Na palačinky i proti nachlazení: Vyrobte si bezový sirup podle našich babiček
10. 5. 2021 Životní styl
Bezová sezóna je tady a vy si můžete vyrobit skvělý sirup, který se hodí při léčbě nachlazení, pro výrobu osvěžující limonády nebo jako zajímavé dochucení palačinek, lívanců a dalších sladkých receptů. Jak na to?
Pozor na barvu!
Bez je rostlina, kterou v Česku můžete potkat skoro v každém lese. V našich končinách se daří třem druhům bezu - černému, červenému a bezu chebdí. Zatímco bez černý obsahuje mnoho prospěšných látek, zejména pak ruthin, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny C a B a karoteny, z červeného se vyrábí hlavně marmeláda, a to proto, že je nutné jej tepelně zpracovat, aby byl jedlý. Navíc to platí jen tehdy, když jeho bobulky nejprve zbavíte semen, která mohou sama o sobě způsobovat nevolnost. Bez chebdí je pak jedovatý a jíst se nemá vůbec. Detailnější informace o tom najdete tady:
Mohlo by vás zajímat
Jak na bezový sirup?
Bezový sirup vařily už naše babičky. Dnes jsme zvyklí dělat z něj hlavně limonádu, ale on má i skvělé léčivé vlastnosti. Jak na jeho výrobu? Budete potřebovat 500 až 650 gramů rozvinutých květů bezu černého, 40 gramů kyseliny citronové, 6 kilogramů cukru krupice, celkem 5 litrů kojenecké vody a 3 očištěné citrony nejlépe v bio kvalitě.
Ve velkém a hlubokém hrnci převaříte 3 litry vody a rozmícháte v ní kyselinu citronovou. Když je voda chladná, naklaďte do ní květy bezu s plátky citronu. Hrnec přikryjte utěrkou nebo plátnem a dejte na 48 hodin louhovat do temna a chladu. Po dvou dnech v jiném hrnci rozvařte všechen cukr v dalších 2 litrech vody. Pozor! Dobře míchtejte, aby se vám cukr nepřipaloval na dno. Takto vytvoříte cukerný roztok na sirup. Nechte ho zchladnout. Směs s květy a citronem do něj poté důsledně přeceďte přes plátno nebo utěrku. Dobře promíchejte a bezový sirup je hotový. Můžete ho plnit do dalších, menších, sterilizovaných uzavíratelných sklenic. Uchovávejte v chladu a vydrží po celý rok.
K čemu bezák?
Díky vitamínům a dalším živinám bezový sirup můžeme jíst neředěný v případě, že jsme nachlazení nebo nás bolí na průduškách. V takové situaci je dávkování 4 až 5 lžic denně. Při nemoci, ale i jen tak pro zahřátí je možné lžíci bezového sirupu zalít horkou vodou a doplnit citronovou šťávou a trochou čerstvého zázvoru. Vznikne tak skvělý čaj. Pokud použijeme perlivou studenou vodu, je to naopak božská limonáda. Bezovým sirupem můžeme také dochutit sladké dezerty, palačinky, lívance nebo obilné kaše. Pokud sirup ještě dál povaříte, vznikne med, kterým je pak možné sladit jiné čaje nebo jej používat při pečení.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Vše, co musíte vědět o bezu: Černý léčí, z červeného je skvělý džem. Který vás může otrávit?
Jak připravit sirup z květů černého bezu zastudena. Recepty na lahodné osvěžení z léčivých květů nám poradí
Desatero častých otázek a odpovědí na téma černý bez a jeho zpracování. Recepty na bezový sirup a další využití
Přečtěte si Zobrazit více
Jak se zbavit nepříjemného hmyzu. Tipy na ochranu před komáry a jiným dotěrným hmyzem
Nejlepší koprová omáčka jako od babičky? Držte se těchto zásad a dopadne to na jedničku!
Jak připravit osvěžující limonádu, lahodný sirup nebo hustý med z květů černého bezu. Inspiraci najdeme v osvědčených receptech