Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Domácí prejt

Dříve byl prejt výhradně zabíjačkovou záležitostí, dnes jsou ale všechny potřebné přísady běžně dostupné, takže si ho můžete připravit kdykoli na něj dostanete chuť. Není nutné ho plnit do střívek, stačí dozlatava upéct rozprostřený na plechu a všichni si pochutnají.

Hodnocení receptu je 4,7 (10×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

Vaclav Fronek Vaclav Fronek

Náročný

Doba přípravy 200 min Doba tepelné úpravy: 200 min

200 min (200 min tepelná úprava)

Suroviny pro 1 plech

1plech

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Postup přípravy

Krok 1: V malém množství vody dáme vařit veškeré maso, krom jater. Krok 2: Když je maso měkké, tak ho vyjmeme a necháme trochu zchladnout. Krok 3: Pečivo natrháme na kusy a zalijeme ho částí vývaru, ve kterém se vařilo maso (tak jako na karbanátky). Krok 4: Přidáme koření, semleté maso a semletá syrová játra. Osolíme a ochutnáme. Krok 5: Vymažeme sádlem silně pekáč, nebo vyšší plech a naklademe vrstvu prejtu. Krok 6: Vršek urovnáme namočenou rukou a ještě poklademe sádlem. Krok 7: Dáme péci, aby byla kůrčička. Je třeba vědět, že vše, krom jater, je vařené, tak nepotřebuje prejt moc dlouho péci. Krok 8: Když je třeba, trochu potřeme polévkou v průběhu pečení. Podáváme s brambory - u nás s kočičákem.

TIP: Jak uvařit brambory

Zveřejněno 20. 3. 2009

Poznámka autora Vaclav Fronek

Prejt máme tak kvalitní, kolik dáme pečiva. Může se také plnit do střívek (dají se koupit). Ty se pak špejlují a musí se ovařit. Děláme na plech a jíme ho teplý s kočičákem, ale i studený jako sekanou s chlebem a třeba s okurkou nebo s něčím kyselým. Není to drahé, ale dobré a není s tím moc práce, jak by se mohlo zdát. Ještě mimo tohoto pravého se dělá falešný ze zelí a cikánský, ale ten se plní pouze do střívek - je dobrý a levný.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Domácí prejt

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/oYRL

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Domácí prejt

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/oYRL

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (26)

Naprostý souhlas. Kupované pečivo udělá s prejtu blátivou kaši a hlavně v něm zůstanou jednotlivé kousky pečiva. Pokud si upečete do pekáče buchtu z 1/2 kg hl. mouky, droždí a vody, vznikne úplně jiná struktura buchty, která se dá po namočení a VYMAČKÁNÍ krásně rozdrobit. Buchtu je ovšem nutné upéct několik dnů dopředu, aby ztvrdla. Tato buchta pak funguje jako pojivo, které do sebe naváže přebytečný tuk a propojí jednotlivé chutě. Buchta se tam nedává proto, aby toho bylo víc, nebo aby se ušetřilo maso!
Rozdíl mezi prejtem z doma upečené buchty a prejtem s kupovaným pečivem je naprosto zásadní. Kdo nezkusil, neuvěří.

Zdravim,rád bych se zmínil krátce o jitrnicich(prejt),nejhorší
hřích je dávat do těchto výrobku kupovanou žemlovku,housku a pod.

Já jsem dělala prejt v pátek, dělám ho trochu podle našeho řezníka a i něco od Vašíka, plíce jsem neměla, ty už jsem neviděla hodně dlouho. Byl podle mužských dobrý. Peču si do něj buchtu, pečivo nedávám nikdy. Jedna vada ale byla, nebylo kysané zelí, už došlo a nové ještě není. Z vývaru byla ještě moc dobrá polévka, dělám jí podle řezníka, moc každému chutná.

Vašíku, dovolím si přidat foto našeho domácího prejtu, tentokrát jen s bramborami, zelí bylo včera :-)

Alexej:Ja vám to nedokážu přesně odhadnout. U nás to nikterak nevážíme, ale jde o to jak to chcete mít tučné, popřípadě z libovějšího. To znamená méně tučného bůčku-více libového a z hlavy také méně laloku. Plíce nejsou bezpodmínečně nutné, ale není to ono. Jater jak jsem napsal méně než více. Na zabíjačce se pečou speciální večky, ale my to nahradíme buť večkou nebo rohlíky. Zásada u nás je. Více masa a jater = JATERNICE ,Více housky /šizené/,říkáme =JITRNICE.
Ale na to přijdete opakováním. Moc se nedá zkazit. Přeju úspěch.

Chci se zeptat na suroviny, kolik nutně masa,plíce,jater a pečiva?
Děkují za odpověď.

O čem to mluvíte? Jitrnice je z masa a ne z housky

karlos:Je mi líto. Někdo česnek dává, zrovna tak jako zázvor. U nás se ZÁZVOR NIKDY NEDÁVÁ a česnek někdy. Ale jinak se to i základ.

a co česnek a zázvor?:-p

Zizinko, ,.Jistě by kroupy nic moc nezkazili. U nás kroupy používáme ale do JELIT , tam se hodí protože se i kupované používají do PRDELAČKY. U nás na jihu se při výrobě jitrnic-jaternic /u nás rozlišujeme dva druhy/ VŽDY dávala pouze houska a ta se dokonce pekla jako taková običejná bageta, specielně na toto použití a nikam jina. Dějuji za radu , ale nehněvej se já budu i na dále ctít naše tradiční zkušenosti.

doporucuju misto peciva přimlet trochu varených krup, delavali jsme tak jitrnice, je to mnohem lepsi, vyzkousejte, kdyz uvarite vic, muzete je dat do polevky co zbude z varení masa

Tramtaďák - Trambusák 25. 4. 2011 13:53
:-p

Co třeba domácí prejt z Řeznictví u Řezbů?
www.reznictvi.com/domaci-prejt

Přidávám foto. Bylo to výborné. :yes:

Upečeno, snězeno - vynikající a docela i rychlé :yes:

Tématické fráze:
prejt recept, prejt, vepřový prejt, výroba prejtu, recept na prejt, jitrnicový prejt, jak udělat prejt, pečený vepřový prejt, jelitovy prejt recept, buchta do prejtu, pečený prejt, jak se dělá prejt, recept prejt, vyroba domaciho prejtu, domaci jitrnice, jitrnicový prejt recept, pečení prejtu, domácí jitrnice recept, jak upect prejt, jelitový prejt

Suroviny:
bůček vepřový, hlava vepřová, koleno vepřové, plíce vepřové, játra, koření nové koření, sůl, pepř, tymián, ořech muškátový, majoránka, česnek, houska, rohlík, sádlo

Přidat fotografie receptu