Co víme o čekance a chřestu
23. 9. 2008 Vaření
Čekanka a chřest patří k méně známým, ale vynikajícím druhům zeleniny.
Latinský název pro čekanku obecnou je Cichorium intybus a je z čeledi hvězdicovitých. Původ českého jména čekanka vznikl tak, že tato rostlina s modrým květenstvím čeká v úvozech polních cest na pocestné. Je to původní evropská rostlina. Čekanka je řazena mezi léčivé rostliny a lidé ji využívají již řadu let.
Odrůdy čekanky
Nejprve byla známa čekanka listová. Její původ je ve Středomoří a konkrétně z Egypta. V antice ji konzumovaly jako salátovou zeleninu. Listová čekanka byla pouze letní salátovou zeleninou po mnoho let. Francouzi, Italové a Španglí připravují z jejich listů sirup. Později v polovině 19. století se zařadila i mezi zimní lahůdkovou zeleninu.
Zásluhu na tom měl zahradník Brésiers v bruselské botanické zahradě. Kořeny listové čekanky přezimovával pod vrstvou země. Byl překvapen z toho, že se pod vrstvou země vytvořily puky, narašené hustě seskupené listy, které byly těsně u sebe. protože ale neměly dostatek světla, tak nebyly zelené, ale bílé. Tyto čekankové puky se dostaly brzy na trh a staly se velmi oblíbenou zeleninou. Říkalo se jim Witloof podle flámského názvu pro bílý list.
Druhou odrůdou je kořenová čekanka. Kořeny této čekanky se suší a připravuje se z ní cikorka, náhražka kávy. Název cikorka je odvozen od rodového jména Cichorium.
Kořen čekanky obsahuje glykosid intibin, který reguluje trávicí soustavy a ovlivňuje činnost jater, slinivky břišní a krevní soustavu. Dále inulín, který se v lékařství používá k diagnostice, k zjišťování činnosti ledvin. Obsahuje také vitamin C, karoten a minerální látky. Z čekankových puků se připravují sladkokyselé saláty, se smetanou, jogurtem nebo dušené na másle.
Další vynikající zeleninou je chřest obecný neboli Asparágus officinalis. Je to liliovitá rostlina, která je v botanice zajímavá tím, že nevytváří listy. Místo toho jsou to stonkové útvary filokladia. Patřil také mezi léčivé rostliny.
Ve středozemí se stal chřest lahůdkovou zeleninou. Jako zelenina se však začala pěstovat v polovině 16. století v Německu, Holandsku a ve Francii. Upravoval se jako salát v kyselém olivovém nálevu.
Ve Starém Řecku říkali rostlinným výhonkům asparagos a přes latinu a němčinu se mnu začalo říkat říkat špargl. Název chřest byl odvozen od toho, že asparágus byl považován za ochranné koření proti chřestění hromu a říkalo se mu nechřest. Časem se oddělila předpona a říkalo se chřest.
Na našem území se začal pěstovat okolo roku 1790, a to na poli, v zahradách v tzv. chřestovnách. Sazenice byly vysazovány v řadách od severu k jihu. Až třetím rokem byl z nich užitek. Ještě před vyrašením se udělaly tzv. hrůbky a ucpávaly se prkýnkem. První výhonky se začaly vytahovat za světlem, hrůbky se rozhrnovaly a vybělené výhonky se odřezávaly.
Tradice bělení chřestu je stará. Později se byly vyšlechtěny druhy, které se již nepřihrnovaly. Výhonky jsou zelené a mají měkkou vlákninu.
Chřest obsahuje amid kyseliny asparagové (asparagin), která je důležitou bílkovinou. Dále obsahuje draslík, vápník, hořčík, sodík, vitamin B, C. Má diuretické účinky.
Chřest se upravuje například jako uvařený, politý máslem a posypaný nastrouhaným sýrem nebo smažený v těstíčku.
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Den francouzské omáčky
Traduje se, že francouzských opravdu mateřských omáček je celkem pět. Jsou to bešamel, velouté, espagnole, holandská a rajčatová. Z nich je možné… Číst více
Tajemství elixíru dlouhého života? Střeží ho mniši z kláštera Grande Chartreuse
Dějiny alchymistického umění pamatují řadu… Číst více
Křehké, lehké a krásně barevné: Návod na pravé makronky podle profi cukrářky
Byť k nám tenhle proslavený francouzský moučník… Číst více
Velikonoce ve Francii: Na stole nesmí chybět chřest s vajíčky a majonézovou omáčkou. Jak na to?
Velikonoce jsou ve Francii významným svátkem, a… Číst více
Chutě slavných: Napoleon Bonaparte snídal kuře, bál se fazolek a miloval čerstvé mandle, kterých klidně spořádal celý talíř
Milovaný i nenáviděný francouzský vojevůdce,… Číst více
Cukrářka Míša Landová poradí, jak na dokonalé makronky s arašídy a mléčnou čokoládou
Francouzské elegantní a pestré makronky se na… Číst více
Ve Francii zakázali prodej pálivých českých chipsů, jsou prý nebezpečné pro zdraví. Varujeme před tím, brání se výrobce
Výzva na internetu, chipsy s vysokým obsahem… Číst více
Lékařka Kateřina Kotíková k zakázaným českým chipsům: Po požití většího množství chilli hrozí zvracení i šok, pomoci může mléko
Francouzská média minulý týden informovala o… Číst více
Malá útrata nebo nedostatečné spropitné, důvody, proč vás do některých restaurací v Saint-Tropez nepustí
Slavný filmový četník by se divil. V jeho Saint… Číst více
Komentáře
6. 9. 2009 16:19
6. 3. 2009 08:18
a raz neuveris...som ju videla, ako aranzovanie pred halloweenom, tak som bola za hlupu, pretoze som im zrusila scenku a povyberala odtial tie patizony...a tam ho predavali asi za 50 centov, pretoze tam bol skutocne len ako dekorativny prvok.
6. 3. 2009 00:14
6. 3. 2009 00:12
28. 12. 2008 23:09
28. 12. 2008 22:52