Proč i do sladkého těsta patří špetka soli? Odhalte magii chuťových kombinací
10. 5. 2021 Historie a zajímavosti
Milujete vaření a chcete pro své hosty to nejlepší? Pak zkuste malinko „zariskovat“ a dotáhnout pokrmy buď v průběhu přípravy, nebo až při dokončení, některou z tajných přísad. Jsou to zdánlivě obyčejné suroviny, ale dokážou neobyčejné věci!
Slané do sladkého
Dělávaly to už naše babičky. Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla. Typicky to platí pro slaný karamel, ale sůl se dává i do čokolády, různých čokoládových pěn a krémů, a dokonce i do kávy. Ale samozřejmě vždy jen špetka. Sůl v karamelu nebo v čokoládě zvýrazní jejich chuť, u kávy naopak zmírní hořkost.
Mohlo by vás zajímat
Sladké do slaného
Trocha cukru do slané omáčky, polévky nebo salátové zálivky? Ano, přesně to je to, co kulajda, zelňačka, koprovka nebo salátová zálivka potřebují. Ostatně, kdo by si dokázal představit rajčatový salát s cibulí bez cukru? Cukr funguje ve slaných jídlech přesně tak jako sůl ve sladkých. Dokáže už tak dobrý pokrm ještě vylepšit!
Kyselé po lepší jiskru
Řeč bude o citronu. Ten umí v kuchyni divy! Funguje totiž tak trochu jako koření. Zjemní jídla z ryb, dochutí omáčky i polévky, dodá „jiskru“ bez kyselosti rizotu, jídlům z luštěnin i čistému vývaru a vynikající je také ve spojení s drůbeží. Pokud si jej na rizotu nebo v bujonu neumíte představit, stačí pro začátek pár kapek. A můžete porovnat, jak jídlo chutná s touhle kyselou přísadou, nebo bez ní.
Pátá chuť
Už jste určitě někdy slyšeli o umami? Takzvaná pátá chuť není ani sladká, ani slaná, ani kyselá nebo hořká, je jen lahodná. Potraviny, které dokážou tuhle chuť zprostředkovat, zkrátka zvýrazní původní chuť jídla. Rajče bude rajčatovější, guláš gulášovitější a masová jídla masovější. Umami dokážou některým pokrmům skvěle dodat obyčejné sardelky neboli ančovičky. Stačí dát kousek rybičky do masového ragů, svíčkové či rajské omáčky. Nevěříte? Vyzkoušejte to!
Témata
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Den francouzské omáčky
Traduje se, že francouzských opravdu mateřských omáček je celkem pět. Jsou to bešamel, velouté, espagnole, holandská a rajčatová. Z nich je možné… Číst více
Tajemství elixíru dlouhého života? Střeží ho mniši z kláštera Grande Chartreuse
Dějiny alchymistického umění pamatují řadu… Číst více
Křehké, lehké a krásně barevné: Návod na pravé makronky podle profi cukrářky
Byť k nám tenhle proslavený francouzský moučník… Číst více
Velikonoce ve Francii: Na stole nesmí chybět chřest s vajíčky a majonézovou omáčkou. Jak na to?
Velikonoce jsou ve Francii významným svátkem, a… Číst více
Chutě slavných: Napoleon Bonaparte snídal kuře, bál se fazolek a miloval čerstvé mandle, kterých klidně spořádal celý talíř
Milovaný i nenáviděný francouzský vojevůdce,… Číst více
Cukrářka Míša Landová poradí, jak na dokonalé makronky s arašídy a mléčnou čokoládou
Francouzské elegantní a pestré makronky se na… Číst více
Ve Francii zakázali prodej pálivých českých chipsů, jsou prý nebezpečné pro zdraví. Varujeme před tím, brání se výrobce
Výzva na internetu, chipsy s vysokým obsahem… Číst více
Lékařka Kateřina Kotíková k zakázaným českým chipsům: Po požití většího množství chilli hrozí zvracení i šok, pomoci může mléko
Francouzská média minulý týden informovala o… Číst více
Malá útrata nebo nedostatečné spropitné, důvody, proč vás do některých restaurací v Saint-Tropez nepustí
Slavný filmový četník by se divil. V jeho Saint… Číst více