Pochoutkový salát podle ČSN: Retro klasika je levná a snadná na přípravu, navíc stále potěší svou jedinečnou chutí
18. 10. 2024 Vaření
Pochoutkový salát patří mezi jídla, která nás nechávají zavzpomínat na doby dávno minulé. Tento tradiční pokrm totiž na pultech českých lahůdkáren najdeme už pěknou řádku let a neodmyslitelně patří mezi populární svačiny, které si rádi dáme třeba s čerstvým rohlíkem. V čem však spočívá jeho kouzlo?
Dlouhá historie
Pochoutkový salát je oblíbená retro lahůdka, která má už téměř padesátiletou historii. Recept na tento salát byl totiž schválen v roce 1976 pod číslem 50145 československé státní normy pro studenou kuchyni. Díky tomuto předpisu chutnal salát všude stejně, a pokud jste na něj někde narazili, měli jste jistotu, že dostanete chuť, na kterou jste zvyklí.
Jeden z neoblíbenějších salátů se vyznačuje například proti „vlašáku“ jemnější chutí. Klíčovými ingrediencemi jsou šunkový salám, hrášek, majonéza a kyselé okurky, jejichž kombinace mu dodává specifickou vůni a chuť. Konzistence salátu je trochu řidší, proto se často používá například na chlebíčky nebo jako doplněk k vejci natvrdo. Jednoznačně ovšem vede léty ozkoušená a populární konzumace rohlíkem přímo z kelímku, v němž máte salát.
Mohlo by vás zajímat
Modernější varianty
Pro vytvoření zdravější verze pochoutkového salátu můžete nahradit některé tradiční ingredience za méně kalorické a výživnější varianty. Třeba majonézu můžete vyměnit za nízkotučný jogurt nebo zakysanou smetanou, což výrazně sníží obsah tuků a kalorií v salátu. Místo šunkového salámu můžete použít kuřecí nebo krůtí šunku, které obsahují méně tuku, nebo dokonce rostlinné alternativy masa, které jsou v dnešní době stále populárnější.
Aby byl salát výživnější, můžete přidat celer nebo nastrouhanou mrkev, což zvýší obsah vlákniny a vitamínů. Nakonec místo klasického koření zkuste použít čerstvé bylinky, jako jsou petržel, pažitka nebo kopr, které dodají salátu svěží chuť.
Co byly normy
Československé státní normy (ČSN) v oblasti gastronomie byly souborem standardů, které upravovaly různé aspekty potravinářství, stravování a pohostinství v bývalém Československu. Tyto normy byly zavedeny s cílem zajistit konzistenci, kvalitu a bezpečnost potravin a nápojů.
Obsahovaly pravidla pro výrobu, skladování, balení a podávání potravin, a také normy pro hygienické standardy v kuchyních a restauracích. Určovaly například i to, jak má být připravena a servírována svíčková na smetaně nebo jaké suroviny a postupy jsou nezbytné pro autentický guláš.
Pochoutkový salát normy označovaly jako: „Uzeninový salát se zeleninou, spojenou majonézou. Salám a okurky jsou v pravidelných tvarech slabých nudliček. Salát je kyprý, dobře spojený majonézou, konzistence složek je přiměřeně měkká. Vůně a chuť lahodná, převládá po majonéze a uzenině.“.
Pochoutkový salát podle ČSN
Na kilogram oblíbeného salátu podle norem budete potřebovat: 420 g šunkového salámu, 200 g konzervovaných okurek, 55 g zeleného hrášku bez nálevu, 300 g majonézy, 6 g octa, 10 g cukru krupice, 0,5 g mletého pepře, 8 g worcesteru, 5 g soli, 20 g hořčice a 30 g cibule.
Jak na to?
- Oloupaný salám a okurky nakrájíme na stejnoměrné nudličky.
- Přidáme zelený hrášek, jemně nakrájenou cibuli, majonézu, ostatní chuťové přísady a vše zlehka promícháme.
- Pro zjemnění chuti můžeme použít cibuli spařenou a vychladlou.
Náš tip: Podle našeho video receptu si můžete také připravit retro pochoutkový salát.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Zelný salát podle ČSN: Klasický hospodský salát bude mít tu správnou chuť jako před lety díky jednomu triku
Uherská pěna podle ČSN: Na dokonalou retro pomazánku na chlebíčky nebo na chleba stačí jen tři ingredience
Nakládané okurky ze sáčku: Jejich výroba je snadná a pochutnávat si na nich můžete už druhý den
Přečtěte si Zobrazit více
Retro okénko: Husí krev v konzervě stála 6 Kčs. Nejlepší byla na cibulce a připravovala se z ní i prdelačka
Houbové placky: Na křupavé a nadýchané placičky je důležité dodržet správný poměr hub a těstíčka. Hotové jsou za chvíli
Nejlepší retro saláty: Oblíbený vlašák stál v „bufáči“ 5 Kčs. Víte, čím se lišil od pochoutkového?