10 nejlepších jídel devadesátek: Dejte si Katův šleh, kuře s broskví, šunkové rolky a další porevoluční hity!
2. 2. 2022 Vaření
Gastronomie devadesátých let byla naprosto odlišná od té, kterou zažíváme dnes. Najíst se hodně za málo peněz bylo hlavním mottem. Neexistovala hipsterská bistra ani kavárny s výběrovou kávou. Pokud se vám po nostalgii zašlých časů stýská, pojďte si je s námi dnes připomenout nejoblíbenějšími pokrmy té doby.
Kaťák, tatarák a eidam třicítka
Zelené ubrusy, popelníky na každém stole, papírové tácky a jídelní lístky v koženkových deskách. To byl obrázek běžné restaurace devadesátých let. Jídelní lístek doslova přetékal desítkami jídel, u mnohých jste ani netušili, o co jde. Což byl třeba případ i jídla Katův šleh. Jak si ještě mnozí pamatujeme, běžnou součástí skoro každého jídla, zejména minutek, byla zeleninová obloha z hrášku, zelí, rajčete, okurky a kukuřice. Tenhle trend stopnul až Zdeněk Pohlerich, který právě oblohy kritizoval. Ostatně, „Velký šéf“ neměl rád ani slavný kuřecí steak se šunkou a broskví, překrytý plátkem sýra, obvykle třicetiprocentním Eidamem. Restauračním evergreenem byl i tatarák ze syrového masa. Ten už dnes ale jen tak „nepotkáte“. Právě proto si tahle jídla doma klidně udělejte a pěkně tak, jak to chutná vám. Třeba podle našich receptů.
UHO, párek a hranolky
Výživovým specialistům teď zřejmě ztuhne úsměv na rtech, ale „univerzální hnědá omáčka“, která se mohla podávat k čemukoliv, párek v rohlíku a první hranolky s tatarkou, podávané na stojáka v plastovém kelímku, to byly „devadesátkové šlágry“. Jak na „vymazlenou“ cibulovou UHO si můžete přečíst v našem článku, hranolky si lze udělat poctivě z brambor s domácí tatarkou a podobné je to i s párky v rohlíku. Když si na tohle obyčejné pouliční jídlo koupíte kvalitní párky a upečete vlastní domácí rohlíky, nebudete to mít chybu. Tak už stačí jen se inspirovat dalšími recepty.
Krabí pomazánka a kuřecí koktejl
Surimi tyčinky byly mnohými dlouhou dobu považovány za krabí. Ony totiž tvarem i barvou skutečně maso z nohou Kamčatského kraba připomínají. Asi i proto byly dříve synonymem luxusnějšího a zdravého jídla. Neplatí ale ani jedno. Podle webu Vím, co jím obsahují surimi tyčinky 20-52 % rybího masa, nejčastěji tresky, zbytek tvoří škrob, voda, sůl, výtažek z krabího masa a pestrá škála éček. Každopádně, pokud byste si chtěli koupit skutečné krabí maso, za 15 g dáte zhruba pětistovku, zato surimi tyčinky pořídíte ve stejné gramáží násobně levněji. Asi proto jim ještě „neodzvonilo“ a pomazánky ze surimi tyčinek patří dnes, stejně jako v devadesátkách, za oblíbené. Trochu v zapomnění přitom upadl kuřecí koktejl. A to je škoda, protože do něj můžete skvěl využít zbytky vařeného kuřecího masa, zbytky majonézy, a případně mrkev či jinou zeleninu. Dnes už netradiční svačinka bude hned na světě! Samozřejmě, jak pomazánka, tak koktejl mohou dobře posloužit také jako předkrmy. A když už jsme u předkrmů, nesmíme opomenout ještě jeden, a tím jsou šunkové rolky s křenovou šlehačkou. Spojení jemné uzeniny, lahodné šlehačky a řízného křenu je prostě dokonalé. Dáte si?
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
„Na povrchu klouzavý a uvnitř kyprý a vláčný….“ Jak vypadá knedlík a jak nok? Film Pelíšky nabídl před 25 lety jasnou odpověď