Jak se zrodil buřtguláš? Ve Vídni letěl ten klasický, tak Češi vymysleli jeho levnější variantu
23. 2. 2021 Historie a zajímavosti
Bramborový guláš nebo-li buřtguláš je klasikou české kuchyně. Když ve Vídni v 19. století začala růst popularita guláše s hovězím masem - tedy toho, který dnes nazýváme "klasický" nebo také "hospodský" - lidem v českých krajích se nedařilo tak dobře jako obyvatelům Vídně. A tak zdejší chytré hlavičky přišly s lacinější, přesto stále skvělou variantou oblíbeného jídla.
Klobása místo hovězího
Tmavý a hustý guláš s hovězím masem, s cibulí a se šesti houskovými knedlíky patří k tomu nejlepšímu, co česká kuchyně nabízí. Tato podoba oblíbeného jídla k nám nicméně přišla z Vídně, a to ještě za dob Rakouska-Uherska, někdy v 19. století. Ale ani u našich sousedů guláš přímo nevymysleli. Recept na masové kostky vařené v kotlíku a v omáčce z cibule a papriky totiž úplně původně pochází z Maďarska. Pro tamní kuchyni jsou jídla podobná guláši typická, ten jejich guláš je ale spíše polévkou, než omáčkou ke knedlíkům.
Mohlo by vás zajímat
Až zmlsané vídeňské jazýčky mu daly tuto o něco elegantnější formu. Protože Češi chtěli se slavnou metropolí velké říše držet krok, i tady se vídeňský guláš začal vařit, byla to ale opravdu sváteční záležitost, a to především pro movité občany a návštěvníky luxusních podniků. Obyčejný člověk, navíc ještě třeba na venkově, na potřebné suroviny nedosáhnul, především na hovězí maso. A tak bylo potřeba trochu zapojit fantazii, což nakonec dalo vzniknout bramborovému guláši též zvanému buřtguláš.
Buřtguláš má tu výhodu, že se vyrábí z levných potravin a jeho příprava samotná je poměrně snadná a rychlá. V podstatě jen stačí na másle, sádle nebo oleji osmahnout cibuli, přidat oloupané a nakrájené brambory, nějakou tu uzeninu - klobásu nebo špekáček - zalít vodou, přisypat mletou papriku, případně trochu kmínu, pepř a sůl a nechat asi půl hodinky vařit. Nakonec se bramborový guláš ještě může, ale nemusí zahustit moukou a hotovo, podáváme s chlebem!
Mohlo by vás zajímat
Tisíc chutí, tisíc buřtgulášů
Buřtguláš můžete připravit s použitím sladké, ale také pálivé papriky. Milovníci obzvláště pikantních jídel do něj rádi krájí ještě chilli papričku. Pro svou jednoduchost, chuťovou sytost a vydatnost je buřtguláš v Česku oblíbený dodnes, snad i proto, že jde skvěle dohromady s pivem. Rozhodně se ale nejedná o zrovna zdravé jídlo, a to především kvůli uzeninám, které obecně ve fit jídelníčku nemají co dělat.
Mohlo by vás zajímat
Ale buřtguláš se dá samozřejmě připravit i bez uzeniny, tedy ve vegetariánské podobě. Pak to sice bude opravdu jen bramborový guláš, i na takovém si ale jistě pochutnáte. Uzeninu zároveň můžete nahradit sojovým masem nebo luštěninami, například cizrnou nebo vařenými fazolemi. Vynikající je rovněž "buřtguláš" s houbami, přičemž vůbec nejlepší je na to hlíva ústřičná.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více