Jarní jídelníček podle odborníků: Detox není potřeba, postačí kopřivy, česnek nebo špenát!
6. 5. 2022 Životní styl
Jarní počasí v nás vyvolává touhu po lehčích jídlech. Po zimě plné těžších jídel toužíte se změnou počasí také změnit stravu. Tam někde se vzala potřeba jarních detoxikací? Jak to s nimi je? Skutečně je potřebujete?
Jarní detoxikace
Jaro je plné nových výzev. Sundáváte těžké vrstvy oblečení a chtěli byste kromě úklidu šatníku také uklidit vaše těla. Nejspíš tam někde se objevilo téma jarní detoxikace. Co to je vlastně detoxikace? Jedná se o očistu těla, která přirozeně probíhá v játrech, kůži, plících, ledvinách a lymfatickém systému a není ji potřeba nijak spouštět. Autorka několika knih o hubnutí a výživová poradkyně Karolina Katchaba Hrubešová k tomu pro Toprecepty.cz říká: „Za mě je to tak, že pokud je člověk zdravý a má zdravé ledviny, játra, tak žádný detox nepotřebuje. Tyto orgány zajistí očistu těla celých 24 hodin, 365 dni v roce. Tělo opravdu nečeká na žádné jaro nebo jiné období, aby se detoxikovalo.“
Mohlo by vás zajímat
Změny ve stravě na jaře
Co se ale dá změnit, je způsob stravy, což je přirozené v návaznosti na vývoj v přírodě. Objevují se první rostliny. PharmDr. Margit Slimáková ve své knize Osobní receptář pro zdraví a pohodu zdůrazňuje, že naše babičky začátkem jara odlehčovaly stravu, protože bylo potřeba pracovat na poli a nebyly potraviny, takže se uskromňovaly. Stravovaly se podle toho, co rostlo okolo.
Jedlo se tak, jak umožňovala příroda, sezónně, v případě hladu a potřeby. Pokud chcete změnu, je dobré se začít stravovat podobně: jíst lokální, sezónní skutečné potraviny a ne vysoce průmyslově upravené a nebudete muset sahat po „výživových zázracích“, zmiňuje tato známá specialistka na zdravotní prevenci a propagátorka zdravého stravování. Pokud trpíte na jarní únavu, zkuste si připravit salát s polníčkem a čočkou.
Jídelníček z jarní přírody
Na co se tedy zaměřit? V přírodě toho roste už spousta, co jde využít. Jsou to třeba pampelišky, které se dají kompletně využít do jídla, protože i květy jsou jedlé. Listy můžete dát do salátů a využít podobně jako špenát, který se mimochodem už také spolu se salátem začíná objevovat. Zůstat stranou nemůže ani medvědí česnek a pesto z něj. Spousta zelených rostlin je pro tělo po těžké zimě vítanou vzpruhou.
Obdobně jako pampelišky jsou na tom sedmikrásky. I tyto květy jsou jedlé. Skvělým ozvláštněním jídelníčku je plevel kopřiva, kterou je dobré vzít na milost obzvláště na jaře, kdy jsou listy mladé. Výborná je kopřivová polévka s vývarem i pouze z vody. Chuť jí dodá kopřiva, případně můžete místo rýže v receptu dát pokrájemné brambory na kostičky a dochutit ji česnekem.
Skvělou možností je také čerpání živin z naklíčených semínek zeleniny a luštěnin (fazolky mungo, fazole adzuki, neloupaná čočka, brokolice, ředkvičky a třeba i bylinka řeřicha). Vyzkoušejte třeba ledový salát s naklíčenou čočkou. Pokud potřebujete podpořit trávení, můžete si dopřát třeba fenykl, mátu, saturejku, libeček. Přečtěte si, jak fenykl posiluje imunitu Nezapomínejte také na další jarní dobroty, jako jsou ředkvičky a chřest. Používání bylinek je dobré i k dochucení jídel. Třeba zjistíte, že nebudete najednou potřebovat tolik solit.
Jarní jídelníček fandí zdravým a odlehčeným receptům. Tělo potřebuje po chladné zimě dodat vitamíny, a tak bychom mu je měli dopřát. Základem jsou rozhodně čerstvé bylinky, které začínají růst a dají…
Na jaře nemáte takovou potřebu se přejídat, jako je tomu v zimě, takže vhodná je lehčí strava, třeba i s vařením na páře. Je osvěžující oproti těžkým a tučným pokrmům z předchozího období. Omezte tedy více smažení a můžete i více omezit maso. Možná zjistíte, že nepotřebujete jíst ani tak velké porce jako v zimním období. Zato neomezujte pitný režim, i když ho teď na jaře můžete ozvláštnit bylinkami. Taková voda s několika lístky meduňky krásně vypadá a ještě lépe chutná.
Zdroje informací:
Margit Slimáková, Osobní receptář pro zdraví a pohodu, BizBooks, 2021
Gill Daviesová, Bylinky, Euromedia/Esence, 2017
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Byliny v kuchyni: Polníček vás probudí z jarní únavy. Nejlepší je v salátu s řepou a čočkou!
Byliny v kuchyni: Fenykl posiluje imunitu, zlepšuje náladu a pomáhá snížit cholesterol
Královna pampeliška: Víte, že jíst se dá úplně celá od kořínku po žluté květy? Vyrobíte z ní třeba tohle netradiční želé