Silvestr a alkohol k sobě prostě patří. Proč si ale o půlnoci připíjíme zrovna šampaňským?
28. 12. 2020 Historie a zajímavosti
Není žádným tajemstvím, že supermarkety mají na Silvestra největší tržby z alkoholu, a to po celém světě. Přípitek vínem u štědrovečerní večeře, pivo ke kachně na Boží hod, šampaňské při odpočítávání půlnoci na Silvestra. K celému svátečnímu období alkohol neodmyslitelně patří. Proč ale právě oslavy Nového roku jsou ty na alkohol nejbohatší?
Připíjet si nás naučili Římané
Oslava příchodu nového roku, pro někoho oslava odchodu toho starého, se liší po celém světě. Někde o půlnoci jedí 12 hroznů, někde zpívají, jinde je zvykem obléci si na oslavy specifickou barvu spodního prádla. Co ale náš přípitek? Připíjení známe už od dob starověkého Říma, kde bylo pití pro zdraví tak zásadní, že Senát vyžadoval, aby si lidé připíjeli na císaře před každým jídlem. Mnoho dalších kultur, včetně Židů, Egypťanů, Peršanů, Sasů a Hunů, mělo ve zvyku vyjádřit někomu nebo něčemu úctu pozdvihnutím sklenky. Tomu se ale vždy neříkalo přípitek. Pojem se objevil až v 17. století. Přiťuknutí si sklenkou se objevilo s popularizací křesťanství. Jedna teorie tvrdí, že zvuk podobný zvonění kostelních zvonů měl odhánět ďábla, jiná má pro tento akt čistě pragmatické vysvětlení. Přiťuknutí mělo sloužit jako prevence proti otravám, protože se předpokládalo, že při cinknutí se kapky nápoje z jedné sklenky dostaly do druhé a host tak věděl, že je jeho nápoj bezpečný.
Mohlo by vás zajímat
Ne vždy se o půlnoci bouchalo šampaňské
Pití alkoholu patřilo k oslavám Nového roku od pradávna. I staří Římané tento svátek zapíjeli, ale až Francouzi celý svět naučili přesně o půlnoci srkat šampaňské. Považovali ho totiž za nápoj pro bohaté a mělo být i chutnější než klasická vína. V průběhu 19. století na chuť šampaňskému přišla většina bohatých Evropanů a vyšší kruhy americké společnosti nezůstaly pozadu. Protože byl tento nápoj spjatý s prosperitou a bohatstvím, stala se z něj pro oslavu příchodu nového roku jasná volba.
Mohlo by vás zajímat
Nic se nemá přehánět
I přes historický kontext je realita dnešního popíjení šampaňského naprosto odlišná. Mnozí dokážou díky přemíře alkoholu novoroční ohňostroj zaspat. Nezáleží příliš na tom, zda jsou silvestrovské oslavy svátky pití, protože svátkem pití se může stát každá oslava, pokud hledáme důvod konzumovat alkohol. I pro zdraví vašeho organismu je daleko prospěšnější klidná večeře s rodinou a vyčkání na odbití půlnoci, a to nejen v kontextu s aktuálními opatřeními vlády z důvodu koronavirové krize. Vyhnete se tak nepříjemné kocovině a tělu uděláte radost.
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Odkud je vánoční punč? Název tradičního pití vzešel z počtu ingrediencí pro jeho přípravu
Krevetový koktejl býval nejoblíbenějším jídlem v Británii, dnes se podává spíše jako vtip
Přečtěte si Zobrazit více
Vaječný likér býval výsadou vyšší vrsty. Ludvík IX. ho odmítl, Washington jím hostil vzácné návštěvy
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů