Jestli chcete opravdu poctivou šunku, sáhněte po vyzkoušené metodě našich babiček
24. 1. 2021 Historie a zajímavosti
Šunku mají rády děti a pochutnají si na ní i dospělí. Jak ale vybrat tu nejlepší, která bude chutná a zároveň nebude příliš zatěžovat organismus vinou konzervantů? Nejlepší bude nebrat šunku z obchodu, ale vyrobit si rovnou vlastní ze surovin, které si sami vyberete. Už naše maminky měly pro tyto účely dobrého pomocníka - šunkovar. Pamatujete?
Když šunku, tak poctivou!
Odjakživa toužíme po kvalitních potravinách, chceme rodině předložit jen to nejlepší a vědět, že jsme udělali i něco pro zdraví našich nejbližších. Jenže kupované potraviny jsou často plné všemožných přísad, o jejichž původu a účincích ani nevíme. I když samozřejmě není na místě vyvolávat paniku - je jisté, že všechno prochází kontrolou - můžeme se pokusit vyrobit si doma i takovou pochoutku, jako je šunka.
Šunkovar se stal doslova hitem v osmdesátých letech minulého století. Oproti tomu nerezovému, který si můžeme koupit dnes, byl ale tehdejší šunkovar vyroben z hliníku. Každopádně komu se podařilo jej sehnat, získal často využívanou pomůcku, díky níž mohl potěšit celou rodinu. Domácí šunka se tak často stávala i oceňovaným dárkem.
Mohlo by vás zajímat
Moderní šunkovary
V dnešní době se šunkovar dostává znovu ke slovu a koupit ho můžeme bez problémů v prodejnách domácích potřeb nebo v době covidové na internetu. Co ale budeme potřebovat dál, abychom zvládli doma vyrobit tu nejlepší šunku, po které se jen zapráší?
Základem je samozřejmě výběr kvalitního masa, nejlépe vepřové kýty, ale pokud budete chtít, není problém vyrobit ani šunku z drůbežího nebo třeba králičího masa. Ta byla v minulosti zvlášť oblíbená. Na venkově nebyla o králíky nouze a nová možnost zpracování jejich masa přišla vhod. Když už máte vybrané maso, přijde na řadu jeho zpracování. Tady je potřeba upozornit, že rozhodně není dobré tuhle fázi podcenit, protože bychom mohli na konci celého procesu zaplakat. Maso je nutné nakrájet na kostičky, přičemž si pamatujme, že čím menší budou, tím se šunka lépe spojí. Na druhou stranu nechceme vařit šunku z mletého masa, pokud si má zachovat strukturu. Kostky o rozměrech mezi jedním a dvěma centimerty tak budou ideální. Následovat bude důkladné hnětení masa. Není vyloučeno použít kuchyňský robot, ale ruce tak docela nenahradí, takže bude určitě lepší udělat si půl hodiny čas a maso zpracovat rukama. Děláme to tak dlouho, až se na okaji hmoty objeví bílkovina.
Mohlo by vás zajímat
Odpočinout, uvařit a servírovat
Maso se osolí a doplní případným kořením podle vlastní chuti. V této fázi je nutné nechat maso odpočinout klidně i dva dny v chladu, pak ho napěchujeme do šunkovaru, přístroj dobře zavřeme a uložíme do hrnce s vodou, kterou budeme dvě hodiny udržovat na teplotě 80°C. Po této době vyjmeme šunkovar z hrnce, necháme zchladnout a můžeme pozvat rodinu na ochutnávku. Platí přitom, že pokud jsme z opatrnosti nepoužili takzvanou řeznickou sůl, která maso konzervuje, je potřeba šunku spotřebovat do dvou dnů. Většinou ale takové varování není nutné. Šunka zmizí, než si toho vůbec stihnete všimnout.
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Den francouzské omáčky
Traduje se, že francouzských opravdu mateřských omáček je celkem pět. Jsou to bešamel, velouté, espagnole, holandská a rajčatová. Z nich je možné… Číst více
Tajemství elixíru dlouhého života? Střeží ho mniši z kláštera Grande Chartreuse
Dějiny alchymistického umění pamatují řadu… Číst více
Křehké, lehké a krásně barevné: Návod na pravé makronky podle profi cukrářky
Byť k nám tenhle proslavený francouzský moučník… Číst více
Velikonoce ve Francii: Na stole nesmí chybět chřest s vajíčky a majonézovou omáčkou. Jak na to?
Velikonoce jsou ve Francii významným svátkem, a… Číst více
Chutě slavných: Napoleon Bonaparte snídal kuře, bál se fazolek a miloval čerstvé mandle, kterých klidně spořádal celý talíř
Milovaný i nenáviděný francouzský vojevůdce,… Číst více
Cukrářka Míša Landová poradí, jak na dokonalé makronky s arašídy a mléčnou čokoládou
Francouzské elegantní a pestré makronky se na… Číst více
Ve Francii zakázali prodej pálivých českých chipsů, jsou prý nebezpečné pro zdraví. Varujeme před tím, brání se výrobce
Výzva na internetu, chipsy s vysokým obsahem… Číst více
Lékařka Kateřina Kotíková k zakázaným českým chipsům: Po požití většího množství chilli hrozí zvracení i šok, pomoci může mléko
Francouzská média minulý týden informovala o… Číst více
Malá útrata nebo nedostatečné spropitné, důvody, proč vás do některých restaurací v Saint-Tropez nepustí
Slavný filmový četník by se divil. V jeho Saint… Číst více