Klasiky ze školní jídelny: Tradiční křenová omáčka, jemná i řízná zároveň
2. 1. 2021 Vaření
Stravování ve školní jídelně je pro mnoho z nás skoro až traumatickou vzpomínkou. Klasická jídla z menu byla mnohdy nepoživatelná, a to i když podle původních receptů měla být výborná. V novém článkovém seriálu se přesně tyto jídelnové klasiky naučíme vařit tak, aby se celé trauma jednou provždy rozplynulo. Začínáme křenovou omáčkou!
Křenovka jako křen!
Křenová omáčka nemá tu nejlepší pověst, a to především kvůli školním a závodním jídelnám, kde byla častou položkou týdenního meníčka. Je levná a na přípravu poměrně snadná, ale aby byla dobrá, vyžaduje to jisté umění a snahu. Příliš mnoho křenu ji činí nepoživatelnou, ale dělá-li se pečlivě, je tak akorát stejným dílem jemná i řízná. Jak na ni, abyste potěšili celou rodinu?
Mohlo by vás zajímat
Křenová omáčka s hovězím masem a domácím karlovarským knedlíkem
Co budeme potřebovat na omáčku:
- 2až 3 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu
- 100 g másla
- 2 středně velké cibule
- 35 g hladké mouky
- 500 ml hovězího vývaru
- 125 ml smetany ke šlehání
- sůl
Postup: Na pánvi na másle necháme zpěnit nadrobno nakrájenou cibuli, zaprášíme moukou a zamícháme. Poté ke vzniklé jíšce přilijeme studený vývar a dobře promíháme. Na mírném plameni necháme vařit cca 20 minut. Poté přidáme polovinu množství křenu a vaříme 3 minuty. Stáhneme plamen, osolíme, opepříme a přilijeme smetanu. Tip: Při ochucování základu omáčky je možné přidat kapku citronové šťávy. Hotovou omáčku odstavíme a rozmixujeme do hladka. Na závěr do ní přisypeme zbytek křene.
Mohlo by vás zajímat
Jak upéct maso: Na pánvi rozehřejeme olivový olej, poté rychle opečeme špalík opepřeného hovězího masa (cca 1 kg) ze všech stran, aby se zatáhnul. Takto upravené maso přendáme do pekáče. V troubě předehřáté na 170°C pečeme 35 - 40 minut, aby pečeně zůstala šťavnatá. Po vyjmutí z trouby necháme 10 minut odležet, poté krájíme na plátky a až pak je dosolíme.
Co budeme potřebovat na karlovarské knedlíky:
- 250 gramů starších housek
- 2 vejce
- 200 ml mléka
- 100 gramů hrubé mouky
- muškátový oříšek
- sůl a pepř
- čerstvou petrželku
Postup: Housky nakrájíme na kostičky a opražíme je nasucho na pánvi nebo opečeme v troubě. Ve větší míse je pak smícháme se žloutky, moukou, petrželkou a mlékem. Dále přidáme špetku pepře a muškátového oříšku a těsto necháme 10 minut odležet. Z bílků si mezitím vyšleháme sníh, který po těch 10 minutách přidáme k houskové směsi. Těsto promícháme a vytvarujeme do šišky, kterou posléze vaříme v páře nebo ve vodní lázni a hotovou ji krájíme na tenké plátky.
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Vzpomínka na školní jídelny: Buchtičky se šodó byly za odměnu, UHO vyloženě za trest
Hornickej knedlík ve vajíčku podle Adama Runduse. Připravený jako sendvič se šunkou a okurkami chutná skvěle
Využití křenu v kuchyni: Český ženšen má všestranné použití. K čemu všemu se hodí?
Komentáře (7)
Zobrazit starší odpověď
Vzhledem k tomu, že mám také něco odvařeno, dovoluju si dát můj názor, se kterým nemusí být jiným souhlasný.
Předně křen nastrouhám na jemném struhadle, cibuli osmahnu do takzvaně sklovatěla, ale na sádle, a máslo dávám až téměř na závěr, kdy máslo omáčku zjemní. Vy dáváte šlehačku, budiž. Zásmažku dělám velmi jemnou, aby se mouka přesmahla, nikoliv změnila barvu, ale musí se přerazit chuť a vůně mouky. Jsem rád, že v receptu uvádíte hovězí vývar. Mnohdy v receptech autoři udávají jen vývar, což je nepřesné. ( jsou také zeleninové a další vývary)
Já dávám také po rozmíchání jíšky s vývarem trošku mletého cukru (asi půl malé lžičky) . Posílí a zvýrazní chuť. S citronem plně souhlasím i s rozmixováním, i když někteří moji strávníci mixování nechtějí, aby věděli že je tem i uvařený křen, stejně tak s přidáním na závěr zbytek křenu.
S karlovarskýma jsme ve shodě, já jen rohlíky osmahnu na troše másla, neb mi na sucho nezanechají případné tmavší drobky, které nastaví náznak hořkosti. (ale mije věc). Místo muškátového dávám libeček.
Ani v přípravě masa nemáme rozdílný způsob, já jen nepoužívám troubu ale mám duo pánev. Je vynikající v tom, že na spodní straně , stejně jak vy, osmahnu špalík masa, mezitím nahřeju vrchní část duopánve, potom pánev uzavřu . Protože takto peče po obou stranách, (navíc může se otočit opačně a stejně pokračovat v pečení).
Po upečení masa jej hned osolím a nechám odležet asi stejně jako vy, ale v uzavřené duopánvi.
Přeju všem dobrou chuť.
,,TOŠ TAK,,
Nejprve k úvodu paní Kateřino.
Nevím, kde jste chodila do školy a kdy a hlavně kdo Vám tam vařil.
U nás ve školní jídelně , kam jsem chodil,vařili tak vynikající jídla, že talíře se vyjídali a téměř se nic nevracelo. . V pozdějších mojich zralých letech, když jsem se vrátil k učitelování se osazenstvo kuchyně zcela změnilo , tak tradice všeho jídla, tedy i omáček byla bezproblémová, tedy nikoliv žádné U H O . U nás totiž nejsme vybíraví a rozmazlení frackové, kteří ohrnují nos nad vším, co není z domu.
Problém vidím v tom, že školní jídla a závodky si už mnozí předem znechucují a navíc se mnohdy ,,nacpou,, po americku hambáčama , a dalšíma ,,blafama,, .
JE TŘEBA ŘÍCT, ŽE DŘÍV A ZČÁSTI I DNES SE VAŘÍ PODLE URČITÝCH NOREM A VYVÁŽENOSTI STRAVY, A NENÍ V SILÁCH ŠKOLNÍCH JÍDELEN ZA PENÍZE, KTERÉ PLATÍ ZA STRAVU ŽÁCI A PŘISPÍVAJÍ DALŠÍ PLÁTCI, aby to byly jídla na úrovni hotelů a restaurací.
K samotnému receptu napíšu samostatný příspěvek
,,TOŠ TAK,,