Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Řád korýšů obsahuje okolo 2 500 druhů krevet. Z nich se k jídlu nejčastěji připravují tygří krevety a větší garnáti. Pro mnohé jsou plody moře exotickým jídlem, které doma nevaří. Pokud vás ale krevety lákají, ochutnejte je.

V našich končinách je celkem problematické sehnat čerstvé, tedy nemražené krevety. Ty mražené jsou však dostupné snadno. Abychom si nezadělali na střevní potíže, je důležité kontrolovat trvanlivost a po rozmrazení je zpracovat velmi záhy, nejlépe ještě týž den.

1

Jak nejlépe udělat krevety

Krevety můžeme vařit, smažit i grilovat. Nejvíce jim svědčí rychlá příprava, kterou je krátké orestování na pánvi po dobu 2–3 minut, bez míchání a v jedné vrstvě. Potom je už stačí jen zakápnout citrónovou šťávou a podávat třeba s rýží a dušenou zeleninou. 

2

Jakou přílohu ke krevetám

Záleží na typu receptu, ale všeobecně se ke krevetám hodí všechny druhy příloh, oblíbené jsou s bramborami, těstovinami, rýží nebo s pečivem. Je třeba přihlédnout také k druhu zeleniny, pokud se ji chystáme ke krevetám přidat. Vše by mělo na talíři chuťově pasovat dohromady.

3

Jak ochutit krevety

U plodů moře všeobecně nepoužíváme příliš druhů koření. Naprosto si vystačíme se solí, česnekem, bílým vínem, bylinkami – zejména s koriandrem a petrželí. Hotové krevety zakápneme citrónovou šťávou a lahodnou chuť jim dodá také máslo, na kterém je můžeme smažit.

4

Jak dlouho se vaří krevety

Krevety můžeme dát vařit mražené i rozmražené, s krunýřem i bez něj. Jakmile začne voda v hrnci vřít, osolíme ji a vložíme krevety. Vaříme po dobu 7–10 minut. Vodu můžeme rovnou ochutit citrónem. Na vaření vybereme dostatečně velký hrnec.

5

Jak poznat, že jsou krevety hotové

Syrové krevety mají šedivou barvu, jsou částečně průhledné, mají pevný krunýř i tykadla. Tepelnou úpravou začne kreveta růžovět a ocásek se svine do písmene C. V ten moment je hotová a připravená ke konzumaci. Kreveta je hotová velmi rychle, během několika minut.

6

V čem obalit krevety

Krevety nemusíme připravovat jen na přírodno, ale můžeme je také obalit v těstíčku. V těstíčku z hladké mouky, vody, vejce, mléka a soli krevetku namočíme a nakonec obalíme v hladké mouce. Krevety v těstíčku smažíme tak, jak jsme zvyklí.

7

Jak dlouho marinovat krevety

Nejčastěji marinujeme takové maso, které chceme grilovat. Ve většině případů je třeba nechat maso v marinádě minimálně přes noc, ale u krevet a ryb všeobecně postačí pouhá hodina. Marináda by neměla být příliš výrazná, spíše lehká a svěží.

8

Jak dlouho vydrží krevety v lednici

Čerstvé krevety je nejlepší spotřebovat do 24 hodin od ulovení. To je důvod, proč je u nás obtížné čerstvé krevety zakoupit. Přinesete-li si domů krevety mražené, nejlepší způsob, jak je rozmrazit, je nechat je pomalu povolit v lednici. Jakmile rozmrznou, ihned je spotřebujte.

9

Jak loupat a čistit krevety

Krevety nejprve důkladně opláchneme pod studenou tekoucí vodou. Krevetám rukou odlomíme hlavičku i nožičky a oloupeme krunýř. Odstraníme také ocásek. Zádovou částí vede černé střívko, které jednoduše vytáhneme. Pokud se přetrhne, zkusíme ho vytáhnout z druhé strany a jestli ani tak nejsme úspěšní, nařízneme nožíkem ocásek a pomocí párátka ho vytáhneme ven.

10

Co jsou předvařené krevety

V obchodech můžeme zakoupit už předvařené krevety, které snadno poznáme podle narůžovělé barvy. Takové se ale příliš nehodí na grilování nebo smažení, protože budou tuhé a gumové. Naopak pokud chcete krevety vařit, máte ušetřenou práci.

Ať se rozhodnete pro jakoukoli úpravu krevet, vždy dbejte na čerstvost. Otrava jídlem je nepříjemná věc spojená s mnoha problémy. Není ale důvod plody moře zatracovat, krevety obsahují mnoho cenných látek vhodných pro náš organismus a minimum sacharidů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář