Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Časté chyby při umývání nádobí: Péči a pozornost věnujte také dřezu a utěrkám
Zdroj: Freepik, rorozoa

Umývání nádobí se nikdo z nás nevyhne. Čím déle to pak odkládáme, tím větší boj se zaschlými zbytky nejen na talířích bojujeme. A ačkoliv tato činnost nevyžaduje žádné speciální schopnosti, mnozí během ní chybují.

Umývání nádobí patří k nejotravnějším povinnostem v kuchyni. Po času stráveném přípravou pokrmů se do něj nikomu nechce. A už vůbec ne po jídle. Nechat špinavé nádobí zaschnout je však o poznání horší, než se na něj vrhnout hned, co myslíte?

Chyby při umývání nádobí

Vyvarujte se následujícím chybám, mimo jiné nebudete zbytečně plýtvat saponátem a umývání vám zabere o poznání méně času. 

  1. Používání příliš velkého množství saponátu není v pořádku. Zbytečně jím plýtváte a navíc spotřebujete více vody k oplachu, pokud nanášíte přípravek přímo na umývané nádobí.
  2. Naopak málo prostředku k mytí nádobí způsobí přetrvávající mastnotu, které se bez něj nezbavíte. Nádobí pak zůstává také celkově neumyté, což může způsobit i zdravotní potíže, pokud je dále používáno bez opětovného umytí.
  3. Předmytí nádobí není nutné, pokud není moc špinavé. V opačném případě je vhodné ho nejprve opláchnout či na chvíli nechat odmočit, abyste předešli znečištěné vodě ve dřezu ještě před samotným začátkem mytí nádobí.
  4. Nezapomínejte vyhazovat větší kousky zbytků z nádobí, aby vám pak neplavaly ve dřezu a neucpávaly ho. Následkem jejich neodstraňování může být i nepříjemný zápach z odpadu. Nádobí nikdy nenechávejte příliš dlouho čekat na umytí.
  5. Vyměňujete pravidelně houbičku na nádobí? Pokud ne, koledujete si mimo jiné o zdravotní problémy kvůli množícím se bakteriím v ní. Houbičku měňte nejlépe každý týden, v případě velkého opotřebování i dříve.
  6. Utěrka patří k mytí nádobí stejně jako houbička. Mějte jednu utěrku vyhrazenou pouze na nádobí. Na ruce používejte utěrku jinou. Pravidelnou výměnou pak předejdete množením bakterií. Po každém použití ji nechte uschnout.
  7. Zakončením každého mytí nádobí je umytí dřezu (případně vyčištění myčky). Byť je to nedílnou součástí umývání nádobí, mnozí na to zapomínají.

Opomenout nesmíme ani myčku - do té nepatří například dřevěné nádobí či nádobí zdobené zlatem či obrázky, které mohou vyblednout. Také ji nesmíte přeplňovat a pravidelné čištění je naprostou samozřejmostí. A co vy, umýváte nádobí správně?

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky