Vepřo knedlo zelo je nesmrtelná česká klasika. Poradíme, jak ji mít nejlepší!
20. 1. 2021 Vaření
Vepřo knedlo zelo patří k nejoblíbenějším pokrmům Čechů - dokonce bychom se jej nebáli označit za téměř národní jídlo. Vepřová pečeně, lahodné zelí a nadýchané knedlíky dokážou zpříjemnit den, a to ozbvlášť v případě, že se k nim podává ještě sklenka dobře vychlazeného piva. Jak tento základní recept zvládnout na jedničku?
Vepřo knedlo je základ!
Libová vepřová pečeně, domácí houskový knedlík a k tomu dušené bílé kyselé zelí. Vepřo knedlo zelo je jedním z národních pokrmů Čechů a každý, kdo ho někdy ochutnal, jistě chápe proč. Skvělá kombinace masa, přílohy a zelíčka je totiž naprosto nedostižná, navíc skvěle chutná v kombinaci s pivem, na které my Češi rovněž nedáme dopustit.
Mohlo by vás zajímat
Samozřejmě existují různé obměny, například varianta s červeným zelím, anebo takové vepřo knedlo špenáto, kde je zelí nahrazeno špenátem. S tím se také nejčastěji podává jídlo podobné vepřu knedlu - řeč je o vepřových výpečcích, kde ale místo libové pečeně najdeme kostky ze záměrně tučnějšího masa, které se úpravou pořádně "vypečou" do křupava, a to na cibuli a kmíně.
Ale to pravé vepřo knedlo je jen jedno a my vás nyní naučíme, jak jej připravit nejen k nedělnímu obědu!
Nejlepší Vepřo knedlo zelo
Co budeme potřebovat na pečeni:
- 1 kilogram vepřové krkovice v celku
- 100 gramů sádla, nejlépe vepřového
- 5 troužků česneku
- 2 střední cibule
- 1 lžíce hladké mouky
- 2 lžičky mletého kmínu
- sůl a pepř
Postup: Troubu si předehřejeme na 140°C. Maso osolíme, opepříme a ze všech stran do něj důkladně vetřeme česnek. Nakrájíme si cibuli na kostičky a nasypeme ji do pekáče. Na tuto cibulovou podestýlku posadíme maso a přidáme sádlo. Podlijeme cca 200 ml horké vody a dáme péct. Maso pečeme zhruba 3 hodiny. Po vytažení z trouby jej necháme v pekáči 15 až 20 minut odpočívat, aby se v něm rovnoměrně rozprostřela šťáva. Poté maso z pekáče vyndáme a nakrájíme ho na plátky, v jejichž formě ho budeme servírovat. Z cibulového výpeku s masovou šťávou uděláme omáčku - obsah pekáčku přendáme do hrnce, zaprášíme moukou a dobře ji rozmícháme. Zalijeme směs dalšími 200 ml tentokrát studené vody a na mírném ohni a za občasného míchání vaříme asi 15 minut.
Mohlo by vás zajímat
Co budeme potřebovat na zelí:
- 1 sáček kysaného zelí (kdo nemá rád zelí kyselé, může použít čerstvě nakrouhané zelí, to je ale dobré před vařením v míse prosolit a nechat jej cca hodinu odpočívat - pustí šťávu a změkne)
- 100 gramů slaniny vcelku
- 2 střední cibule
- 2 lžíce sádla
- 2 lžíce hladké mouky
- 2 lžičky mletého kmínu
- sůl
- cukr
- 2 - 3 lžíce octa
Postup: Na pánvi rozehřejeme sádlo. Přidáme na kostičky nakrájenou slaninu, cibuli a kmín. Chvíli smažíme, pak přidáme zelí. Zalijeme ho buď lákem ze sáčku, nebo šťávou, kterou nám zelí pustilo, a necháme asi 15 minut vařit. K zelí přidáme ocet, sůl a cukr podle toho, jak to máme rádi. Pozor! Pokud používáme čerstvé, nasolené zelí, s dalším solením opatrně! Po 15 minutách zelí zaprášíme moukou a vaříme dalších 15 minut.
Mohlo by vás zajímat
Co budeme potřebovat na knedlíky:
- 1 kilogram hrubé mouky
- 500 mililitrů vlažného polotučného mléka
- 20 gramů čerstvého droždí
- 1 vejce
- 1 rohlík
- sůl
- špetka cukru
Postup: Ve větší míse smícháme prosátou mouku s cukrem a solí. Rozklepneme do ní vejce, rozdrobíme droždí a přilijeme mléko. Necháme 5 minut odpočinout. Poté rukama vypracujeme kompaktní těsto. Dále přidáme rohlík pokrájený na drobné kostičky a necháme v utěrkou zakryté míse hodinu kynout. Z těsta pak vytvarujeme šišky, které vaříme v osolené vodní lázni 18 minut. Pozor! Zhruba v půlce doby je musíme otočit. Po vyjmutí z lázně knedlíky na několika místech propícháme vidličkou, aby z nich odešla pára. Poté je krájíme na plátky.
Hotovo? Nyní stačí na talíř naložit knedlíky, porci zelí, vše překrýt plátky lahodného masa a zalít omáčkou. Dobrou chuť!
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat