Byliny v kuchyni: Vyrobte si blahodárný med z krásné pampelišky
5. 4. 2021 Životní styl
Pampelišky krásně oživují travnaté plochy, zdobí hlavy malých děvčat, která si z nich pletou věnce, a zároveň mají tolik blahodárných vlastností, že není divu, že se celým názvem jmenují pampelišky lékařské. Ostatně, pampeliškový med měla dříve doma každá správná hospodyně. Chcete si jej také vyrobit? Není problém!
Jak vyrobit pampeliškový med?
Pampeliškový med je zdravou drobností, která i v moderní kuchyni bude připomínat zvyklosti starých časů a způsoby našich prababiček. Jak ho vyrobit? Je to snadné! Budete k tomu potřebovat následující; dva litry vody, dva kilogramy cukru krystal (můžete použít i třtinový cukr), dva chemicky neošetřené, nejlépe bio citrony a samozřejmě pampelišky, konkrétně 500 gramů rozvinutých pampeliškových květů. Ty žlute kvetou téměř všude, takže by neměl být problém je nasbírat, doporučujeme ale hledat dále od cest a silnic a domů si donést co nejčistší rostlinky. Pokud máte zahrádku, je to vůbec ta nejlepší volba.
Mohlo by vás zajímat
Květy osprchujeme vodou, ale jen rychle a opatrně, abychom z nich neomyli všechen pyl. Necháme je okapat a vložíme je do hrnce. Nakrájíme citrony i s kůrou, přihodíme je k pampeliškám, pak vše zalijeme vodou, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Poté odstavíme, necháme vychladnout a hrnec uložíme na 24 hodin na hodně chladné místo nebo do lednice, kde se budou všechny prospěšné látky z květin v klidu a pořádně vylouhovat.
Druhý den přecedíme obsah hrnce přes plátýnko a přidáme k němu cukr. Tuto směs pak na prudkém ohni vaříme půl hodiny. Pozor! Med může utíkat, takže jej musíme hlídat. Po 30 minutách naopak stáhneme na mírný plamen a necháme pozvolna vařit dalších 60 minut. Hotový med pak plníme do sterilizovaných, zcela suchých, uzavíratelných sklenic. Měli bychom ho mít asi 2 litry a hodí se všude tam, kam jsme zvyklí dávat běžnější med od včelařů. Ale pozor! Pampeliškový med je o něco řidší, proto s tím například při pečení musíme počítat.
Proč fandit pampeliškám?
Podle článku Pampeliška lékařská: plevel s významnými léčivými účinky zveřejněném na Bylinkovo.cz, magazínu o bylinkách a přírodě spolupracujícím s lékárníky, je pampeliška výborná hned na několik nepříjemných potíží. Trpíte-li nechutenstvím, zácpou nebo jinými žaludečními obtížemi, pomůže pampeliška. Stejně jako zlatobýl je tato léčivka, pro její přemnožení v Česku považovaná za plevel, skvělá jako pomoc při zánětu močových cest a při ledvinových kamenech.
Mohlo by vás zajímat
V březnu a dubnu se sbírá především pampeliškový kořen, v květnu a červnu pak listy a plně rozvité květy, ale často záleží také na počasí, kdy se pampelišky krásně zažlutí. Pampeliška lékařská obsahuje hořčiny, které zvyšují chuť k jídlu a pomáhají trávení, a fytoncidy, které jsou vlastně takovým přírodním antibiotikem, protože brání růstu mikroorganismů. Pampelišky se hodí i pro diabetiky, protože (na rozdíl od jiných rostlin) je jejich zásobním cukrem inulin.
Mohlo by vás zajímat
Pokud se nechcete pouštět do medu, ze sušeného kořene pampelišky se dá namlít pampelišková mouka. Snadnější je ale udělat si z kořene odvar; jednu lžičku sušeného mletého kořene zalijete horkou vodou a necháte přes noc louhovat. Odvar pak můžete znovu ohřát, anebo jej konzumovat sudený, případně jej přidat do smoothie či limonády.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Jak připravit pampeliškový med nebo salát z mladých lístků. Jednoduché využití oblíbené bylinky v kuchyni
Byliny v kuchyni: Je řeřicha nejzdravější rostlinou světa? Vypěstujete ji ve vatě za pár dní
Nemáte zahrádku? Nevadí, čerstvé jarní bylinky vypěstujete i bytě! Jak na to?