Jak a kdy zalévat zahradu? Správný postup a dobré načasování vedou ke skvělé úrodě
Bez vláhy se nedaří na zahradě ničemu, to je jednoduché pravidlo, se kterým musíme počítat. Stačí důkladně zavlažit usychající rostlinu a zase začne růst s novým elánem. Zalévání patří k nejdůležitějším činnostem i během léta.
Mezi nejdůležitější činnosti při péči o zeleninové záhony patří především okopávání a kypření půdy, odplevelování a zalévání. Správné zalévání má svá pravidla, která se vyplatí dodržovat, jinak naše úsilí snadno přijde vniveč. V opačném případě se můžeme těšit na bohatou úrodu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak a kdy zalévat zahradu
Rostliny potřebují dostatek vláhy, aby se jim dařilo. Vyzkoušejte stejný druh rostlin, pěstovaných blízko od sebe, buď zalévat nebo nezalévat. Rozdíl v růstu a úrodě bude výrazný. Při nedostatku vláhy některé rostliny vybíhají brzy do květu, jejich listy jsou tužší a začínají brzy hořknout (např. salát, mangold).
- Nejvhodnější čas k zalévání je brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Tehdy se voda hned neodpaří a rostliny z ní budou čerpat užitek co nejdéle.
- Zaléváte nově vysazené sazenice? Zalijte je, když se blíží večer. Celou noc budou kořínky ve vlhku a snadno se ujmou. Rostlinky si vláhu užijí opravdu důkladně.
- Lepší je sice občasná, ale důkladná a vydatná zálivka, která pronikne až ke kořenům, než jemné každodenní postříkání povrchu půdy, které se brzy odpaří a rostliny z něj stejně nic nemají, pouze vzniká nepříjemný půdní škraloup.
- Zaléváte plodovou zeleninu? Tato zelenina (rajčata, papriky, dýně, cukety, patizony, okurky) je vždy žíznivá a vláhu opravdu potřebuje. Při časné ranní zálivce listy a stonky rostlin nejsou zbytečně dlouho vystaveny vlhkosti, tímto způsobem předcházíte náchylnosti k šíření houbových chorob. Zalévejte tak, aby rostliny neměly mokré listy přes noc. Dbejte o to, aby byl porost vzdušný, bez zbytečných plevelů. Rajčata pravidelně vyštipujte, okurky táhněte vzhůru (např. na kari sítě). Díky tomu vše rychle oschne a listy se nebudou zapařovat.
- Chystáte se odplevelovat nebo protrhávat mrkev (nebo jinou kořenovou zeleninu)? Dopředu si ji zavlažte, aby vám šla práce dobře od ruky.
- Dostatek pravidelné vláhy potřebuje kromě plodové zeleniny i zelenina košťálová a bulvový celer. Vláhu potřebuje i salát, ale zaléváme ho méně často, aby nedocházelo k zahnívání spodních listů.
- Jiné rostliny potřebují dostatečnou zálivku hlavně dokud jsou malé a nemají ještě dostatečně rozrostlý kořenový systém.
- Nikdy nezalévejte čerstvě okopaný záhon. Poskytli byste první pomoc podkopnutým plevelům, mnohé z nich by se vzpamatovaly a brzy začaly zase růst.
- Při zalévání se především zaměřte na všechny kryté prostory (skleníky, pařníky, fóliovníky). Uvnitř je při slunečném počasí horko a odpařování probíhá velmi rychle.
- Pamatujte také na zeleninu pěstovanou v nádobách nebo na vyvýšených záhonech.
Co nám usnadní zalévání
Máme pro vás ještě další tipy ke správnému zalévání.
- Oceníte různá čerpadla a hadice. Vybírejte kvalitní, které vám odvedou dobrou práci a dlouho vydrží.
- Zaléváte studniční vodou? Ideální je nechat ji před zaléváním odstát v sudu, zvlášť co se týče zalévání krytých prostor. Studniční voda je často ledová a vyhřátým rostlinám může způsobit teplotní šok.
- Skvělou vodou k zálivce je dešťová voda nachytaná do sudů a nádrží na vodu. Pokud máte možnost, využijte tento jednoduchý a přirozený způsob zavlažování. Sudy postavte všude, kde to jde.
- Při výběru vhodných sudů si všímejte pevnosti a trvanlivosti materiálů. Důležité je i to, jak se vám s nimi bude manipulovat.
- Práci se zaléváním vám usnadní různé rozstřikovače. Některé jsou vhodné pro ruční zalévání, jiné stačí položit na zvolené místo, zapnout hadici a podle potřeby rozstřikovač přemísťovat na jiná místa.
- Nebaví vás chodit opakovaně vypínat a zapínat vodu? Pořiďte si koncovou "pistoli", která slouží k jednoduchému zastavení nebo puštění vody. Ušetří vám zbytečné kroky přes polovinu zahrady. Když bude potřeba, zajdete si k ní opláchnout ruce.
- Dobrým řešením je kapková závlaha. Vodu pomocí děrovaných hadic rozvádíte přímo ke kořínkům rostlin.
Můžete nám napsat své další zajímavé postřehy a tipy, které se týkají zalévání zahrady. Naši čtenáři je jistě ocení.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Kdy okopávat záhony? Správné načasování nám ulehčí práci a přinese lepší výsledky
Mangoldové listy jsou skvělou náhradou špenátu, řapíky využijeme jako chřest. Mangold sklízíme během léta a na podzim
Toužíte po záhonu levandulí, ale cena za sazenice vám připadá vysoká? Poradíme, jak je získat levněji
Komentáře