Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bršlice kozí noha je úporný plevel i ceněná jedlá rostlina. Záleží na úhlu pohledu
Zdroj: Pixabay, Sergej Šabanov

Bršlice na zahradě, to není nic příjemného, tato plevelná rostlina má úžasnou schopnost rozrůstat se a obsadit každý volný záhon. Pokud máte bršlici, je před vámi boj na dlouhou dobu a vítězství má v kapse vždy bršlice. Přesto nám tato rostlinka může být užitečná.

Bršlici se výborně daří na stinných místech, v křovinách a okrajích lesů. Bez problémů roste i na přímém slunci, jen není tak bujná a vysoká. Dejte si pozor, ať si rostlinu nepřenesete nechtíc do zahrady, třeba vrostlou mezi kořeny pěkných trvalek od přátel. Bršlice květinové záhony s trvalkami nebo např. porosty malin snadno zamoří, a i když se ji budeme snažit zlikvidovat, vždy v zemi nějaký kořínek zůstane.

Bršlice kozí noha v kuchyni

Na bršlici se ale lze dívat i jiným pohledem. Její listy mají příjemnou mrkvovou či petrželovou vůni a uplatní se v naší kuchyni. Inspiraci k využití můžeme čerpat od našich babiček, které znaly mnohé plané rostlinky a dovedly si s nimi poradit.

Využití bršlice zasyrova i při vaření 

Listů bršlice je všude dostatek a máme je zadarmo. Nebojte se je vyzkoušet, nejspíš budete jejich chutí příjemně překvapeni.

  • Mladé listy bršlice používáme zasyrova. Příjemně chutnají, hodí se do pomazánek a salátů, do těstovin, na přípravu pesta, dokonce je lze mrazit pro pozdější použití (do polévek, zapékaných jídel a nádivek). Listy jsou vhodné i k úpravě na způsob špenátu.
  • Starší listy již jsou tužší a hodí se nanejvýš k tepelné úpravě.
  • Dokonce i pro jemné květy bršlice najdeme využití. Doporučují se ke zdobení sladkých a slaných jídel, můžeme je přidávat do pečiva a do různých jarních nádivek
  • Semena bršlice používáme obdobně jako semena anýzu nebo fenyklu

A jak používáte bršlici vy? Budeme rádi za vaše tipy do komentářů pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky