zajímavou možností je pěstování roubovaných okurek, které jsou velmi úrodné, ale zároveň náročné na prostor. Pokud si plánujeme semínka okurek z vlastní sklizně ponechat na opětovný výsev, volíme odrůdy, které v názvu nemají F1. Dobrým zdrojem jsou např. Permasemínka.

Časté chyby při pěstování okurek

Okurky jsou náročné na teplo, vláhu a živiny. V některých letech se urodí, ale v jiných je plodů nedostatek. Jaké chyby nás mohou připravit o dobrou úrodu?

  1. Nedostatek vláhy: Zálivku provádíme pravidelně, a to ráno nebo během pozdního odpoledne, aby listy do večera oschly. Polední zálivka není vhodná. Okurky jsou náchylné na houbové choroby, proto zálivku provádíme pouze ke kořenůmlisty zbytečně nekropíme. Chybou je tedy nedostatečná, přílišná a nepravidelná zálivka. K zalévání je vhodná odražená voda (např. dešťovka), ne však voda ledová. 
  2. Nedostatek živin: Okurky, stejně jako další plodová zelenina, jsou náročné na výživnou půdu. Potřebují živiny, aby mohly růst a bohatě plodit. Kromě uleželého kompostu a hnoje, které zapravujeme do zeminy ještě před výsadbou, můžeme použít také hnojivou zálivku ze slepičího trusu
  3. Nedostatek slunce: Okurky potřebují osluněná místa. Sluneční paprsky jsou důležitou prevencí houbových chorob.
  4. Nedostatek tepla: V chladnějších oblastech rostliny pěstujeme ve skleníku, pod fólií, případně zpočátku pod bílou netkanou textilií. Dobrými pomocníky jsou také černá fólie nebo černá textilie jako podklad pod rostliny.
  5. Nedostatek prostoru: Okurky nevyséváme příliš hustě a plevel v jejich okolí likvidujeme. Porost musí být vzdušný. Prospěšné je pěstování na konstrukcích nebo sítích.
  6. Škůdci v okolí rostlin: Obávaní škůdci jsou slimáci, kteří dokáží zcela zlikvidovat maličké sazenice nebo poničit některé plody. Proto je důležité mít porost bez slimáků.
  7. Zanedbané záhony: Okolí okurek je potřeba občas nakypřit (pouze povrch půdy), rostliny pak lépe rostou a vláha snadno proniká ke kořenům. Půdu k rostlinám přihrnujeme do výšky až pod první listy - rostliny jsou díky tomu "pevnější" a chráněné před vlhkem.   
  8. Opakované pěstování na stejném místě: Pro okurky je vhodnější měnit stanoviště, na stejné místo je vracíme až po třech letech. 
  9. Zanedbaná sklizeň: Narůstající okurky je potřeba pravidelně sklízet, podpoříme tím nasazování nových plodů. Nakládačky sklízíme každý den nebo obden, salátovky stačí sklízet méně častěji.  

Tip: Okurkám se výborně daří na vyvýšených záhonech. Dostatek živin jim výtečně prospívá.

Pěkná úroda plodů pro nás bude příjemnou odměnou za všechno úsilí. Výbornou možností, jak zavařit okurky na zimu, je následující recept. Ocení ho především ti, kdo mají rádi pikantní chutě.   

                                                                                                                                                                  

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více

Naposledy jste si prohlédli