Jak posílit imunitu dětí? Zkuste lososa s mandlovou krustou nebo vydatnou polévku z pečené zeleniny
7. 6. 2022 Životní styl
Není žádným překvapením, že zdravá strava ovlivňuje fyzický a psychický stav dětí i dospělých. Proti nemocem a špatné náladě se dá bojovat pomocí vitamínových doplňků, vyvážený jídelníček však zvládne posilovat imunitu přirozeně a dlouhodobě.
Základy zdraví dětí stojí na 5 pilířích
Podle Mgr. Renaty Héžové, Ph.D. z oddělení farmakologie a imunoterapie brněnského výzkumného ústavu je správně fungující imunitní systém postaven na 5 pilířích:
- Pestrá a vyvážená strava je pro budování imunity dětí klíčová. Ta musí obsahovat všechny potřebné složky – sacharidy, tuky, bílkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Kompenzace nedostatku některých látek doplňky stravy je potřebná pouze v rizikových obdobích, jako jsou např. období chřipek, před nástupem do dětského kolektivu apod. K vitamínům podporujícím obranyschopnost patří A, B6, B9, C a E. Z minerálních látek přispívají k imunitě zinek, železo, hořčík, selen a měď.
- Sluneční záření je důležité pro tvorbu vitamínu D, který nelze v dostatečném množství získat ze stravy. Podle studie Světové zdravotnické organizace stačí k pokrytí doporučené denní dávky vitamínu D pobyt na slunci po dobu přibližně 30 minut. V našich podmínkách jsou však zima a jaro obdobími, kdy děti nemají tohoto vitamínu důležitého pro obranyschopnost organismu dostatek. V tomto případě jsou vitamínové doplňky na místě.
- Sportovní aktivita na čerstvém vzduchu má na imunitu rovněž pozitivní vliv. Pozor ovšem na přetěžování dětí, které může mít zcela opačný účinek. Pohyb a jeho intenzita musí být samozřejmě přiměřený věku dítěte.
- Dostatek spánku a odpočinku je totiž stejně důležitý, jako pravidelný pohyb, neboť se celý organismus může zregenerovat. S kvalitním spánkem souvisí nejen pohodlné místo na spaní, ale také rituály před spaním. Děti by se alespoň 2 hodiny před spánkem neměly dívat na televizi či tablet, zcela nevhodná jsou také těžko stravitelná jídla a sladkosti.
- Psychická pohoda doplňuje pětici pilířů, na kterých je postaven optimálně fungující imunitní systém. Ideální je prokládat vzdělání a sport klidnějšími volnočasovými aktivitami, při kterých děti mohou načerpat energii a nejsou na ně kladeny nároky, které je mohou stresovat.
Mohlo by vás zajímat
Potraviny pro posilování imunity
Vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálních látek posilujících obranyschopnost dokáže plně pokrýt potřeby dětí. A v jakých potravinách tyto důležité látky najdeme? Mgr. Margit Slimáková v článku pro časopis Pediatrie pro praxi uvádí potraviny v pořadí podle obsaženého množství takto:
Vitamín |
Potraviny |
A |
rybí tuk, játra, ryby, maso, žloutek, mléko a mléčné výrobky, mrkev, papriky, rajčata, dýně, šípky, meruňky, broskve |
B6 |
pšeničné klíčky, sojové boby, vepřová a hovězí játra, maso, sýr, kvasnice, losos, treska, banány, brambory |
B9 |
játra, listová zelenina, špenát, chřest, čočka, vlašské ořechy, jahody, zelí, brokolice, hrášek, pomeranče, třešně, houby, brambory |
C |
paprika, pažitka, petržel, křen, kapusta, pomeranč, šípky, broskve, kiwi |
D |
rybí olej, tresčí játra, losos, sardinky a další ryby, žloutek |
E |
rostlinné oleje, semínka, ořechy, obilné klíčky, kukuřice, luštěniny, špenát, kapusta, vejce, játra, vepřové a králičí maso |
zinek |
hovězí a vepřové maso, mořské plody, luštěniny, ořechy, semínka, ovesné vločky, mléčné výrobky, houby, kapusta, hrášek |
železo |
maso, ryby, vnitřnosti, vejce, luštěniny, obiloviny, ořechy, červená řepa, listová zelenina, brokolice, meruňky, rozinky |
hořčík |
maso, ryby, ořechy, semínka, hořká čokoláda, listová zelenina, avokádo, luštěniny, banány |
selen |
vnitřnosti, maso, ryby, ořechy, obiloviny, semínka, vejce, mléčné výrobky, houby |
měď |
játra, mořské plody, ořechy, hořká čokoláda, ovesné vločky, houby |
Mohlo by vás zajímat
Recepty pro lepší obranyschopnost dětí
Polévka z pečené zeleniny s cizrnovými krutony
Na 4 porce si připravte 2 mrkve, 1 petržel, ¼ celeru, 1 batát, 1 červenou papriku, 1 cibuli, 2 stroužky česneku, 1 l zeleninového vývaru, 1 konzervu cizrny, ½ lžičky uzené papriky, ½ lžičky sušeného česneku, olej, sůl a pepř. Jak na to?
Očištěnou zeleninu včetně cibule a česneku nakrájejte na větší kousky, smíchejte s trochou oleje, osolte, opepřete a pečte na plechu vyloženém pečicím papírem na 200 °C asi 35 minut. Přidejte většinu horkého vývaru a rozmixujte. Podle požadované hustoty ještě přilijte vývar. Vše nechte projít varem. Cizrnu slijte, nechte okapat, smíchejte s trochou oleje, osolte, opepřete, ochuťte paprikou a česnekem a pečte na 180°C asi 30 – 40 minut dokřupava. Cizrnové krutony přidávejte do hotové polévky až na talíři. Mohou být ale i zdravou obměnou křupek.
Losos s mandlovou krustou
Na 4 porce budete potřebovat 600 g lososa bez kůže, 50 g mletých mandlí, 50 g másla, 100 g strouhanky, 1 stroužek česneku, 1 lžíci kopru, 1 lžíci hladkolisté petrželky, 1 lžíci citronové šťávy, olej, sůl a pepř. Jak na to?
Na troše oleje nechte rozpustit máslo a opečte na něm na plátky nakrájený česnek asi 1 minutu. Přidejte mandle a strouhanku, společně krátce orestujte a nechte vychladnout. Přimíchejte nadrobno nakrájený kopr, petrželku a citronovou šťávu. Lososa osušte, osolte, opepřete, položte na plech vyložený pečicím papírem a posypte ho rovnoměrně mandlovou strouhankou. Pečte na 200 °C asi 20 minut dozlatova. Ideální přílohou plnou vitamínů a dalších prospěšných látek je červená čočka se špenátem nebo dýňová kaše.
Mohlo by vás zajímat
Dýně hokkaido plněná masem a zeleninou
Na 4 porce potřebujete 1 střední dýni hokkaido, 300 g mletého hovězího masa (lze použít i krůtí nebo kuřecí), 1 červenou papriku, 1 mrkev, 1 cibuli, 1 stroužek česneku, hrst mraženého hrášku, 2 hrsti čerstvého špenátu, 100 g strouhaného sýra, majoránku, olivový olej, sůl a pepř. Jak na to?
Dýni odřízněte vrchní část (pouze takový kus, aby šla dýně vydlabat a naplnit). Odříznutou část nevyhazujte. Papriku, mrkev, cibuli a česnek nakrájejte nadrobno. Na troše oleje nechte zesklovatět cibuli, přidejte česnek a po 1 minutě hovězí maso, které nechte zatáhnout. Dále přidejte papriku, mrkev, hrášek, špenát, ochuťte majoránkou, osolte, opepřete a společně vše poduste 8 minut. Nechte pár minut vychladnout, přimíchejte strouhaný sýr a směsí naplňte vydlabanou dýni. Tu potřete olivovým olejem, zlehka osolte a opepřete ze všech stran, přiklopte odříznutým vrškem a pečte na 180 °C asi 50 minut až 1 hodinu dozlatova.
autorka kuchařek pro děti Pavla Šmikmátorová
„„Když to neděláš pořádně, nedělej to vůbec.““
Pavla Šmikmátorová je autorkou téměř desítky kuchařských knih zaměřených na děti. K jejím „srdcovkám“ patří kuchařky Mezinárodní mistr šéfkuchař a Víš, co jíš, ve kterých se zrcadlí její zájem o světovou kuchyni a zdravou výživu dětí. Máma malého „Otesánka“ ráda experimentuje v kuchyni a sleduje nové kulinářské trendy.
Zdroje informací:
Mgr. Renata Héžová, Ph.D.
pediatriepropraxi.cz
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak poskládat vrstvy dvoubarevného dortu. Umíte vyrobit pruhy, zebru, mramor nebo šachovnici?
Jak připravit linecké? Aby bylo těsto tvárné a cukroví pak krásně křehké, nejdůležitější se vybrat tu správnou mouku
Pestrobarevná smoothie pro děti: Tyhle zdravé kombinace si zamiluje celá rodina!