Jak chutná smrk? Z jeho výhonků vyrobíte skvělé želé, ale i zázračný sirup
13. 5. 2021 Životní styl
Milujete vůni lesa? Pokud máte možnost, vyrazte tam právě teď a natrhejte si zdraví prospěšné jehličí. Nekorunovaným králem mezi jehličnany je smrk. My vám prozradíme, co si z jeho výhonků můžete připravit doma a proč byste to měli zkusit.
Komu se nelení…
…tomu se zelení, můžete si říkat při návštěvě lesa a přitom opatrně trhat smrkové špičky, nové, čerstvé, světle zelené výhonky, které na stromech vyrůstají právě v tomto období. Smrk je rod stromů z čeledi borovicovitých. Patří do něj 33 až 40 druhů rostoucích v chladných a mírných oblastech severní polokoule. Mnoho z nás se se smrkem setkává doma každoročně v podobě vánočního stromečku. Ovšem není potřeba čekat tak dlouho; své nejlepší dary vám tenhle strom může nadělit už teď.
Mohlo by vás zajímat
Zdravé smrkové výhonky
„Silice, kterou jehličnany obsahují, dobře působí na rozpouštění hlenů. Pomáhají při virózách, kašli, únavě a také podporují očistu těla. Mají vynikající účinky na prokrvení svalů. Dokážou odvádět z těla toxiny a podporují tok lymfy,“ vyjmenovává léčivé vlastnosti smrku pro Toprecepty.cz bylinkářka a aromaterapeutka Linda Mahelová. Smrk a různé výrobky z něj jsou v poslední době skutečně mimořádně oblíbené. V obchodech se zdravou výživou, v trendy kavárnách i speciálních eshopech s delikatesami si můžete pořídit lahodné smrkové želé, smrkové výhonky sušené mrazem, smrkové slazení, smrkový džem nebo smrkový sirup. Ale připravit si voňavou a zdravou dobrotu lze snadno i doma. Jen musíte předem nasbírat smrkové výhonky.
Mohlo by vás zajímat
Jak je sbírat?
Ze smrku se sbírají vždy jen světle zelené výhonky na konci větví, které kromě barvy poznáte i podle toho, že mají ještě jemné a nepichlavé jehličí. „Ideální je sbírat výhonky na více stromech, abychom u jediného nesklidili všechny,“ radí Mahelová. Případné nečistoty z nasbíraných výhonků vytřeste a poté výhonky propláchněte studenou vodou. Máte-li smrk přímo na zahradě, můžete jej osprchovat, nechat oschnout a pak sbírat už čisté výhonky.
A co s nimi v kuchyni? Udělejte si třeba smrkový sirup, nebo smrkový med. „Smrkový sirup vám v zimě pomůže při virózách, nachlazení, zahlenění i dýchacích potížích. Jeho vůně vám navíc bude připomínat jaro a tím vás povzbudí i na mysli,“ říká Mahelová, autorka stránky Provoněný den, a dodává, že čerstvé výhonky se mohou bez jakýchkoliv úprav použít také rovnou do jídel. Hodí se třeba jako kořeněná posypka na zeleninový salát, nebo jako netradiční ozdoba na dort. Nádherně voní a v chuti připomínají citron. Tak už na nic nečekejte a vyrazte ke stromům! Výhonky se obvykle sklízejí přibližně do 15. května, ale letos máte štěstí - kvůli chladnému počasí se příroda probouzí pomaleji, takže na smrk ještě máte čas.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Hornickej knedlík ve vajíčku podle Adama Runduse. Připravený jako sendvič se šunkou a okurkami chutná skvěle
Mechový dort je hit! Víte, jak se peče a díky jaké přísadě je tak zelený?
Jak se dělá smrkový med. Mladé výhonky sbíráme brzy na jaře, med se uplatní především při nachlazení, ale i jako běžné sladidlo