Rumunská dršťková polévka: Originální chuť jí dodává vývar a smetana. Čím ještě se liší od české verze?
11. 6. 2022 Historie a zajímavosti
Dršťkovou polévku si spojujeme s naší českou kuchyní. Přitom své místo má i na Balkáně. Ta rumunská verze počítá i se smetanou. Co ještě se do ní dává?
Dršťky na Balkáně
Rumunská kuchyně je sice balkánská, ale je několik receptů, kterými se propojuje s tou naší, středoevropskou. Napadlo by vás, že jedním ze společných receptů je ten na drštkovou polévku? Ta česká patří mezi tradiční české polévky a obsahuje dršťky (většinou hovězí), česnek, cibuli, sádlo, mouku, sůl a směs koření (kmín, majoránka, paprika). Má specifickou chuť a kvalitní dršťková polévka je hustá. Rozšířená je zejména na území bývalého Rakouska-Uherska.
Mohlo by vás zajímat
Sváteční polévka
V rumunské kuchyni je oblíbená dršťková polévka orientálního původu. Její příprava není vůbec složitá, má lahodnou chuť a její postup je založen na několika tajemstvích. Dršťková polévka je jednou z nejoblíbenějších rumunských polévek. Obvykle se jí o svátcích nebo při zvláštních příležitostech, podává se horká v páře s feferonkami, česnekem, zakysanou smetanou a křenem.
Mnoho lidí se této polévky stále bojí a vyhýbají se jejímu vaření doma a raději si ji objednají v restauraci. Připravit dršťkovou polévku doma není nijak složité, a pokud budete postupovat podle našeho receptu, dršťková polévka bude mnohem chutnější než ve většině restaurací. Jedním z tajemství dršťkové polévky je příprava drštěk, hlavní suroviny. Doporučuje se nechat dršťky 2-3 hodiny odležet v misce s vodou a lžící jedlé sody. Poté se maso musí velmi dobře očistit, několikrát omýt, osolit a poté 3 hodiny vařit.
Recept na dršťkovou polévku
Na tradiční rumunský recept na dršťkovou polévku budete potřebovat:
- 3 cibule
- 3 mrkve
- 1 stroužek česneku
- 2 kg předvařených drštěk
- 1 celer
- 1 kg hovězích kostí
- 4 vejce
- 2 kořeny petržele
- sůl a pepř
- 500 g smetany
- 4 bobkové listy
- ocet
Jak na to? Do velkého hrnce dejte 4 ½ litru vody a přiveďte k varu. Když voda dosáhne bodu varu, přidejte hovězí kosti. Nechte vařit asi hodinu na mírném ohni a v případě potřeby odstraňte pěnu. Mezitím omyjte a očistěte zeleninu, nakrájejte ji na čtvrtky a přidejte do polévky, aby se vařila spolu s kostmi. Když polévka znovu začne vřít, přidejte nadrobno nakrájené, předem uvařené dršťky.
Nyní přidejte několik bobkových listů a zrnek pepře a nechte vše vařit na mírném ohni ještě asi hodinu, dokud nebude maso velmi dobře změklé. Vypněte oheň, vyjměte kosti a pomocí cedníku vyndejte dršťky a rozvařenou zeleninu. Zbylou polévku několikrát propasírujte přes síto, aby byla dokonale čirá. Vyberte několik kousků vařené zeleniny a vraťte je do polévky spolu s nadrobno nakrájenými dršťkami.
Z vařených kostí vyjměte maso, nakrájejte je na kostičky a přidejte do polévky. Zbytek uvařené zeleniny rozmixujte v mixéru a přidejte do polévky. Čtyři vejce rozklepněte do mísy a smíchejte se smetanou. Přidejte k nim trochu horké polévky a po celou dobu míchejte, aby se netvořily hrudky. Když směs získá požadovanou konzistenci, vlijte vše do polévky a rychle promíchejte.
Zdroje informací:
chefspencil.com: Romanian Tripe Soup/ Ciorba de burta
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Hornickej knedlík ve vajíčku podle Adama Runduse. Připravený jako sendvič se šunkou a okurkami chutná skvěle
Uvařte si doma poctivou dršťkovou: Chuť jí vylepší uzená paprika, sádlo a hovězí vývar
Rychlá tvarohová vánoční štóla je nádherně vláčná a šťavnatá. Důležitý je správný tvaroh a sušené ovoce namočené v rumu
Přečtěte si Zobrazit více
Bulharsko na talíři: Známe tajemství pravého šopského salátu. Víte, jaké dvě ingredience mu dají tu správnou chuť?
Srbsko na talíři: Srbské ćevapi chutnají úplně jinak než české čevapčiči. Tohle je tajemství jejich šťavnatosti
Rumunsko: V zemi hraběte Drákuly si pochutnávají na sarmale s mămăligou. Takhle jednoduše se tohle jídlo dělá