Naučte se pravé italské rizoto: Poznejte tři hlavní zásady přípravy krémové dobroty
17. 6. 2021 Vaření
Pro ty, kteří jsou odchováni školními jídelnami, kde rizoto představovalo pokrm ze zbytků, může být italská verze trochu šok. Risotto Parmigiano, tedy parmazánové rizoto, vypadá i chutná úplně jinak, než to naše české. Víte, jak se správně dělá?
Základem je rýže
Možná budete překvapeni, ale rýže se nepěstuje jen v Asii. Právě Itálie je v produkci rýže podle webu Ricepedia.org se svými 1,5 miliony tun ročně jasnou jedničkou v Evropě. Italové rýži pěstují na svá vyhlášená rizota, k jejichž přípravě nelze použít cokoliv. Správná rýže na rizoto, přesněji risotto, musí mít totiž zaoblená, středně velká zrníčka s vyšším obsahem škrobu. Tyto vlastnosti zajistí, že se škrob během vaření rozpustí v tekutině kolem rýže, zahustí ji a výsledný pokrm získá nádherně krémovou konzistenci. Zároveň zrna zůstanou celistvá a takzvaně „na skus“.
Mohlo by vás zajímat
Přesně tyhle parametry splňují druhy rýže Arborio, Carnaroli a Vialone Nano. První dva druhy koupíte v běžné síti supermarketů, rýži Vialone Nano seženete ve speciálních prodejnách s italskými potravinami nebo na e-shopech. Mezi italskými šéfkuchaři je nejoblíbenější Carnaroli. Má skvělou chuť, každé zrnko si po uvaření zachová svůj tvar a rýže díky škrobu vytvoří to „nejkrémovější“ rizoto. Druhá v pořadí je Arborio rýže; je také moc dobrá, jen musíte dát pozor, aby se nerozvařila, má k tomu trochu sklony, podobně jako rýže Vialone Nano.
Nezalévat vodou
Teď jste možná zaskočeni. Čím jiným zalévat rýži než vodou? Odpověď je jednoduchá: vývarem! Právě vývar, ať už zeleninový nebo masový, dá risottu parádní chuť. Samozřejmě, že se nezakazuje zalévat rýži vodou, ale není to ono. Vývar obecně dělá velkou parádu i v jiných jídlech,, ale v risottu je skoro nezbytností.
Mohlo by vás zajímat
Nešetřit tukem
Je to tak. Italské risotto není nic pro dietáře. Do základu je potřeba osmahnout na oleji šalotku nebo cibuli, a až na to nasypat rýži, kterou je nutné osmahnout dosklovita. Poté se přidává bílé víno, alkohol se nechá krátce odpařit a následně se rýže zalévá vývarem a vaří. Jakmile se obě tekutiny vstřebají, můžete rýži podlít vývarem znova a pokračovat, dokud nezíská risotto krémovitou konzistenci a zrníčka nebudou zvenku „mazlavá“ a uvnitř křupavá. Do hotové rýže se ještě vmíchají parmazán, máslo nebo smetana, takže na závěr máme opravdovou kalorickou bombu. Italské risotto můžete dělat s houbami nebo s chřestem či dýní, populární je též risotto šafránové, citronové, případně s mořskými plody. Vyberte si podle své chuti!
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat