Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
21. 11. 2024 Vaření
Někteří by možná řekli, že vaječný likér patří spíš k Velikonocům, v mnoha rodinách jej ale připravují právě na Vánoce. Třeba v Americe je jeho místní obdoba dokonce tradičním vánočním nápojem. Pokud jej máte v plánu dělat poprvé, možná vám přijdou vhod následující tipy na jeho přípravu.
Vaječňák - nápoj Vánoc
Vaječný koňak je jedním z tradičních likérů nejen u nás, ale i v dalších zemích světa. Nejpopulárnější je právě v anglicky mluvících zemích, kde se mu říká eggnog a prodává se běžně v obchodech před svátky v papírových krabicích jako mléko převážně v nealko verzi.
K nejznámějším značkám patří nizozemský vaječný likér značky Advocaat, který je zase základem pro změnu italského horkého nápoje populárního hlavně na sjezdovkách - bombardina. To náš český vaječný likér se popíjí spíš studený, případně se přidává do mnoha moučníků, třeba do bábovky nebo na Vánoce do vosích hnízd. Je i neoddělitelnou součástí lehce retro kávové pochoutky, a sice alžírské kávy.
Mohlo by vás zajímat
Žloutky raději tepelně upravené
Vaječňák vyniká svou krémovou konzistencí, lahodnou smetanovou chutí a lákavou žlutou barvou, již mu dodávají žloutky. Právě čerstvé vaječné žloutky jsou jedním z důvodů, proč se někteří lidé přípravy vaječného likéru obávají. Proto je třeba mít vajíčka z nějakého ověřeného zdroje a co nejčerstvější, navíc domácí či bio vajíčka se postarají o výraznější barvu likéru.
Samozřejmě existují i recepty, v nichž se všechny suroviny jen promixují v mixéru. Chcete-li ale mít jistotu, je lepší vajíčka tepelně upravit. Riziku nákazy salmonelou předejdete tím, že vajíčka zahřejete ve vodní lázni . Stačí je prohřát při teplotě 70 °C 6-7 minut, ovšem za stálého prošlehávání, aby se nesrazila.
Prošlehaná vajíčka můžete rovnou povařit v kastrůlku i s mlékem či smetanou. Tuto směs je rovněž třeba hlídat, aby nebyla příliš hustá – měla by být o trochu řidší než pudink. Je proto vhodné raději teplotu kontrolovat pomocí teploměru - neměla by přesáhnout 82 °C a hlavně nesmí přejít varem.
Mohlo by vás zajímat
Jaký alkohol do vaječného likéru?
Té pravé husté konzistence se ve vaječňáku dosahuje pomocí kondenzovaného mléka nebo salka (slazeného kondenzovaného mléka). To lze naředit obyčejným mlékem, vaječný koňak však bude ještě lahodnější a krémovější, když místo něj použijete smetanu.
To poslední, co nesmí ve vaječném likéru chybět, je alkohol. Nemusí ho být příliš – české vaječňáky obsahují obvykle kolem 15 % alkoholu, již zmiňovaný Advocaat však může mít až 20 %. U nás je zvykem dávat do vaječného tuzemský rum, stejně tak ale můžete použít rum pravý z cukrové třtiny, a to bílý i tmavý.
Tmavý rum navíc obohatí vaječný koňak o další aromata. Rum je možné vyměnit i za brandy, koňak či whisky. To už záleží jen na vaší chuti. Přidat můžete i trochu mandlového likéru amaretto, které dodá vaječňáku nezapomenutelné aroma.
Vanilka, badyán i hřebíček
K oslazení nápoje můžete použít běžný cukr, trochu lepší a zajímavější však bude s cukrem třtinovým, jenž jej obohatí o mírně karamelovou příchuť. Chcete-li vaječnák lehce vylepšit, můžete do něj přidat vanilkový cukr, případně rovnou do směsi přihodit celý vanilkový lusk. Dochutit jej můžete i dalšími druhy koření, třeba skořicí, muškátovým oříškem, badyánem nebo dokonce hřebíčkem.
Jak na domácí vaječňák?
Vaječný likér je dobré nechat nějakou dobu odležet, nejlépe několik týdnů. To platí hlavně pro vaječňák ze syrových žloutků, který odležením získá tu správnou chuť a konzistenci. Odležení ovšem prospěje i tomu z povařených žloutků.
Alkohol působí v likéru jako konzervant, přesto je třeba jej skladovat v chladu (v lednici nebo na balkóně). Vydrží vám pak až dva měsíce, je však pravděpodobné, že déle než přes Vánoce vám stejně doma nezůstane. Pokud vás láká si letos domácí vaječňák připravit, můžete se do toho pustit podle našeho receptu.
Na 1 litr vaječného likéru budete potřebovat: 100 ml neslazeného kondenzovaného mléka, 400 ml 31% smetany, 200 g krupicového cukru, 1 lžičku vanilkového extraktu (nebo vanilkový lusk), 5 žloutků a 200-300 ml rumu.
- Do rendlíku nalijte mléko, smetanu, přisypejte cukr a přilijte lžičku vanilkového extraktu. Pokud použijete vanilkový lusk, rozřízněte jej v půlce, vydlabejte semínka a i s luskem je dejte povařit do mléčné směsi. Mléčnou směs pomalu zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí a směs nezhoustne. Poté rendlík odstavte.
- Připravte si vodní lázeň a žloutky rozklepněte do kovové mísy a prošlehejte je metličkou. Jakmile začne voda v hrnci vařit, plotýnku vypněte, na hrnec dejte mísu s prošlehanými žloutky. Musíte šlehat rychle, aby se žloutky nesrazily. Žloutky je potřeba ohřát. Správnou teplotu můžete vyzkoušet také na prst. Jakmile ho ve směsi jen tak tak udržíte, je hotovo.
- Mísu se žloutky pak dejte z vodní lázně pryč. Za stálého míchání ke žloutkům přilévejte připravenou mléčnou směs. Vše následně přeceďte přes cedník, nechte vychladnout a nakonec do směsi přilijte rum. Přelijte do vysterilovaných lahví a uložte do chladu.
Náš tip: Vynikající likér můžete udělat i ze známé čokoládové tyčinky - ledových kaštanů - podle našeho video receptu.
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Tři vrstvy alžírské kávy: Jak správně připravit tento trochu ostřejší nápoj s vaječným likérem a kopou šlehačky?
Domácí slazené mléko – salko: Chutná lépe než to z konzervy, je mnohem levnější a stačí jen tři suroviny
Retro okénko: Rum tuzemák stál 50 Kčs za půllitr. Nejslavnější byl s plachetnicí. Sehnat se dá stále, jen se mu nesmí říkat rum