VIDEO: Dubajská čokoláda podle tohoto receptu voní pistáciemi a její přípravu zvládne podle návodu každý
26. 11. 2024 Rozhovory a reportáže
Jestli bylo ještě před pár týdny tématem máslo, tak teď je to dubajská čokoláda s pistáciemi. Jelikož je tahle delikatesa v Česku téměř k nesehnání, máme pro vás recept na to, jak si ji snadno vyrobit doma. Podle jednoduchého postupu to zvládne každý.
Co je to dubajská čokoláda
Mezi nadšenými amatérskými pekaři a cukráři na sociálních sítích není už pár týdnů větší hit než dubajská čokoláda. Připomeňme, že to, co dělá čokoládu výjimečnou, je její náplň z pistáciového krému, sezamové pasty tahini a křupavých, na másle opražených tenkých nudliček kataifi (kadayif) těsta.
Dubajskou čokoládu vymyslela v roce 2021 britsko-egyptská podnikatelka Sarah Hamouda, která založila novou značku čokolád Fix Dessert Chocolatier a v rámci firmy se snažila vymýšlet čokolády neobvyklých příchutí. Jednou z těch příchutí byla právě dubajská čokoláda, která v náplni skvěle kombinuje lahodné pistáciové máslo, sezamovou pastu tahini a na másle opražené tenké nudličky těsta kataifi (kadayif), které dodávají náplni křupavý efekt.
O příběhu vzniku čokolády i o tom, jak se stala slavnou, jsme více psali v našem předchozím článku.
Mohlo by vás zajímat
Čokoláda, kterou chce každý
Ačkoliv se čokoláda stala populární už před rokem, u nás ve střední Evropě a v České republice zejména frčí až posledních pár měsíců a největší boom nastal v posledních týdnech. Každý chce novinku ochutnat, v Německu se na ni stojí fronty od rána a v Česku má dubajskou čokoládu v prodeji zatím jen pár cukráren nebo čokoládoven a obvykle je hned vyprodaná.
Cukrovinka je také poměrně drahá. 100 g této delikatesy pořídíte obvykle v ceně kolem 200 Kč. V redakci se nám podařilo čokoládu "ulovit" už před několika týdny, a to v čokoládovně Čokíno v Jindřichově Hradci. Za 60 g čokolády jsme zaplatili 189 Kč. Aktuálně je k dostání například i na eshopu CandyBull, 100 g za cca 300 Kč, v nabídce ji má online supermarket Rohlík (200 g za 399,90 Kč).
Připravit si tuhle delikatesu ale můžete i doma! Máme pro vás vyzkoušený recept od naší spolupracovnice.
Recept na dubajskou čokoládu
Na dubajskou čokoládu budete potřebovat:
- Ve vodní lázni rozpustíme bílou čokoládu. Lžičkou vytvoříme drobné cákance na dně silikonové formy. Zbytek bílé čokolády rozmícháme s rozpuštěným kokosovým olejem, ideálně použijte variantu bez vůně.
- Do směsi přidáme pistáciové máslo, tahini pastu a sušené mléko. Důkladně rozmícháme do hladké krémové konzistence. Ve vodní lázni tentokrát rozpustíme hořkou čokoládu. Větší část nalijeme do formy, pokryté musí být dno i boky. Dáme chladit do lednice.
- Těsto kataifi (kadayif) nakrájíme nadrobno a opražíme na másle dozlatova. Poté ihned smícháme s připraveným pistáciovým krémem a rozprostřeme do formy na čokoládu.
- Dáme na pár minut do mrazáku, aby se nám lépe pracovalo s finální vrstvou čokolády. Pistáciovou vrstvu polijeme zbytkem hořké čokolády, uhladíme a dáme na 30 minut do lednice. Poté vyndáme z formy a máme hotovo.
- Z uvedeného množství připravíte 1 tabulku čokolády o hmotnosti cca 500 g. Použila jsem silikonovou formu o rozměrech 25x13 cm.
Něco navíc:
- V originálním receptu je v náplni pouze pistáciové máslo, tahini pasta a opražené těsto kataifi (kadayif), naše spolupracovnice přidala do náplně ještě kokosový olej a sušené mléko, které se v některých recepturách také objevuje. Obě suroviny ale lze vynechat, pak ale použijte o něco více pistáciového másla, aby nebyla náplň moc suchá.
- Pistáciové máslo koupíte v prodejnách zdravé výživy nebo na eshopech, za 100 g zaplatíte asi 100 Kč, ale máslo se obvykle prodává ve větší gramáži (od cca 140 g).
- Kadayif těsto koupíte v arabských nebo řeckých obchodech, cena za 400 g je zhruba 100-140 Kč. K dostání je také online, například na eshopu Almouna.cz.
- Tahini pasta je k dostání už od 40 Kč za 100 g, a to jak v prodejnách zdravé výživy, tak v mnohých supermarketech (tam je ale obvykle ve větší gramáži).
- Silikonová forma je k dostání v obchodech s cukrářskými potřebami a vyjde asi na 130 Kč.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Jaká postní jídla nám pomohou překonat období od masopustu do Velikonoc?
Půst ve smyslu jídla nebyl vždycky doménou církve. Ke konci zimy se zásoby ve spížích tenčily, do nové úrody bylo daleko, a tak se jedla taková jídla… Číst více
Velký pátek
Na Velký pátek se hrávaly pašijové hry o životě a smrti Ježíše Krista. Pro obyčejné lidi byl tento den plný magie a kouzel. V hospodářství ani na… Číst více
5 neoblíbenějších chilli omáček, po kterých vám bude hořet pusa, ale jídlu dodají říz!
Jsou lidé, kteří v jídle nezvládnou ani špetku… Číst více
Božský koláč tres leches: Jak se z receptu na zadní straně plechovky stal celosvětový hit…
Ve španělštině se jmenuje tres leches, česky mu… Číst více
5 nejslavnějších pikantních jídel světa: Zvládnete sníst indické vindaloo nebo mexické chili con carne?
Bez trochy chilli papriček si na žádném jídle… Číst více
Různé zbytky z ledničky zpracujeme do dalších pokrmů. Jednou z oblíbených možností je quesadilla - plněná tortillová placka
Quesadilla je typická tím, že uvnitř opečené tortillové placky je rozpečený sýr, nejčastěji čedar. Tip: Můžete vyzkoušet i české Blaťácké zlato, má… Číst více
Přichází první postní neděle. Víte, jak připravit pučálku a liščí preclíky?
Co je pučálka Název „pučálná“ pochází od pokrmu pučálka, která se připravovala z napučených (naklíčených) semen hrachu. Když nebyl po ruce hrách,… Číst více
Nejlepší dip k nachos je guacamole: Jak jej dochutit, aby chutnal božsky, a jaká do něj vybrat avokáda?
Při zmínce o avokádu si snad každý vybaví… Číst více
Druhá postní neděle: Připravte si s námi pražmo nebo některou z obilných kaší
Co je pražmo Lidové pojmenování „pražná neděle“ bylo odvozeno od pokrmu pražmo, což je upražené naklíčené obilí. Obilí pražili to, které měli, ať už… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Přečtěte si Zobrazit více