Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jahody patří k nejoblíbenějším druhům ovoce, přitom se dají pěstovat i na těch nejmenších zahrádkách. Sazenice jahodníků vysazujeme buď na jaře, v létě nebo na podzim. Každá varianta má své výhody. Podstatné je mít silné, zdravé a kvalitní sazenice odrůd, které přinesou chutné plody.

Mladé sazenice snadno získáme z vlastních jahodníků, ale pokud je naše jahodiště víceleté, sazenic už mnoho nenarůstá. V tom případě nám sadbu mohou poskytnout přátelé nebo si ji musíme koupit. Při výběru si všímáme nejen kvality sazenic, ale také si zjišťujeme informace o konkrétních odrůdách.

Jak vysazovat jahodníky 

Jahodníky můžeme vysazovat na jaře (od března do dubna), v létě (od druhé poloviny srpna) a na podzim. Jarní výsadba se velmi dobře ujímá a už prvním rokem přinese menší úrodu

  1. Asi dva týdny před plánovanou výsadbou připravíme důkladně záhon. Půdu dobře zryjeme a pečlivě uhrabeme, odstraníme kořeny vytrvalých plevelů (např. pýr, bodláky) a půdu vyhnojíme kompostem, případně Cereritem - jahodníky jsou náročné na živiny. Při vydatné zálivce půda nasákne vodou a slehne. Připravený záhon znovu uhrabeme těsně před výsadbou.
  2. Vysazujeme kvalitní sazenice se silnými kořeny a pěkným krčkem. Kořeny nesmí být zaschlé, staré nebo nějak poškozené. 
  3. Jahodníky pěstujeme buď na volné půdě nebo na černé textilii, případně na černé fólii. Protože se jahodníky pěstují na jednom stanovišti několik let, nepokryté záhony brzy začnou zarůstat plevelem a péče o ně je pracná.
  4. Pěstování na černé textilii chrání záhony před růstem plevelů a zahřívá zeminu. Textilie vláhu dobře propouští, ale zároveň snižuje její odpařování.
  5. Při pěstování na volné půdě můžeme použít slámu jako mulč. Růst plevelů bude omezený a dozrávající plody zůstanou na slámě čisté. Nicméně při deštivém počasí se v slámě rádi drží slimáci, kteří si na jahodách pochutnávají.
  6. Sazenice připravujeme teprve na jaře před výsadbou nebo je máme nachystané už od podzimu (v květináčích či hustě vysazené na zvláštním záhoně). Čerstvě připravené sazenice je vhodné nechat dva až tři dny v chladu a stínu, v nádobě s vodou, kořínky nasáknou vodou a sazenice se budou lépe ujímat.
  7. Koupit si můžeme buď prostokořenou sadbu, sadbu v kontejnerech nebo frigo sadbu. Frigo sazenice mají kvalitní kořenový systém a dobře se ujímají, listy jim brzy dorostou.
  8. Aby byly sazenice na záhonech pěkně v zákrytu, použijeme napnutý provázek. Rostliny dáváme pouze z jedné strany provázku.   
  9. Kořínky jahodníků nesmí být před výsadbou vystaveny slunci, raději je necháme co nejdéle v nádobě s vodou nebo přikryté namočenou látkou.
  10. Rostliny vkládáme do jamek vyhloubených kovovou lopatkou, kořeny v jamkách rozprostřeme - nesmí směřovat vzhůru. Zeminu přihrneme a přitlačíme. Krček má být těsně pod povrchem, po zalití zemina slehne a krček bude výš. Hluboká výsadba je nevhodná.
  11. Vysazené rostliny důkladně zalijeme a zálivku provádíme opakovaně během nejbližších dnů, aby rostliny dobře zakořenily.
Podívejte se také, jaké další drobné ovoce vysadit do zahrady a co si nenechat na zahrádce ujít.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                 

Další tipy a triky