Pečeme s Ivou: Dokonalé máslové mini štoly můžou být skvělým jedlým dárkem
9. 12. 2021 Vaření
Chcete na Vánoce upéct něco tradičního, ale přitom zároveň i speciálního? Zkuste mini štoly! O svůj recept na ně se s vámi dnes podělí autorka známé webové stránky a několika kuchařských knih, Iva Trhoňová, specialistka na pečené dobroty z kynutého těsta. Tímto dílem u nás otevíráme nový seriál s názvem Pečeme s Ivou!
Když pekařka promluví…
Štola pro mě i moji rodinu představuje symbolický začátek svátečního období. Je úžasně voňavá máslem, na řezu hýří barvami rozinek a kandovaného ovoce a skvěle ozdobí každý stůl. Pokud se obáváte toho, že je moučník hodně tučný, sladký a těžký, tak nemusíte. V těstě samotném mnoho cukru není, když nepočítám rozinky a kandované ovoce. Sladkost štoly dělá až bohatá cukrová posypka nahoře. Jestli jste doteď jedli jen štoly kupované v supermarketu, asi vás chuť těch domácích překvapí. Domácí štola je vláčná, je to spíš zákusek, než pečivo, a jako taková je výtečná pro obdarování našich milých. Podle receptu, o který se s vámi dnes podělím, upečete buď dvě velké štoly nebo 4 střední, případně miništoličky jako cukroví, anebo štoly do hrníčku. Jak vidíte, možností je mnoho a byla by škoda to nezkusit. Příprava štoly je sice delší, hutné těsto déle kyne, ale zato se vám nakonec moučník odmění opravdu bohatou chutí.
Mohlo by vás zajímat
Co budete na přípravu štoly potřebovat? Na kvásek (omládek): 100 g vlažné vody, necelou lžičku včelího medu (sladěnky), 130 g hladké mouky a 21 g čerstvého droždí. Dále na těsto: 70-90 g vody, 2 lžíce rumu, 50 g cukru, 2 vanilkové cukry (balení po 20 g), půl rovné lžičky soli, 80 g změklého másla, 340 g hladké mouky, 80 g kandovaných brusinek (rozinek), 50 g kandovaného ovoce (např. třešně), 100 g kandované citronové nebo pomerančové kůry a 50 g drobně nasekaných mandlí. Na potření a posyp: rozpuštěné máslo a moučkový cukr.
Jak postupovat? Suroviny na kvásek (omládek) dobře promíchejte a zakryté nechte kynout 45 minut. K vykynutému přidejte ostatní suroviny a uhněťte pevnější těsto, které bude asi 90 minut opět kynout. Během kynutí těstu velmi prospěje, pokud ho jednou nebo dvakrát promísíte. Dobře vykynuté těsto propracujte a rozdělte na 16 dílků, ze kterých vytvarujte malé bulky. Každý bochánek pak v sekaných mandlích prsty zlehka rozmáčkněte na maličký ovál se středem tenčím a okraji silnými (jeden z nich je silnější, tlustší, než ten druhý). Slabší okraj přehněte přes střed k silnějšímu a složený střed promáčkněte prsty (přimáčkněte vrstvy těsta k sobě), aby se štolička nerozvinovala. (Vnitřek štoličky je bez sekaných mandlí, vnější strana je v nich oválená, tlakem kousky mandlí vtisknuty do těsta.) Štoličky nechte na plechu nakynout téměř na dvojnásobek velikosti, pak je potřete máslem a pečte v dobře předehřáté troubě při 200°C asi 17-20 minut. Ještě horké štoličky potřete znovu rozpuštěným máslem a bohatě pocukrujte moučkovým cukrem.
Poznámka Ivy: Štoličky se dají upéct i v máslem dobře vymazaném hrnku. Těsto rozdělte na 4 díly a z nich utvořte válečky. Váleček těsta vložte do hrnku, nechte tak vykynout i upéct. Peče se vlastně v obalu, pomaleji, a proto bude muset pobýt v troubě o pár minut déle, než malé štoličky. Povrch upečené štoly v hrnku také potřete máslem a pocukrujte a po krátkém prochladnutí štolu z hrnku opatrně vyklepněte. Než zcela vychladne, hrnek umyjte a vysušte, vložte do něj zpátky zcela studenou a vydýchanou štolu, zlehka ji znovu pocukrujte a takto i s hrnečkem zabalte do celofánu a zavažte mašlí. Nádherný, jedlý dárek pro milého člověka je hotov. Přeji vám krásné sváteční pečení!
Další recepty od Ivy najdete na tomto webu pod její přezdívkou cathleen.
Iva Trhoňová je, jak sama říká, „pečící manželka, matka a babička“, ale také autorka kuchařských knih Ruce v mouce, Upečeno s láskou, Hrátky s těstem a Kouzlo domácí pekárny, a také webové stránky Pekárnománie. Péct začala kdysi před lety, aby rodina ušetřila, postupně se z toho stala celoživotní vášeň, která má ještě i hlubší smysl. „Dokud peču, žiju,“ říká Iva, která s rodinou bydlí v jihomoravských Mouchnicích.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Oblíbené pečivo ze špaldové mouky. Jak se špalda používá a na co se hodí
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Komentáře
15. 12. 2021 12:22
11. 12. 2021 12:37
11. 12. 2021 09:41
10. 12. 2021 19:04
10. 12. 2021 18:32
10. 12. 2021 16:11