Skromná kuchyně: Placky podplamenice sloužily jako výslužka čeledínům. Takhle snadno je uděláte dnes
27. 6. 2022 Vaření
Někdo je zná jako podplamenice, jinde jim říkají podplameňáky, podplameníky, osúchy, chlebovňáky, šupáky, přípalňáky nebo kotrouše. I když se v průběhu staletí jejich podoba různě pozměňovala, v původní verzi jde o obyčejné chlebové placky pečené nasucho v peci nebo na kamnech. Ale klidně je uděláte i na pánvi.
Takové naše langoše
I když jsou podplamenice obyčejné staročeské placky, které se dokonce objevují i v mnoha dílech české literatury 19. století, mnoho společného ovšem mají i s maďarskými langoši, aspoň co se jejich původu týče. Stejně jako v případě langošů šlo vlastně o takový vedlejší výrobek, který se občas navíc upekl při pečení chleba.
Chléb se v minulosti pekl většinou jen jednou do týdne a protože to byla velká událost, každý se těšil už na ochutnání. U velkých bochníků ale samozřejmě nějakou dobu trvalo, než vychladly, na což se nechtělo čekat hlavně dětem. A tak se vždy část těsta oddělila stranou, vyválela se na placku a ta se narychlo opekla na kraji plece jen tak na plameni, respektive v blízkosti žhavých uhlíků.
Mohlo by vás zajímat
Placky z plamene
Právě od toho vznikl název podplamenice či podplameňáky, ale také langoše, neboť láng v maďarštině znamená plamen. Občas se připravovaly i jen samotné placky, které byly jednodušší variantou vzácnějšího chleba, a jedly se pak jako pečivo místo něj. Většinou se ale prameny shodují v tom, že těsto se na ně zvlášť nezadělávalo.
Někde se rovněž uvádí, že se do pece házel zbytek těsta vyškrabaného z díže až na konci pečení, a nebo naopak, že se pekly hned na začátku a s jejich pomocí se zkoušelo, zda je pec dobře vyhřátá a připravená na bochníky chleba. Placky však nebyly určené jen dětem, i dospělí si na nich pochutnávali v den pečení, než chléb vychladl. Hospodyně je také často dávaly jako výslužku čeledínům.
Mohlo by vás zajímat
Placky slané i sladké
Původní podplamenice se tak připravovaly hlavně z chlebového těsta. Byly tedy kynuté s kváskem nebo s droždím. Těsto se vyválelo nebo vytáhlo do podoby kulaté či oválné placky. Ta se pak posypala solí a kmínem, děti ale spíš potěšila sladká varianta, když se placky potřely švestkovými nebo i hruškovými či jablečnými povidly. A protože se placky pekly jen nasucho bez tuku, na Valašsku se pro ně vžil název osúchy.
Mohlo by vás zajímat
Valašské osúchy s česnekem
S langošemi ale podplamenice nemají společný jen plamen. I v jejich případě se později do těsta začaly přidávat brambory. Z těsta s bramborami se právě na Moravě pekly již zmiňované osúchy. Ty se nakonec před podáváním ještě potřely česnekem a podobnost s langošem pak byla dokonalá. Pro vylepení chuti se později začaly placky potírat tukem (obvykle sádlem), postupně je lidé začali i plnit. V některých částech Valašska se do nich dávalo třeba zelí a uzené maso. Připomínají spíš takové slané koláče a původními podplamenicemi toho mnoho společného nemají. A sladké podplamenice se vylepšovaly různými způsoby, třeba tak, že se do těsta vmáčklo sušené ovoce.
Náš tip: I když se dnes již chléb v peci nepeče, placky si klidně můžete vyzkoušet i tak. Třeba podle našeho prověřeného receptu s povidly.
Zdroje informací:
Šťastná, J., Prachařová, L.: Lidové pečivo v Čechách a na Moravě
Štika J.: Lidová strava na Valašsku
Tasteatlas.com
Nase-rec.ujc.cas.cz
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat