Znáte jabkance? Tyhle sladké placky nemají s jablky nic společného, jedna ingredience v nich ale nesmí chybět!
1. 3. 2022 Vaření
Jabkance jsou jednou z mnoha českých regionálních specialit. Pocházejí z České Třebové, a přestože možná nejsou všeobecně tak známé, tam je milují natolik, že na jejich počest každoročně pořádají pouť, na které se tyto placky prodávají. Koná se v prosinci, ale jabkance se v Třebové pečou celý rok.
Zemská jablka, erteple nebo zemáky?
Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o nějakou speciální pochutinu z jablek, po jablkách ale v jabkancích není ani památky, hlavní surovinou na jejich výrobu jsou překvapivě brambory. Název jabkance totiž vychází z pojmenování zemská (někdy také zemní) jablka, jak se dřív bramborám jako nové a neznámé plodině v Čechách a na Moravě říkalo, pro jejich podobnost s jablky ze stromu. Pokud byste pátrali po původu tohoto sousloví, zjistíte, že je podle článku v časopise Naše řeč odvozeno od německého slova Erdäpfel, jímž se na některých místech Německa, v Rakousku nebo Švýcarsku označují brambory. V určitých částech naší vlasti se pak používal doslovný překlad do češtiny, tedy zemská jablka, v okolí Prahy se bramborám říkalo zkomoleninou erteple. A kde se vzalo moravské pojmenování zemák, si už asi domyslíte. Zemská jablka se bramborám neříkalo jen u nás nebo v německy mluvících zemích, ale i ve Francii, jak dokládá spojení pomme de terre.
Mohlo by vás zajímat
Specialita České Třebové
V každém případě názvu zemské jablko vděčí pokrm z České Třebové za své jméno. A proč se vlastně jabkance dělají v České Třebové? Bramborové placky se tu tradičně pekly pro poutníky mířící k místní románské rotundě sv. Kateřiny a zajímavé je, že se nikde jinde už úplně stejné nepečou. Kdo přesně místní jabkance vymyslel, se neví, v každém případě se připravují dodnes. Pokud byste vzhledem k předpokládané souvislosti s jablky očekávali u jabkanců sladkou chuť, aspoň v tomto ohledu nebudete zklamání. Jabkance jsou totiž sladké placky z vařených brambor, které se plní tvarohem, pak se pečou na kamnech nebo na suché pánvi a podávají posypané cukrem. Za starých časů se vařené brambory nejprve daly do necek a tloukly se velkou dřevěnou palicí, dokud nevznikla trochu gumová hmota. V současnosti stačí, když je dvakrát protlačíte strojkem, případně ještě hmotu utlučete na vále válečkem pod dobu asi jedné minuty. Můžete je také ještě horké nastrouhat na jemném struhadle a pak utlouct. Na jabkancích je specifické i to, že se do nich nepřidává mouka jako do jiných bramborových placek, hladká mouka se používá pouze na vyválení těsta.
Mohlo by vás zajímat
Upečte si plněné jabkance doma
Jabkance se mohou plnit jakoukoliv náplní, klidně i jablky, tradiční je ale ta tvarohová skoro jako do buchet. Pokud jste na jabkance dostali chuť, můžete si je připravit podle následujícího receptu: Asi 3 kg brambor uvařte ve slupce doměkka, oloupejte je a namelte na strojku, mírně osolte. Poté je tlučte válečkem neb dřevěnou palicí tak dlouho, až vznikne lepkavé těsto. Z něho pak vytvarujte kuličky. Ty vyválejte na pomoučeném vále na tenkou placku a naplňte ji tvarohovou náplní. Na ni smíchejte 400 g tvarohu se 130 g cukru a jedním žloutkem. Kolečka přehněte, okraje těsta k sobě pevně přimáčkněte, aby náplň nevytekla a dejte péct. Jabkance je nejlepší péct na kamnech, na litinové plotýnce sporáku jako za starých časů nebo nasucho na pánvi. Svědčí jim totiž rychlá příprava. V troubě se pečou déle a náplň může vytéct. Upečené placky se ještě potřou máslem a vydatně posypou moučkovým cukrem.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Komentáře
9. 3. 2022 11:13