Tchajwanský piškot ranli je něco mezi piškotem a marshmallow. Peče se ve vodní lázni, je nadýchaný a chutná po medu
25. 9. 2023 Vaření
Na první pohled vypadá ranli jako houbička na nádobí, to by vás však nemělo od jeho konzumace odradit. Chutí vám trochu připomene naši piškotovou bábovku, je ale snad ještě jemnější a nadýchanější než ona. Není divu, že na Tchaj-wanu patří k oblíbeným moučníkům.
Moučník z Tchaj-wanu
Ranli je takový hodně specifický dezert. Má sice jen podobu obyčejné lehce nažloutlé piškotové kostky, přesto má své nepochybné kouzlo. To je i jeden z důvodů, proč jej mají v oblibě nejen na Tchaj-wanu, ale i v dalších asijských zemích. K dostání je i u nás, kde jej koupíte pod názvem Ranli Shougong, často se můžete setkat i s názvem castella.
Právě tak nazývají koláč v Japonsku a považují je za svůj. Dalo by se říct, že z Japonska se dostal na Tchaj-wan, kde recept trochu upravili (třeba tím, že se piškot peče ve vodní lázni) a vrátili jej Japoncům zpět. V každém případě v našich obchodech seženete tchajwanskou verzi.
Mohlo by vás zajímat
Zákusek populární i v Japonsku
Ani v Japonsku prý ale castellu nevymysleli, ačkoli se dnes řadí mezi wagashi – tradiční japonské zákusky, jež se obvykle podávají k zelenému čaji, a je typickou sladkostí města Nagasaki. Právě sem jej v 16. století přivezli portugalští obchodníci, neboť šlo po koláč s dlouhou trvanlivostí, takže vydržel i plavby přes oceán.
Původ, odkazující na Pyrenejský poloostrov je ostatně patrný i z názvu moučníku. Ten totiž pochází z portugalského výrazu „Pão de Castela“, což znamená „kastilský chléb“ a odkazuje na Kastilii – historické území ve Španělsku. Podobný dort mají ostatně i v Portugalsku, jen ten jejich se jmenuje pão-de-ló.
Piškot jemný a trochu gumový
Koláč se peče v čtvercových nebo obdélníkových formách a po upečení se krájí na úhledné, pokud možno stejně velké kostičky. Specifickou strukturu mu dodává sirup mizuame (speciální husté a lepkavé sladidlo, které se právě používá do wagashi), ten se případně nahrazuje medem či agávovým nebo kukuřičným sirupem. Piškot ranli zaujme svým vzhledem – kdy opravdu připomíná jakousi houbičku s jemnými póry.
Specifický je pro něj také kontrast žlutého piškotu uvnitř a tmavě hnědé kůrky na povrchu koláče. Nejzajímavější je však koláč svou zvláštní trochu gumovitou konzistencí, po ochutnání se vám ale doslova rozplyne v ústech. Výjimečná je i jeho chuť, v níž vyniká vanilka, dále med a také vejce.
Jak na pravý tchajwanský piškot?
Kromě originální světlé vanilkové verze se koláč peče i kakaový nebo se speciálními příchutěmi, jako je třeba zelený čaj. Pokud vás tento zvláštní piškot zaujal a rádi byste si jej připravili doma, můžete se do toho rovnou pustit podle následujícího receptu. Jak na to?
Budete potřebovat: 80 g hladké mouky, 70 g másla, 60 g plnotučného mléka, 60 g krystalového cukru, 4 vejce, ½ lžičky vanilkového extraktu a ½ lžičky kypřicího prášku z vinného kamene.
- Vejce rozklepněte a opatrně oddělte žloutky a bílky. V malé pánvi zahřejte mléko a máslo. Nepřivádějte je k varu, jen aby se máslo rozpustilo. Na dotek by mělo být teplé.
- Do jiné mísy prosejte mouku na koláč. Vlijte do ní teplou směs mléka a másla a pomalu vše promíchejte pomocí šlehače. Směs by měla být lepkavá. Poté přidejte žloutky a vanilkový extrakt. Šlehejte, dokud se vše dobře nepromísí. Dávejte pozor, aby vám nevznikly vzduchové bubliny.
- Bílky všlehejte s kypřicím práškem a cukrem, aby vznikl krásně nadýchaný sníh, který ztvoří špičky. To zajistí vláčnost dortu.
- K bílkové směsi přilijte tu žloutkovou a pomocí stěrky/metličky je pomalu a jemně spojte dohromady. Těsto musí zůstat napěněné a lehké (nesmí být moc husté).
- Připravte si formu o rozměrech 24x24 cm. Dno a boky pokryjte pečicím papírem. Pomalu nalijte těsto do formy a dvakrát formou poklepejte o kuchyňskou linku, aby se z něj dostaly vzduchové bublinky. Povrch uhlaďte do rovna.
- Připravte si horkou vodní lázeň a předehřejte troubu na 150 °C. Umístěte formu s těstem doprostřed horké lázně, vložte do trouby a pečte asi 60 minut.
- Po 60 minutách koláč vyjměte z vodní lázně pečte ještě asi 7-10 minut, aby se koláč trochu vysušil. Poté jej ihned vyklopte z formy a sloupněte z něj pečicí papír. Podávejte ihned teplý, vynikající je však i studený.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Castella
Thefreshloaf.com: How do I get a fine-pored castella?
Food52.com: Taiwanese Castella Cake
Foodinjapan.org: Castella
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Osvědčené tipy, jak ušetřit čas při vaření luštěnin: Zjednodušme si přípravu těchto zdravých potravin a konzumujme je častěji
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Přečtěte si Zobrazit více
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Jak rozpustit čokoládu ve vodní lázni? Zvládneme to snadno, ale do čokolády se nesmí dostat ani kapka vody
Japonský cheesecake: Je jednodušší než slavný americký bratříček, nadýchaný jako suflé se rozplývá na jazyku a božsky chutná