Umění francouzské kuchyně nejlépe ovládala Američanka. Poznejte kuchařku Julii Child!
21. 10. 2021 Historie a zajímavosti
Pokud jste viděli americký film Julie a Julia, určitě Julii Child dobře znáte. Pokud ne, možná jste aspoň slyšeli o její kuchařské knize věnované francouzské gastronomii, která je dodnes považována za jednu z nejlepších francouzských kuchařek, a to i přesto, že ji napsala Američanka.
Příběh dvou Julií
I když je Julia Child takovou kulinární hvězdou, mnoho lidí o ní nemělo tušení až do doby, než o ní vznikl již zmiňovaný film. Julie a Julia je snímek natočený podle stejnojmenné knihy od Julie Powell, která se po jednom těžkém dni ve své tehdejší práci rozhodla uvařit za jeden rok všechny recepty (tedy za 365 dní 524 receptů) z kuchařské knihy Umění francouzské kuchyně své oblíbenkyně Julie Child a napsat o tom blog. Její líčení souboje s nástrahami francouzských receptur se stalo populární, Julie o tom všem vydala knihu, podle níž byl natočen film, a proslavila tak ještě jednou a mnohem víc první Julii. Ani cesta Julie Child ke slávě ovšem nebyla na počátku tak jednoduchá. Jak se říká ve filmu: „Než se stala kuchařskou legendou, byla jen Američankou ve Francii.“
Mohlo by vás zajímat
Jak se Američanka učila ve Francii vařit
Julia Child se narodila podle webu Womenshistory.org roku 1912 v Kalifornii a v mládí se spíš zajímala o sport než o vaření. Nejvíc ji bavil basketbal, což bylo vzhledem k její výšce 188 cm poměrně logické. K lásce k jídlu ji přivedl až její manžel Paul Child, s nímž se seznámila až po třicítce. Právě s ním se pak přestěhovala v roce 1948 do Paříže. Protože neměli děti, věnovala Julia veškerou svou pozornost a péči manželovi a protože se i trochu nudila, přihlásila se do kurzů vaření ve vyhlášené škole vaření pro profesionály Le Cordon Bleu. Zpočátku to neměla mezi francouzskými kuchaři a většinou muži snadné, brzy si ale vydobyla respekt. Ostatně o jejích zážitcích ze života v Paříži si můžete přečíst v knize nazvané příznačně Můj život ve Francii, kterou napsala ke konci života a vyšla až po její smrti. V dámském klubu vaření Le Cercle des Gourmettes se seznámila s dvěma Francouzkami Simone Beckovou a Louisette Bertholleovou. Setkání to bylo vpravdě osudové, neboť právě s těmito dvěma ženami založila školu vaření nazvanou Škola třech milovnic jídla a společně v ní začaly učit americké ženy vařit. Nakonec i společně v roce 1961 vydaly kuchařku, kterou si dnes spousta lidí spojuje pouze s Julií Child. Kniha byla určena pro americké čtenáře a především tedy kuchaře.
Přestože Amerika v té době „ujížděla“ podle stránek Wiltshirefarmfoods.com na mraženém jídle a polotovarech, kniha vzbudila velké nadšení a zájem o francouzskou gastronomii. Není divu, že zakrátko Julii oslovila televize, aby na základě své knihy Umění francouzské kuchyně uváděla pořad o vaření The French Chef. Julia Child se tak stala jednou z prvních žen, které měly v televizi vlastní kuchařskou show a stala se první opravdovou kulinární televizní hvězdou. Svou svéráznou dikcí a nadšením pro vaření si získala srdce mnoha televizních diváků. Manžel Paul se nakonec stal jejím spolupracovníkem, správcem její sbírky receptů a postaral se i to, aby jí v televizním studiu udělali speciální kuchyni přizpůsobenou její výšce. Ta byla po její smrti v roce 2004 umístěna do Národního muzea Americké historie ve Washingtonu, kde ji můžete obdivovat dodnes.
Julia vás naučí omeletu i hovězí po burgunsku
Julia Child svůj život zasvětila hlavně francouzské gastronomii, která jí doslova učarovala. Své nadšení se snažila předávat dál. Založila organizace, aby inspirovala ostatní ke sdílení své lásky k jídlu a rozšířila povědomí lidí o vaření. V roce 1981 spoluzaložila Americký institut vína a jídla a v roce 1995 vytvořila Nadaci Julie Childové pro gastronomii a kulinářské umění. I když jsou mnohé francouzské speciality složité, Julia Child se snaží vše popsat a vysvětlit co nejsrozumitelněji a nejjednodušeji, takže by je měl zvládnout snad každý. Tedy pokud mu nechybí odhodlání. I toho měla Julia Child na rozdávání. Obsáhle se věnuje porcování masa, vykosťování kachny, vinným omáčkám ale třeba i jen omeletám. Nemusíte si rovnou dávat takové cíle jako bloggerka Julie a vařit všech 524 receptů z knihy, určitě ale něco podle Julie Child zkuste připravit. Pustíte se rovnou do její nejslavnější speciality Boeuf bourguignon neboli hovězího po burgundsku na červeném víně? Nebo raději dáte přednost kohoutkovi na víně Coq au Vin či kachně na pomerančích Canard a l'Orange? To záleží jen na vás. Takže, jak říkala Julia na konci každého svého pořadu: „Bon Appétit!“
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Holka u plotny radí: Jak udělat ty nejlepší palačinky? Zkuste trik přímo od Francouzů