Chorvatsko na talíři: Populární přesnídávková polévka maneštra je plná zeleniny, masa a těstovin. Takhle snadno se připravuje
15. 7. 2022 Vaření
Chorvatská kuchyně je plná skvělých chutí. Přesnídávková polévka maneštra patří určitě k tomu, co byste především na Istrii měli ochutnat. Přečtěte si, jak tuto skvělou polévku připravit doma a co v ní nesmí chybět.
Co je maneštra
Maneštra je istrijská hustá polévka z kukuřice, fazolí a zeleniny. Často v ní ale najdete „vše, co dům dá“. Jídlo bývá přirovnáváno ke slavné italské polévce minestrone, která je také připravována v nejrůznějších variantách. Základem maneštry jsou ale právě již zmíněná kukuřičná zrna. Polévka je oblíbená v celé severní části jadranského pobřeží. Někdy se podává před hlavním jídlem, ale pokud je hutnější, třeba i s masem, může posloužit jako samotný hlavní chod. Můžete k ní podávat i chléb.
V istrijské obci Gračišće se dokonce každým rokem v červnu koná istrijský festival maneštra, v rámci kterého se ochutnávají a hodnotí různé varianty této oblíbené polévky. Účastní se nejen profesionální kuchaři, ale také amatéři.
Mohlo by vás zajímat
V čem spočívá složení maneštry
Složení maneštry se může v průběhu roku měnit. Důležité jsou ale fazole (romano). Mezi čerstvou zeleninou se často objevují brambory, mrkev a řapíkatý celer. Manestra také někdy obsahuje maso, obvykle žebírka nebo vepřové kotlety. Do polévky se často dává i kost ze sušené šunky (pršut). Pokud nemáte pršut, můžete ho vyměnit za kus vysušené slaniny. Můžete ale připravit vegetariánskou maneštru. Navrch se pak posypává nastrouhaným sýrem. Také v Řecku se připravuje obdobná verze polévky, ale těstoviny jsou většinou nahrazeny ječmenem nebo malými krátkými těstovinami (orzo).
Pryč je doba, kdy jsme si na dovolenou do Chorvatska vozili vlastní konzervy s lančmítem. Teď přicházíme na to, že i chorvatská kuchyně je plná gastronomických zážitků. Ta vnitrozemská v sobě spojuje…
Jak připravit maneštru
Na maneštru budete potřebovat 340 g sušených fazolí romano (předem namočte na 10 hodin), 220 g uzených vepřových žebírek, 2 mrkve (nakrájené na kostičky), 170 g pastináku nakrájeného na kostičky (nebo petržel), 1 velkou bramboru (na kostičky), 1 řapíkatý celer (na kostičky), 140 g kukuřice, 2 bobkové listy, 280 g těstovin (kolínka), 1 velkou cibuli (nakrájenou nadrobno), ½ hrnku panenského olivového oleje, 5 rozdrcených stroužků česneku, 2 oloupaná rajčata bez semínek (nakrájená nadrobno), 1 lžičku sladké papriky, 6 lístků bazalky (pokrájené), 2 lžíce jemně nasekané ploché petrželky, 3 lžíce octa, pepř a sůl na dochucení.
Do velkého hrnce dejte namočené a okapané fazole, uzená vepřová žebírka, mrkev, pastinák, brambory, kukuřici, celer a bobkový list. Zalijte vodou asi 10 cm nad přísady a přiveďte k varu. Vařte prudce zhruba 2 minuty, poté snižte na nízkou teplotu. Přikryjte a na mírném ohni za občasného míchání pomalu vařte 2 hodiny. Deset minut před koncem vaření uvařte zvlášť v hrnci těstoviny podle návodu na jejich obalu. Až bude polévka uvařená, vyndejte z polévky uzená vepřová žebra a maso oddělte od kostí.
Pokrájejte ho a vraťte do hrnce. Na pánvi rozehřejte olivový olej a na středním plameni za častého míchání osmažte krátce cibuli. Přidejte česnek, promíchejte a restujte do zlatova. Přidejte papriku a rajče a restujte zhruba minutu. Přidejte bazalku, osmahněte za stálého míchání a pak přidejte směs do polévky, stejně jako uvařené těstoviny. Ochutnejte, opepřete a dosolte.
Zdroje informací:
http://jadruhi.com/doma%C4%87a-mane%C5%A1tra-kako-je-spremaju-u--konobi-jadruhi.html
https://www.196flavors.com/manestra/
https://infovrsar.com/en/taste/recipes/manestra-the-queen-of-istrian-cousine/
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Elon Musk: Nejbohatší muž planety se cpe každý den koblihami, musí mít sushi a „litry“ kávy z vlastní pražírny
7 nejlepších chřestových receptů. Populární chřest se dá vařit, zapékat, smažit i grilovat. Pochutnáme si na polévkách a salátech