Co se jedlo v dobách Sámovy říše? Kaše se mastila lněným olejem, maso bylo na talíři každý den a výjimkou nebyl ani kůň
5. 11. 2023 Historie a zajímavosti
Sámova říše byla prvním historicky doloženým stáním útvarem na našem území. Francký kupec Sámo sjednotil v 7. století slovanské kmeny k obraně proti útočícím Avarům a později i Frankům. Co víme o běžném životě našich předků v Sámově říši? Jak žili a co jedli?
Sámo známý i neznámý
O Sámovi, kterého si Slované v 7. století zvolili svým králem, a o jeho době máme jen kusé informace. Zřejmě postupně sjednotil a ovládl slovanské kmeny na území dnešních Čech a Moravy, na severozápadě Německa a části Chorvatska a Slovinska. Po vyhnání loupeživých Avarů z jihu Moravy odrazil útok franckých vojsk a zvítězil nad nimi roku 631 v bitvě u Wogastisburgu (o tom, kde Wogastisburg doopravdy byl, se dodnes archeologové dohadují).
Mohlo by vás zajímat
Čtvercové chýše v malých vesnicích
Nás ale víc než jeho vojenské úspěchy zajímá všední život obyvatel této říše a to, co měli na talíři. Slovanské zvyky se tu totiž mísily s těmi, které si s sebou přinesla Sámova družina.
Lidé tehdy žili v malých vesnicích, které čítaly maximálně deset domů, tedy spíš chýší. Domácnost starých Slovanů, to byla čtvercová dřevěná chýše zakrytá rákosovými doškami, podlaha byla jen z udusané hlíny. Uvnitř bylo většinou otevřeně ohniště, někdy z kamenů postavené pece. Tam se pekly placky a vařily kaše.
Mohlo by vás zajímat
Bez kaše to nešlo
Uvádí se, že Slované byli velkými jedlíky kaší. Zrnka obilí se rozdrtila nebo umlela mezi dvěma kulatými kameny a dala vařit do vody nebo mléka v kotlíku nad ohništěm. Kaše nasladko se doplňovaly lesním ovocem a ochucovaly medem.
Slané kaše se připravovaly také z obilí, častěji však z hrachu, čočky nebo jiných luštěnin.
Mastilo se máslem a překvapivě olejem, který se lisoval ze semínek lnu a konopí. Na placky nebo na chleba se mazal tvaroh ochucený kmínem a cibulí.
Mohlo by vás zajímat
Maso měli každý den všichni
Zajímavé je, že nejstarší Slované zřejmě jedli mnohem častěji maso, než jejich potomci ve středověku. Byli totiž docela zdatní zemědělci a chovali skot, prasata, ovce, kozy a koně.
Slovo „chovat“ je ovšem trochu nadnesené, protože zvířata volně pobíhala a jedla, co našla. Maso bylo tedy naprosto běžnou součástí jídelníčku, obyčejní lidé ho snědli tolik, co bohatší vládnoucí vrstva. Rozdíl snad byl jenom v tom, že Sámo a jeho spolupracovníci preferovali zvěřinu a dopřávali si složitější úpravy masa.
Maso bylo libové, protože se konzumovalo mladé. Bylo totiž zvykem porážet hovězí i vepřové do dvou let stáří. Většinou se peklo na ohni, ale také v popelu, nebo se vařilo. Ceněné byly vnitřnosti a morek z kostí. Na východě Sámovy říše se běžně jedlo koňské maso.
Mohlo by vás zajímat
Co se pilo?
Nejvíce voda z potoků a studánek. Muži si dopřávali pivo nebo medovinu, východní Slované dávali přednost kvasu. Jde o fermentovaný pěnivý a jen mírně alkoholický nápoj připravený ze staršího kváskového žitného chleba.
Zapomenout nesmíme ani na mléko, i když ho na pití moc nezbývalo. Využívalo se především na výrobu másla a tvarohu. Východní Slované pak měli v oblibě mléko kobylí, ze kterého vyráběli kvašený nápoj kumys.
Náš tip: Chcete vyzkoušet nějaký pokrm, který připravovali už staří Slované? Připravte si hrachovou kaši podle našeho videoreceptu.
Zdroje informací:
leslefts.blogspot.com: Food in Frankish laws
magazinuni.cz: Magdalena Beranová – naši Slované byli jedlíci kaší
dotyk.cz: Jak jedli staří Slované: Překvapivě dobře. Byli rafinovaní a vybíraví labužníci
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Historie na talíři: Palačinky i jiné placky dříve bývaly jídlem chudých. Dnes ty nejlahodnější připravíte ze zakysané smetany
Historie chleba: Z pšenice se původně dělala jen kaše, později byl bílý chléb symbolem bohatství a ten tmavý byl určen pro chudé
Co se jedlo na Moravě v době příchodu Cyrila a Metoděje? Hospodyňky připravovaly kaše z luštěnin a chleba „solily“ popelem
Přečtěte si Zobrazit více
Kníže Oldřich měl mlsný jazýček. Na stole muselo být hodně masa, delikatesou byl pečený kančí ocásek
Black Friday Toprecepty.cz a Apetit: Nakupte kuchařky s až 50% slevou a připravte tak sobě i ostatním krásné Vánoce
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů