Jak likvidovat plevel na zahradě. Poradíme, jak se ho úspěšně zbavit i bez chemie
Péče o zahradu by mohla být daleko příjemnější, kdyby neustále nezarůstala plevelem. Od jara až do podzimu se na něj musíme soustředit a včas likvidovat to, co do záhonů nepatří. Pokud péči zanedbáme, většinou se nám to nepříjemně vymstí.
Plevely je potřeba likvidovat co nejdříve, dokud jsou mladé a nekvetou. Když plevely nestihneme vytrhat, záhony se zeleninou rychle zarostou a deštivé počasí proces ještě urychlí. Plevely totiž rostou rychleji než pěstovaná zelenina a jsou často výrazně vitálnější a bujnější.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak likvidovat plevel na zahradě
Máme pro vás několik tipů, které vám péči o zahradu usnadní:
- Záhony často kypřete, aby plevely neměly šanci růst a uchytit se. Motyčka je naším nerozlučným spojencem. Pokud kypření a okopávání provádíte pravidelně, stačí vám k tomu méně času, než když se do této práce pustíte zřídka a půda je ztvrdlá, zanedbaná a zarostlá.
- Kypření a odplevelování provádějte zejména brzy po dešti, dokud je půda kyprá a tvárná. Pokud je déšť v nedohlednu, ale záhony potřebujete vyčistit, vyplatí se je včas před prací alespoň zalít. Půjde vám to pak lépe.
- Bezprostředně po okopávání zásadně nezalévejte. Dali byste "první pomoc" všem podkopnutým plevelům a brzy by znovu rostly. Ideální je, když svítí slunce, které pracuje pro nás a podkopnuté kořínky usuší.
- Dobrým pomocníkem při odplevelování je kovová sázecí lopatka. Dobře se s ní vypichují plevely. Dá se běžně koupit v zahradnických potřebách, vyberte si ostrou a dostatečně dlouhou.
- Použít můžete i různá vypichovátka (koupená nebo domácí výroby), která jsou šikovná zejména pro práci v různých chodníčcích a cestičkách.
- Kořeny vytrvalých plevelů odstraňujte co nejdůkladněji (např. pýr, bršlici), protože vše, co zůstane, brzy znovu poroste. Nic plevelného byste neměli nechat dorůst až do květu, pozor si dejte např. na bodláky.
Prostředky a pomůcky na hubení plevele
Můžete si vybrat, co vám nejvíce vyhovuje:
- Prodávaným přípravkem na likvidaci nežádoucího plevele je např. pověstný Roundup. Sáhněte po něm, teprve když si opravdu nevíte rady, protože nemá dobrý vliv na půdu.
- Jsou i další metody odstraňování plevele, které půdu tak nezatíží. Oblíbeným prostředkem našich babiček je polévání plevelů horkou vodou. Jste na chatě a právě jste uvařili brambory? Není nic jednoduššího, než je slít na plevel, kterého se potřebujete zbavit. Postup provádějte opakovaně.
- Na podobném principu pracuje vypalovač plevele. Jedná se o přístroj, který se prodává v různých variantách, pracuje na elektriku nebo na plyn. Vypalovač stačí chvíli podržet nad nežádoucím plevelem a ten brzy uschne. U některých plevelů postup musíte provádět opakovaně. Přístroje mají nastavitelnou teplotu (např. tři varianty) a jejich využití nabízí další zajímavé funkce pro domácnost (např. horkovzdušná pistole a zapalovač grilu). Při nastavení vysoké teploty a příliš dlouhém podržení nad vyhlídnutým plevelem může dojít ke vznícení, proto buďte opatrní.
- Jinou možností je využití některých domácích prostředků, především octa. Oblíbená je octová voda. Jedná se o směs vody a octa v poměru 3:1. V případě agresivnějších plevelů poměr upravte ve prospěch octového podílu. Můžete přidat i trochu prostředku na nádobí a soli. Přípravek je často potřeba použít opakovaně a před postřikem plevel vždy nejprve zkraťte.
- Negativní vliv na nežádoucí plevel má také solný roztok, nicméně zbytečné používání soli do zahrad se nedoporučuje.
- Dalším zajímavým postupem je zakrytí plevelů černou textilií nebo fólií, případně většími kartony. Plevely bez přístupu světla časem zahynou. Tuto metodu využijete tam, kde vám nevadí dlouhodobě místo zakrýt a nechat v klidu.
- Na podobném principu (tj. zakrytí a ochrana před světlem) pracují i různé mulčovací metody (kůra, posekaná tráva, štěpky). Mulč doplňujte podle potřeby opakovaně.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Mnoho druhů plevele má své uplatnění i v naší kuchyni např. oblíbená pampeliška nebo bršlice kozí noha. A samozřejmě díky likvidaci plevelu si můžeme vytvářet cenný kompost, který je po uzrání důležitý k obohacení půdy.
Komentáře