Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kedlubny jsou skvělou zeleninou, nejchutnější jsou mladé a křehké. Ale také už vám místo takových vyrostly dřevnaté, tuhé a chuťově nevalné kousky? Některé nezdary má na svědomí počasí, ale leccos můžeme ovlivnit. Máme pro vás několik tipů.

Kedlubny se řadí mezi košťálovou zeleninu, jsou velmi zdravé a plné důležitých živin. Mezi košťálovinami jsou jedinečné tím, že jsou výborné zasyrova. Stačí je pouze okrájet a můžeme se do nich pustit. Díky lahodné chuti je milují i děti - kedlubny stačí nakrájet na plátky a chutná svačinka je hotová. Pro starší z kedluben naopak uvaříme třeba kedlubnové zelí.

Časté chyby při pěstování kedluben

Poradíme, na co si dát při péči o kedlubny pozor, a řekneme si, v čem nejčastěji chybujeme.

  1. Chladné počasí kedlubnám nedělá dobře: Nejchutnější kedlubny vypěstujeme na jaře ve fóliovníku nebo skleníku. Antonín Dolejší ve své knize Zelenina na zahrádce uvádí: "Kedlubny jsou na rozdíl od jiných košťálovin velmi citlivé na prudký a větší pokles teplot. Zvláště rychlené kedlubny při opakujícím se nachladnutí jarovizují a vybíhají do květu, aniž by vytvořily bulvu. Modré odrůdy jsou k vybíhání náchylnější. Krátkodobý pokles teploty až k bodu mrazu však sazenicím neuškodí."
  2. Nevýživná půda: Kedlubny patří mezi rostliny, které potřebují dostatek živin v půdě. Stanoviště doplníme kompostem, případně ještě NPK nebo Cereritem. Přímé hnojení čerstvým chlévským hnojem není vhodné.
  3. Příliš hustá výsadba: Sazenice kedluben jsou sice malé, ale v dobrých podmínkách brzy vyrostou. Mezi rostlinami ponecháme dostatek prostoru, který lze využít tak, že kedlubny vysazujeme střídavě s hlávkovým salátem - salát se sklízí dříve a uvolní prostor pro kedlubny. Mezi kedlubnami by měl být spon alespoň 25x25 cm, mezi velkými odrůdami (gigant) i větší.
  4. Odkryté záhony: Kedlubnám se výborně daří v krytých prostorách (skleník, fóliovník), ale pokud je potřebujeme dát do volné půdy, tak je přikryjeme netkanou bílou textilií - bude se jim dařit výrazně lépe než bez přikrytí. Jejich teplotní pohoda bude příznivější a růst rychlejší, což je žádoucí. 
  5. Nedostatek vláhy: Kedlubny potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku. Při nedostatku vláhy brzy dřevnatí. Naopak při teplém počasí a dostatku vláhy velmi rychle rostou a jejich chuť je pak výtečná. I v této situaci se při venkovní výsadbě skvěle uplatní bílá netkaná textilie - snižuje odpařování a umožňuje zalévání. Tip: K dřevnatění jsou méně náchylné modré odrůdy kedluben.
  6. Nepravidelné zavlažování: Kedlubny jsou po přílišném zalití v nepravidelných intervalech náchylné k praskání. Takové kusy co nejdříve sklidíme, protože v prasklinách brzy vznikají houbové choroby a bulvy jsou znehodnocené.
  7. Příliš hluboká výsadba: Kedlubny vysazujeme přibližně stejně hluboko, jako rostly sazenice. Dáváme pozor, abychom nepřihrnuli zeminou části rostlin, kde se tvoří bulvičky.
  8. Zanedbané záhony: Záhony je potřeba kypřit a odplevelovat, stejně jako při pěstování další zeleniny.
  9. Slimáci a jiní škůdci: Určitou ochranu představuje bílá netkaná textilie (např. před bělásky), ale slimáky musíme sbírat nebo jiným způsobem likvidovat, aby rostlinám neškodili.
  10. Zanedbaná sklizeň: Kedlubny je potřeba sklidit v té správné velikosti, dokud mají výbornou chuť. Když je sklidíme předčasně, tak si sice pochutnáme, ale kedlubny stihnou narůst jen málo. Naopak pozdě sklizené kedlubny začínají často dřevnatět a praskat, chuť již není tak dobrá. 

Sklizené kedlubny co nejdříve spotřebujeme. Přebytek můžeme mrazit do polévkových směsí nebo zpracovat např. na kedlubnové zelí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více