Květy měsíčku lékařského jsou krásné i užitečné. Jejich cenné vlastnosti může využít každý
Měsíček lékařský kvete krásně zbarvenými květy v různých odstínech oranžové a žluté. Jeho květy jsou ceněnou surovinou lidového léčitelství a můžeme je používat v kuchyni. Rozšiřují řadu "jedlých květů", které si snadno vypěstujeme na zahradě.
Měsíček lékařský (Callendula officinalis) v sobě spojuje přesně to, čeho si u pěstovaných rostlin nejvíce ceníme - krásu i užitečnost. Pěstování je snadné, s měsíčkem si poradí každý začátečník. Bez velké péče můžeme získat záhon plný jásavých barev. Jenže to není všechno. Měsíček je tradiční a důležitou surovinou lidového léčitelství. Výtažky z něho najdeme i v mnoha produktech určených k péči o pokožku a vlasy.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Měsíček lékařský a jeho vlastnosti
- Upravuje menstruační cyklus.
- Zvyšuje tvorbu žluči a její vylučování.
- Uplatňuje se při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů.
- Má protizánětlivé, antiseptické a hojivé vlastnosti. Aplikuje-li se na poraněné místo, dokáže výrazně urychlit hojení ran, zvláště pokud jsou zanícené, jakož i boláků, popálenin, nežitů a ekzémů.
- Má protirevmatické vlastnosti.
- Odstraňuje bradavice.
- Zklidňuje pokožku. Doporučuje se v případě suché nebo citlivé pokožky.
Využití měsíčku lékařského
Květy měsíčku (i jednotlivé květní lístky) rozšiřují řadu oblíbených jedlých květů a jsou vhodné na zdobení nejrůznějších jídel, do salátů a polévek. Sušený měsíček přidáváme do čajových směsí. Květy slouží i k vylepšení barev některých potravin (polévky, pomazánky, rýže, sýr). Z květů se připravují oblíbené domácí masti. Odkvetlé květy můžete vyzkoušet k přírodnímu barvení látek a dříve se měsíček používal dokonce k barvení vlasů.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Byliny v kuchyni: Měsíček lékařský ochutí rizoto a uděláte z něj i skvělé víno nebo salát
Jaké květy jsou jedlé? Můžeme vyzkoušet denivky - ozdobí naši zahradu a využijeme je ve studené kuchyni
7 rostlin, které podle babských rad pomohou na poštípání hmyzem: Pomáhá měsíček i šalvěj
Komentáře