Znáte „panýr“? Slavný indický sýr se dá využít místo masa, báječně chutná palak paneer se špenátovou omáčkou
4. 9. 2023 Vaření
Pokud občas navštěvujete indické restaurace, určitě jste se s panýrem již setkali. Tento sýr bývá často součástí vegetariánských variant známých indických specialit, v nichž nahrazuje maso. V poslední době je k sehnání i v mnoha obchodech, takže jej při vaření může využít každý.
Panýr – důležitá součást indické kuchyně
Panýr (někdy též panír a v anglickém přepisu paneer) je speciální čerstvý tvarohový sýr, který je jednou z nejdůležitějších ingrediencí indické kuchyně a dokonce se vyskytuje i v názvu mnoha vyhlášených indických pokrmů. Asi nejslavnější z nich je palak paneer, což je sýr vařený ve speciální špenátové omáčce, který najdeme na menu většiny indických restaurací u nás.
Panýr je staroindický sýr s dlouhou historií, podle některých teorií prý pochází z perských zemích a na indický subkontinent se dostal až za vlády muslimů. Občas se mu přisuzuje i afghánský původ a někteří tvrdí, že se technika výroby sýra dostala do Indie před několika staletími z Portugalska.
Mohlo by vás zajímat
Jak se dělá panýr
Ačkoli u nás známe indická jídla spíš s masem, v Indii jsou jejich varianty s panýrem mnohem víc rozšířené. Indové dávají přednost vegetariánské stravě a maso si dopřávají jen výjimečně. V Indii se panýr vyrábí z kravského a buvolího mléka, u nás je k dostání pouze kravský. Sýr je však možné si poměrně snadno vyrobit i doma, třeba podle našeho receptu.
Připravuje se totiž jednoduše zahřátím tučného mléka (může se použít i pasterizované, mělo by mít aspoň 3,5 % tuku), do kterého se pak přidá něco kyselého - obvykle citronová šťáva, ocet či kyselina citronová. Díky tomu se oddělí tvaroh od syrovátky. Poté se pak vzniklá sýřenina nechá odkapat zabalená v plátýnku. Aby vznikl kompaktní sýr, musí se odkapaná hmota ještě nechat zatížená ztuhnout. Poté už je možné ji nakrájet na plátky či kostičky a použít do jídla.
Mohlo by vás zajímat
Panýr se neroztéká
Panýr je výjimečný hlavně svou konzistencí. Na první pohled připomíná tvaroh na strouhání, je však pevný, takže se dá bez problémů vařit, smažit, péct a grilovat. Výhodou je, že se během tepelné úpravy neroztéká a uchovává si svůj tvar a pevnost. Právě to z něj dělá vynikající náhražku masa v omáčkových pokrmech, dobře si i opéká na grilu nebo se hodí k osmažení v těstíčku. Svou konzistencí trochu připomíná u nás známější sýr halloumi, kterým jej můžete případně nahradit.
Mohlo by vás zajímat
Vyzkoušejte jej jako palak paneer
Sám o sobě má panýr poměrně nevýraznou chuť, dobře tedy nasává aroma omáček, před grilováním je vhodné jej naložit do marinády. Navíc se hodí i do sladkých jídel. Pokud znáte a máte rádi panýr ve špenátové omáčce, můžete si tuto specialitu připravit podle následujícího receptu. Jak na to?
Budete potřebovat: 350 gramů špenátu, 1 středně velké rajče, 5 velkých stroužků česneku (3 celé a 2 jemně nasekané), 1 malý kousek zázvoru, 1 zelenou chilli papričku, 1 lžíci oleje nebo přepuštěného másla ghí, 1 velkou cibuli nakrájenou nadrobno, ½ šálku vody nebo podle potřeby, ¾-1 lžičku garam masaly, ¼ lžičky kurkumy, ¼ lžičky červeného chilli koření, sůl podle chuti, 2-3 lžíce smetany ke šlehání nebo crème fraîche, 225 g sýra panýr nakrájeného na kostičky, ½ lžičky drcené pískavice (řecké seno), citronovou šťávu podle chuti.
- Do hrnce s vroucí vodou nasypejte trochu soli a poté špenátové listy. Špenátové listy blanšírujte 2 až 3 minuty, dokud trochu neovadnou. Vyjměte je a vložte do ledové vody, aby si zachovaly zelenou barvu.
- Špenát dejte do mixéru společně s rajčatem, třemi stroužky česneku, zázvorem a zeleným chilli. Rozmixujte na hladkou pastu a dejte stranou.
- Na pánvi rozehřejte olej a opečte na něm zbývající 2 stroužky nasekaného česneku. Smažte několik minut, dokud nezačne měnit barvu. Poté přidejte nakrájenou cibuli. Cibuli opékejte 2 až 3 minuty, až zesklovatí. Přidejte připravený špenátový protlak a promíchejte. Nakonec přidejte asi ½ šálku vody.
- Pánev přikryjte a vařte omáčku 10 minut na středním ohni. V pravidelných intervalech míchejte, aby se omáčka nepřichytila ke dnu. Jakmile je špenát uvařený, přidejte garam masalu, kurkumu, červené chilli a sůl. Promíchejte a vařte 1 minutu. Pokud chcete, můžete v této fázi přidat také ½ lžičky cukru. Dále vmíchejte smetanu a promíchejte.
- Nakonec přidejte do směsi sýr panýr nakrájený na kostičky (můžete jej předem osmahnout na pánvi na tuku dozlatova) a promíchejte. Vše společně ještě povařte 3 až 4 minuty. Dochuťte přidejte citronovou šťávu a pískavicí a promíchejte. Palak paneer podávejte horký s plackami naan nebo roti či s rýží.
Náš tip: Máte-li rádi indické pokrmy, můžete vyzkoušet i tuto čočku podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat