Čím nahradit cukr a maso? Chytré rady, jak snadno vařit v době půstu
26. 2. 2021 Vaření
Rozhodli jste se držet půst? Ať už pro to máte náboženské, zdravotní nebo jiné důvody, v moderní době může být těžké upravit jídelníček tak, aby odpovídal tradičním postním pravidlům. Poradíme vám, jak na to.
Půst je očista pro tělo i duši
Tradičně vždy platilo, že v období půstu před Velikonocemi se nejedlo vůbec žádné maso a obecně se vařilo velmi jednoduše, prostě a ze základních surovin. Účelem půstu byla fyzická očista po projedených Vánocích a masopustních slavnostech, která měla napomoci očistě duchovní; člověk oproštěný od požitků jako je tučné jídlo a alkohol se mohl lépe soustředit na přemítání o Bohu i vlastních hříších.
Mohlo by vás zajímat
Moderní společnost již nežije v tak těsném propojení s vírou a náboženstvím, přesto se do půstu stále rádi pouštíme - jen tomu teď říkáme detox. Chcete-li tedy tělu ulevit po zimě, i vy můžete půst dodržet a upravit si jej podle sebe. Vynechání masa i alkoholu by však mělo být základem. Někteří z nás ale třeba ví, že hodně hřeší na sladkosti a jsou na cukru závislí. Jiní zase hodně kouří nebo to přehání s kávou... Prakticky vše, čemu holdujete nadbytečně a není to zrovna ideální pro vaše zdraví, můžete v této době omezit nebo se toho úplně zbavit.
Nebojte se luštěnin
Jak vařit v době postní? Vaší základní surovinou budou nyní luštěniny. Všechno od fazolí přes hrách a různé druhy čočky až po cizrnu by si v postní době mělo najít stálé místo ve vaší spíži. Luštěniny často najdete na talíři vegetariánů, protože obsahují hodně bílkovin, ale také komplexních sacharidů. Zato je v nich málo tuků, a tak se řadí mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem, což je dobré. Nespornou výhodou luštěnin je, že se dají zpracovat na mnoho způsobů. Můžete je uvařit a přidat do salátu, ale také jsou z nich skvělé polévky, třeba čočková s kari a květákem. Je možné vyrobit z nich různé kaše, které poslouží jako samostatné jídlo i jako příloha například k vařenému vajíčku. Určitě se nebojte ani luštěninových placek a karbanátků, které hravě nahradí maso ve vašem oblíbeném burgeru. Jde o to dobře to okořenit.
Mohlo by vás zajímat
Síla čekanky
Patříte-li k těm, kdo nevydrží den bez velké dávky přidaného cukru, možná jste se v postním období rozhodli jej výrazně omezit. Úlevou pro vás jsou klasické pomůcky dietářů; čerstvé ovoce a vysokoprocentní tmavá čokoláda. Je tu ale ještě něco, co doporučujeme vyzkoušet - ať už do čaje nebo při pečení moučníků můžete cukr nahradit čekankovým sirupem. Čekankový sirup sladí podobně jako med, ale obsahuje o 95 % méně cukru, výrazně méně kalorií, ale o to více vlákniny. Navíc je zdravý pro zuby i pro střevní mikroflóru.
Mohlo by vás zajímat
Kotlík je kamarád
Možná máte pocit, že postní vaření je oproti tomu normálnímu složité, ale není tomu tak. Kromě luštěnin se pro tuto dobu výborně hodí i rýže. Velký hrnec plný "českého rizota", které povaříte spolu se zeleninou či houbami a dochutíte jej bylinkami vás zasytí a navíc moc nestojí. Zároveň zkoušejte brambory na různé způsoby - například pečené měsíčky posypané uzenou paprikou a podávané s domácím dipem z jogurtu a bylinek mohou být opravdu skvělou rychlou večeří. A co třeba staré dobré brambory na loupačku s tvarohem? Výživné jídlo našich babiček a dědečků si určitě zamilujete.
Mohlo by vás zajímat
Inspirace tradicí
Když už je řeč o babičkách a dědečcích; naši předkové během půstu rádi jedli pučálku a pražmu. Co to je, ptáte se? To jsou tradiční recepty, které se připravovaly zejména na českém venkově. Pučálka se dělá tak, že se vezme hrách, nechá se nabobtnat, pak naklíčit a nakonec se nasucho opraží na pánvi nebo upeče v pekáčku. Pučálka se jedla buď se smaženou cibulkou a kysaným zelím, nebo dochucená medem a smetanou. Pražma je v podstatě totéž, jen se připravuje z naklíčeného obilí. V tomto případě se ale klíčky před pražením olámaly a používaly v jiných jídlech, protože teplo by je znehodnotilo. A co třeba kočičí tanec, ten jste někdy jedli? Je to název, který se obecně vžil pro talíř plný zbytků. Mohou to být pokrájené knedlíky osmažené s vejcem a cibulí, ale také třeba rýže s čočkou nebo hrách s kroupami. Důležité je směs dochutit utřeným česnekem, majoránkou a petrželovou natí.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Červená na hubnutí, černá proti stárnutí: Zkuste snadné čočkové recepty pro štíhlou linii
Vyrobte si zázračný přírodní sirup proti chřipce. Stačí tři suroviny a budete jako rybičky
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky