7 bylinkových receptů: Čerstvě utržené voňavé bylinky dodají vašim jídlům tu správnou chuť
Čerstvé bylinky zvýrazní a podtrhnou chuť připravovaného jídla. Navíc se vyznačují různými léčebnými účinky. Připravili jsme pro vás přehled těch nejoblíbenějších bylinek s inspirací na jejich využití v kuchyni.
Bylinky můžeme využít nejen při pečení a vaření, ale i při servírování jídla. Lístky petrželky i bazalky jsou krásnou ozdobou a předají nám maximum zdraví prospěšných látek. Pro pozdější využití můžeme bylinky mrazit, sušit, nakládat do soli nebo použít na výrobu pesta. Z jejich chuti se pak budeme těšit po celý rok.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
- Řecké tzatziky
- Květákovo - sýrové placky s petrželkou a muškátovou vůní
- Pažitková omáčka
- Bazalkové pesto
- Polévka z libečku s kroupami
- Bramboráky
- Masové kuličky s fazolemi
1. místo
Kopr je aromatická bylinka, která se nejčastěji používá do tradičních polévek a omáček. Hodí se k rybám, bramborám a houbám, využití nachází i při nakládání okurek či zelí. Jako součást salátů a dipů je také chutným doplněním grilovaných, pečených a smažených pokrmů.
2. místo
Petrželka se pěstuje v hladkolisté nebo kadeřavé podobě. Hladkolistá petrželka se používá především k dochucování nádivek, polévek či pomazánek. Kadeřavá petrželka (kudrnka) poslouží spíše k dozdobení jídla na talíři.
3. místo
Nadrobno nakrájenou pažitku sypeme na hotová jídla k jejich dochucení a dozdobení. Můžeme ji přidat do polévky nebo do tvarohové či vaječné pomazánky, připravit z ní omáčku, nebo ji jen tak nasypat na namazaný chleba.
4. místo
Bazalku máme spojenou zejména s italskými jídly, může se použít na pizzu, do rajčatové omáčky na těstoviny, do zeleninových salátů, na dozdobení mnoha jídel na talíři. Využití najde také v řadě masových jídel. Pokud si z ní vyrobíte pesto, oceníte ho především k těstovinám nebo např. do tortill.
5. místo
Libeček je další oblíbenou zahradní bylinkou, která dodá jídlům výraznou chuť. Používá se zejména do polévek, omáček, do masových a zapékaných jídel. Libeček příjemně dochutí bramboráky nebo různé zeleninové placky, a stojí za to ho použít i do tvarohové pomazánky nebo bramborové kaše.
6. místo
Čerstvou či sušenou majoránkou dochutíme opět polévky (především luštěninové nebo bramboračku), ale i sekanou či guláš. Majoránka je typickou bylinkou k dochucení oblíbených bramboráků nebo karbanátků. Výraznější aroma nám do jídla dodá ve své sušené podobě.
7. místo
Oregano, nebo také dobromysl, se používá velmi podobně jako majoránka. Hodí se k dochucení tučnějších masových jídel a dušené či zapékané zeleniny. Oblíbené je i v mexické a italské kuchyni.
Do různých jídel bylinky kombinujeme a používáme jich nejen větší množství, ale i více druhů. Příkladem receptu, ve kterém na bylinkách nešetříme, je bylinkové máslo. S jeho přípravou vám poradí následující článek:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Deset nejčastějších otázek a odpovědí na téma majoránka. Jak ji pěstovat, sušit a používat
Desatero rad na téma pažitka: Jak ji rozmnožovat, pěstovat, zalévat a sklízet
Oregano čili dobromysl známe z jihoevropské, mexické i české kuchyně. Voní podobně jako majoránka a stejně tak se používá
Komentáře