Havelské posvícení provoní ořechové cukroví. Staročeský recept je snadný a připomene nám kuchyni babiček
9. 10. 2024 Vaření
Podzim je časem posvícení. Jedním z těch největších bývalo posvícení Havelské, které se na některých místech slaví dodnes. Stejně jako jiná posvícení se ani toto neobešlo bez spousty koláčů a hlavně speciálního křehkého cukroví s lískovými oříšky.
Když se posvětil kostel
Posvícení byla v minulosti jedněmi z největších a nejoblíbenějších oslav roku, hlavně na venkově. Původně šlo o slavnost konanou při příležitosti posvěcení kostela. Každý rok se pak slavilo i výročí této významné události, proto se občas těmto slavnostem říkalo výroční poutě. Církevní oslavy se však po čase měnily i ve světské veselice a název pouť se pak začal používat i pro tuto lidovou zábavu.
Mohlo by vás zajímat
K posvícení patří koláče
Posvícení a poutě se konaly obvykle na sklonku léta a hlavně na podzim. Oslavoval se jimi konec zemědělského roku a ukončení prací na poli. To bylo třeba náležitě oslavit, proto se na posvícení obvykle sjíždělo celé příbuzenstvo. Hodně se pilo, hodovalo, chodilo se k muzice a tančit. K posvícení tak patřila spousta dobrot.
Vařily se polévky, pekly se husy, kachny i kuřata, nejvíc je ale posvícení spojené se sladkostmi, hlavně posvícenskými koláči. Těch byla spousta druhů – od těch malých kulatých přes velké, očkaté, obdélníkové neboli německé, z několika vrstev těsta, čili skládanice, až po hnětýnky.
Kromě toho se na posvícení dělaly i baby (bábovky), preclíky, koblihy, oplatky či cukroví. Typickým posvícenským cukrovím pak byly rovněž takzvané ořechy, jež se pojily hlavně s posvícením Havelským.
Říjnové havelské posvícení
Havelské posvícení se slavilo vždy po svátku svatého Havla třetí říjnovou neděli. Známé bylo i jako císařské posvícení nebo hody, neboť vzniklo na příkaz císaře Josefa II. Panovníkovi se totiž zdálo, že je těch posvícení nějak moc a lidé pak kvůli nim málo pracují, navrhl proto jedno jediné, které by se mělo slavit všude a jen dva dny, a to bylo právě to Havelské. Myšlenka se úplně neujala, neboť lid slavil svá posvícení dál, navíc ale vzali za své i to Havelské.
Mohlo by vás zajímat
Recept na posvícenské ořechy
Na Havelské posvícení se připravovaly stejné pochutiny jako na jakékoliv jiné posvícení, takovou specialitou pro tento den pak bylo speciální křehké cukroví s lískovými oříšky, které se přímo rozplývalo na jazyku.
Ořechy se po upečení obalují v cukru jako třeba vanilkové rohlíčky, díky nim se tak můžete i trochu navnadit na pomalu se blížící vánoční svátky a natrénovat na vánoční pečení. A jak je uděláte?
Budete potřebovat: 250 g hladké mouky, 100 g lískových oříšků60 g moučkového cukru, 180 g másla, 2 žloutky. Na obalení potřebujete: moučkový cukr a vanilkový cukr.
- Plech vyložte pečicím papírem a oříšky nastrouhejte nahrubo.
- Do mísy prosejte mouku a cukr. Přidejte oříšky, nakrájené máslo, žloutky a vypracujte těsto.
- Z těsta tvarujte malé, stejně velké kuličky, které skládejte na připravený plech.
- Pečte v troubě předehřáté na 180 °C do světle růžova.
- Smícháme cukr s vanilkovým cukrem. V této směsi pak upečené ještě horké kuličky obalujte.
Náš tip: Při přípravě posvícenských ořechů můžete postupovat podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Kecané koláče na Havelské posvícení voní máslem a rumem a díky několika náplním chutnají skvěle
Hebkou bramborovou kaši zvládne každý začátečník. Stačí dodržet několik zásad a její konzistence bude dokonalá
Přečtěte si Zobrazit více
9 nejlepších ořechových moučníků: Zkuste slavnostní roládu nebo voňavou bábovku!
Vyrobili jsme doma žužu jako z pouti: S jahodovou příchutí vyšlo jen na 20 Kč, chutná skvěle a je bez chemie
Elon Musk: Nejbohatší muž planety se cpe každý den koblihami, musí mít sushi a „litry“ kávy z vlastní pražírny